Artykuły

Warszawa. Frywolna premiera w Rampie

Teatr Rampa zaprasza 15 stycznia na premierę spektaklu "Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła" Pietro Aretino w adaptacji i reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego.

Pietro Aretino tworzący w XVI wieku, napisał oryginalną, frywolną opowieść na temat "tajemnic alkowy", która w tamtych czasach wywołała dużą sensację. Była ona bowiem swojego rodzaju poradnikiem dla pań, głoszącym jak zaspokoić męską pożądliwość i zadowolić próżnych kochanków, omamiając ich seksem i komplementami. Tytułowa doświadczona w swoim fachu kurtyzana Nanna udzielała bardzo konkretnych wskazówek swojej młodziutkiej córce, którą postanowiła "wykształcić" także na kurtyzanę, uważając ten fach za lepszy od stanu małżeńskiego i zakonnego. Dlaczego? Ponieważ - jej zdaniem - tylko sprytnie usidleni mężczyźni będą przez lata utrzymywać swoją kochankę, pozostając w prześwadczeniu że są dla nich jedynymi. Mottem działań zaradnej matki było stwierdzenie, że "Sztuka polega nie na tym, żeby zyskiwać kochanków, ale na tym, żeby ich przy sobie zatrzymywać".

Tytułowa Nanna jest sławną wenecką kurtyzaną,bogatą i powszechnie szanowaną.

Za namową przyjaciółki postanawia przygotować solennie do najstarszego zawodu świata swoją jedyną córkę Pippę. Ponieważ "zawód kurtyzański nie jest dla głupiej" - Pippa musi odbyć wiele ćwiczeń teoretycznych i praktycznych, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Przez dom Nanny przewija się bogata galeria mężczyzn, potencjalnych klientów łakomych dziewiczego ciała. Czy matce uda się wykształcić córkę na sławną kurtyzanę?

Komedia Aretino to ostra satyra obyczajowa, pikantna i dowcipna, bardzo śmiała nawet, jak na włoski renesans, w którym autor głosił dewizę, że: "należy tęgo grzeszyć i mocno wierzyć".

Istotą szyderstwa Aretino jest mistrzowsko ukazana manipulacja światem przy pomocy erotyki oraz obnażenie słabości, które ludzie wstydliwie ukrywają. Oba te aspekty czyni tę pikantną komedię wyjątkowo aktualną także dzisiaj.

Zapraszamy widzów dorosłych na jakże aktualną komedię obyczajową, która jest pomysłową adaptacją prozy Pietro Aretino, celującą w intrygującym i zabawnym prezentowaniu intymnych relacji kobiety i mężczyzny. Nasz spektakl zderzając w sobie specyficzny język dawnej epoki z dzisiejszymi środkami wyrazu, w wysmakowany sposób zobrazuje nam pewne damsko-męskie zależności, które przez ostatnie 500 lat... właściwie się nie zmieniły.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji