Artykuły

Rachunek sumienia

Piotr Cieślak przygoto­wuje sceniczną ada­ptację jednej z najgłośniej­szych powieści Bohumila Hrabala, "Obsługiwałem angielskiego króla".

To melancholijna, peł­na humoru i ciepła podróż w przeszłość pewnego kel­nera, który na łożu śmier­ci rozlicza się ze swego barwnego, powikłanego życia. Jan Dziecie zaczynał jako pikolak, piął się po szczeblach gastronomicz­nej kariery, aż sięgnął stoł­ka dyrektora hotelu. Do­świadczał poniżenia, od­trącenia, popełniał błędy i nie zawsze dokonywał słusznych wyborów. W ostatnich chwilach to­warzyszą mu dwie posta­cie, Ciemny i Jasny, "mo­deratorzy pamięci". Przy­wołują sceny z restauracji, w których pracował, ro­manse z kobietami, czas II wojny światowej i flirt z hitleryzmem, i okres po­wojenny, kiedy to chciał się wzbogacić na fortunie zabranej Żydom.

- Tekst "Obsługiwałem angielskiego króla" jest przede wszystkim o sumie­niu, o rozliczeniu się z wła­snym życiem, które przy­padło na bardzo niejasne okoliczności historyczne tuż przed II wojną światową i po niej - mówi reżyser przedstawienia. - Oto je­steśmy w zakątku Europy, gdzie ludzie są uwikłani. Dokonywali oni różnych wyborów. Dziś wiemy, cho­ciażby po debacie na te­mat Jedwabnego, że nie wszyscy byli partyzantami i żołnierzami podziemia. O Hrabalu zwykło się mó­wić, że to trefniś, wspania­ły gawędziarz. Jednak jego proza, tak jak w przypadku "Obsługiwałem angielskie­go króla", bywa okrutna.

W spektaklu występu­ją m.in. Krzysztof Obłoza, Waldemar Barwiński, Adam Ferency, Agnieszka Pilaszewska, Małgorzata Kożuchowska, Dominika Kluźniak, Sławomir Orzechow­ski, Jarosław Gajewski. Mu­zykę skomponował Abel Korzeniowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji