Artykuły

Gdańsk. Premiera filmu Andrzeja Wajdy o GTS

W poniedziałek 23 lutego o godz. 17.30 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie miała miejsce pierwsza prezentacja filmu pt. "Zwięzła Kronika Czasu" w reżyserii Andrzeja Wajdy, inspirowanego Otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W kasie teatru można odebrać bezpłatne wejściówki na ten pokaz.

"Zwięzła Kronika Czasu" to impresja filmowa inspirowana Otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przywołująca zarówno najważniejsze słowa, które padły podczas uroczystości 19 września 2014 roku, jak i ducha tego niezwykłego teatru. Ducha Szekspira, Hamleta i tajemnicy, ducha sięgającej XVII wieku historii teatru i angielskich aktorów występujących w tym miejscu, a może i ducha szaleństwa, o które posądzany był w początkach starań o odbudowę teatru elżbietańskiego w Gdańsku Profesor Jerzy Limon. Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - siedziba teatru, współczesna katedra sztuki, oryginalna i niepokojąca bryła, która nadaje miastu nową tożsamość - zachwycił Andrzeja Wajdę tak bardzo, że wybitny reżyser postanowił obsadzić go w głównej roli swojego filmu.

Zaprojektowany przez włoskiego architekta profesora Renato Rizzi teatr jest mocno zakorzeniony w gdańskiej ziemi - w jej historii, w idei wolności, ale i w cierpieniu, które do tej wolności doprowadziło. Swoim ciemnym kolorem symbolicznie czerpie z materialności ziemi energię, by unieść dwa ogromne skrzydła otwieranego dachu i sięgnąć nieba, realizując wspaniałą ideę; łącząc przeszłość z teraźniejszością, tradycję z nowoczesnością, materię z metafizyką - z których rodzi się sztuka.

Andrzej Wajda jest honorowym patronem Fundacji Theatrum Gedanense i od początku czynnie wspierał przyświecającą jej ideę odbudowy teatru w Gdańsku. Wyreżyserował niezapomniane wydarzenia, jak happening "Aktorzy Przyjechali" z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę GTS we wrześniu 2009 roku, czy "Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku" z okazji 448 Urodzin Williama Szekspira w kwietniu 2012 roku.

W 2009 roku Andrzej Wajda pisał:

"Od lat wspieram na ile potrafię wspaniałą ideę prof. Jerzego Limona odtworzenia w Gdańsku szekspirowskiej sceny istniejącej tam w XVII wieku.

Kiedy przybrała ona w końcu realną formę w postaci uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły Teatr, pomyślałem, że takie wydarzenie nie może pozostać jedynie świętem Gdańska. W Polsce przecież przez te powojenne lata Szekspir był nieustannie obecny w większości naszych teatrów. Stale zmagamy się z najtrudniejszym w teatrze - ze sztukami Szekspira. Wspominałem Artystów, z którymi dobry los pozwolił mi spotkać się w teatrze, filmie i telewizji. Zapragnąłem, aby zamanifestowali oni swoje zainteresowanie i gotowość zmierzenia się z szekspirowskimi postaciami. Ich gotowość wzięcia udziału w gdańskiej uroczystości przeszła moje oczekiwania. Nie zawiedli też widzowie którzy już przed godziną 12-tą gromadzili się tysiącami potwierdzając, że Teatr Szekspirowski w Gdańsku to nie tylko kaprys artystów, ale potrzeba mieszkańców tego niezwykłego miasta (...)".

W filmie "Zwięzła Kronika Czasu" występują:

Józef Pawłowski - Hamlet

Krzysztof Gordon - Poloniusz

Zespół Teatru Shakespeare's Globe w Londynie:

Keith Bartlett, John Dougall, Ladi Emeruwa, Phoebe Fildes, Miranda Foster, Naeem Hayat, Beruce Khan, Tom Lawrence, Jennifer Leong, Rawiri Paratene, Matthew Romain, Amanda Wilkin

realizacja: ANDRZEJ WAJDA, MAREK BRODZKI

scenariusz: MAREK BRODZKI

zdjęcia: Jerzy Rudziński, Michał Popczyk, Jan Wilkiewicz

kostiumy: Aleksandra Gałecka, Magdalena Czerny

charakteryzacja: Magdalena Sarzyńska

konsultant muzyczny: Anna Malarowska

dźwięk: Wojciech Cwyk, Dariusz Stanek

montaż: Kamil Czwartosz

W filmie wykorzystano wypowiedź JKW Księcia Walii, która została nagrana w dniu 10 września 2014 roku w St. James's Palace z okazji ceremonii Otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 19 września 2014.

***

Andrzej Wajda i Gdański Teatr Szekspirowski

23 kwietnia 2001 - odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 10-lecia Fundacji Theatrum Gedanense wraz z tradycyjnie organizowanymi tego dnia przez Fundację Urodzinami Szekspira. Podwójne urodziny uświetniła obecność Andrzeja Wajdy. W Teatrze Kameralnym w Sopocie zaprezentowano spektakl w jego reżyserii - "Jak wam się podoba" z udziałem studentów PWST w Krakowie oraz cenionych aktorów Starego Teatru. Przedstawieniu towarzyszyła ekspozycja szkiców Wajdy dotyczących gdańskiej inscenizacji "Hamleta" z 1960 roku.

30 marca 2009 - na ul. Długiej 50/51, GTS zainaugurował pierwszy w Polsce "Teatr w Oknie", który ma na celu promocję artystów i ich dzieł we wspólnej przestrzeni teatralnej. Gościem honorowym ceremonii inauguracyjnej był Andrzej Wajda. Wybitny reżyser wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Janem Kozłowskim, Prezydentem Miasta Gdańska Pawłem Adamowiczem oraz Dyrektorem Naczelnym Jerzym Limonem dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi otwierając podwoje najmniejszego w Trójmieście teatru.

14 września 2009 - Gdańsk gościł blisko osiemdziesięciu artystów polskiego teatru i kina, którzy na zaproszenie Andrzeja Wajdy przyjechali do miasta by wziąć udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego składała się z dwóch części: artystycznej i oficjalnej. Część artystyczna, zatytułowana "Aktorzy przyjechali!", rozpoczęła się o godzinie 12.00 na Długim Targu. Ta najbardziej reprezentacyjna ulica Gdańska zamieniła się na godzinę w wielką scenę - z dwudziestu przedproży gdańskich kamienic usłyszeliśmy fragmenty utworów Williama Szekspira. Artyści zwrócili się do zgromadzonych widzów z wybranymi przez siebie monologami i dialogami, manifestując obecność wielkiego dramaturga w polskim teatrze. Akcję rozpoczęła i zakończyła fanfara "Oskar" skomponowana przez Wojciecha Kilara a dedykowana w 2000 roku Andrzejowi Wajdzie.

26 kwietnia 2010 - w warszawskim Kinie Kultura odbył się pokaz i konferencja prasowa filmu "Aktorzy przyjechali". Projekcja została zorganizowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut im. Adama Mickiewicza a także przez Fundację Theatrum Gedanense. "Aktorzy przyjechali" to średniometrażowy, niekomercyjny film dokumentalny, który jest zapisem bezprecedensowego wydarzenia zorganizowanego przez Andrzeja Wajdę.

23 kwietnia 2012 - Gdański Teatr Szekspirowski uczcił 448. rocznicę urodzin Williama Szekspira "Pierwszym Zjazdem Polskich Hamletów w Gdańsku". Na zaproszenie Andrzeja Wajdy ponad trzydziestu aktorów, którzy wcielali się w rolę duńskiego księcia w realizacjach teatralnych i filmowych, wystąpiło w dwuczęściowym happeningu artystycznym "Hamlet dwóch czasów". Dwie odsłony wydarzenia rozegrały się w różnych przestrzeniach. Część pierwsza, z inspiracji i pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy, odbyła się w samo południe na Długim Targu w Gdańsku. Najbardziej reprezentacyjna z ulic miasta zamieniła się na godzinę w wielką scenę - z dziesięciu przedproży gdańskich kamienic usłyszano fragmenty "Hamleta" Williama Szekspira. Charakter tej inscenizacji nawiązywał do prezentowanego we wrześniu 2009 roku widowiska "Aktorzy przyjechali". Tym razem ponad trzydziestu polskich aktorów, grających w przeszłości rolę Hamleta (od 1960 do 2011 roku), zaprezentowało wybrane przez siebie dialogi i monologi z najsłynniejszej ze sztuk, nierzadko w asyście partnerów scenicznych z oryginalnych przedstawień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji