Artykuły

Limon: najwspanialszy oficer z Polski

Profesor JERZY LIMON, założyciel i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zostanie dziś odznaczony Honorowym Najwspanialszym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera.

To, że dzięki Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu Gdańsk jest o wiele lepiej widoczny z pałacu Buckingham, wiadomo było już od dawna, teraz przyszedł czas na solidne potwierdzenie tego faktu - pomysłodawca i założyciel tej nietypowej instytucji, prof. Jerzy Limon, został właśnie odznaczony jednym z najbardziej prestiżowych brytyjskich orderów królewskich.

Uroczystość wręczenia gdańszczaninowi odznaczenia, które oficjalnie nazywa się: Honorowym Najwspanialszym Orderem Imperium Brytyjskiego (The Most Excellent Order of the British Empire), odbędzie się w czwartek popołudniu w warszawskiej rezydencji Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce. Order ustanowiony został w 1917 roku przez króla Jerzego V, dziś przyznaje go królowa Elżbieta II. Raz do roku ogłasza listę osób szczególnie zasłużonych dla korony brytyjskiej w takich dziedzinach jak działalność społeczna, kulturalna czy współpraca wojskowa. Wśród bardzo nielicznych Polaków, którzy od tej pory zdobyli ten honorowy tytuł jest m.in.: Ignacy Jan Paderewski - muzyk, ale i polityk, generał Władysław Bobiński, dowodzący polskimi oddziałami pancernymi podczas walk w Afryce i we Włoszech czy Krystyna Skarbek - tajna agentka brytyjskiego wywiadu wojskowego, aktywna przede wszystkim w czasie drugiej wojny światowej.

Brytyjska monarchia od samego początku przyglądała się poczynaniom prof. Limona i wspierała je - ich gorącym zwolennikiem był od wielu lat książę Karol - nic więc dziwnego, że po realizacji tych planów, nagrodziła ich autora prestiżowym orderem.

Profesor Jerzy Limon otrzymał odznaczenie przede wszystkim za swe prawdziwe dzieło życia, czyli Gdański Teatr Szekspirowski. To instytucja, którą wymyślił już prawie trzy dekady temu, a potem powoli, acz skutecznie zmieniał z czystej idei w fakt. Plan urzeczywistnił się latem ubiegłego roku, kiedy otwarty został Gdański Teatr Szekspirowski - nie tylko jedyny teatr elżbietański działający poza ojczyzną tego typu scen, Wielką Brytania, na dodatek także jeden z bardzo niewielu teatrów wybudowanych od postaw w Polsce w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Nawet pomimo dyskusji i kontrowersji, związanych z jego otwarciem - dotyczyły przede wszystkim samego kształtu budynku, a także problemów z widocznością z niektórych miejsc na bocznych galeriach - i tak stał się jednym z najbardziej cenionych nowych budynków użyteczności publicznej w Polsce, a jego otwarcie i pierwsze miesiące działalności - jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Gdańsku w 2014 roku.

Dziś, kiedy ucichły już wiwaty związane z jego otwarciem, Gdański Teatr Szekspirowski jest jedną z aktywnych instytucji kulturalnych w mieście. Choć nie ma własnego zespołu artystycznego i działa na zasadach impresaryjnych, na afiszu ciągle pojawiają się nowe imprezy, zarówno teatralne, jak i muzyczne. Obecnie trwa cykl prezentacji dokonań zespołów teatralnych z całego kraju - widzowie mogli na elżbietańskiej scenie obejrzeć spektakle m.in. ze stołecznego Teatru Narodowego i zakopiańskiego Teatru im. Witkacego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji