Artykuły

USA. Miesiąc polskiego teatru w Los Angeles

Spektakle, odczyty, wymiany i transmitowane na żywo koncerty dramatów - to zapowiedź miesiąca polskiego teatru w Los Angeles, serii wydarzeń odkrywających za oceanem puls i energię współczesnej dramaturgii z Polski. Polską obecność w USA zainauguruje amerykańska inscenizacja "Trash Story" Magdaleny Fertacz w reżyserii Monici Payne.

"Trash Story" Magdaleny Fertacz [na zdjęciu] aż 10 razy zostanie zaprezentowana na UCLA, największym campusie uniwersyteckim w Los Angeles. "Trash Story" to nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka o pamięci, z którą trudno się rozliczyć.

Młoda, ceniona dramatopisarka zabiera widzów do poniemieckiego domu w małym miasteczku na Ziemiach Odzyskanych. - Wyobrażam sobie, że pamięć to taka wielka sieć, którą zarzucamy i wyławiamy odpadki. Im głębiej się zarzuci, tym cięższe śmieci leżą na dnie. I ta sztuka jest pełna takich śmieci: historycznych, rodzinnych, zatajonych. Tak zaśmiecona jest polska pamięć zbiorowa i póki się jej nie wyczyści, przyszłe pokolenia nic na niej nie zbudują" - mówiła Fertacz w wywiadach. Jak "Trash story" zabrzmi po angielsku? Odpowiedź między 6 a 16 marca.

18 marca odbędzie się czytanie performatywne głośnej sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest", po którym autorka spotka się z publicznością. Z kolei "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" wystawi w Ghost Road reżyserka Katharine Noon. To już trzecia prezentacja współczesnego polskiego teatru w tym miejscu.

Druga połowa marca upłynie w USA i w Polsce pod znakiem wyjątkowego teatralnego koncertu, 4 polskich i 4 amerykańskich dramatopisarzy zmierzy się w niecodziennym pojedynku na słowa...

Bitwa na sceny: Los Angeles vs Warszawa

Dwa teatry po dwóch stronach oceanu i 8 krótkich dramatów transmitowanych na żywo w Warszawie i Los Angeles - to zapowiedź pierwszej, polsko-amerykańskiej edycji Digital Play Festiwalu. Na deskach Teatru Studio aktorzy kilku warszawskich scen zaprezentują 5-minutowe czytania performatywne utworów napisanych przez młodych, obiecujących polskich dramatopisarzy w odpowiedzi na teksty sceniczne z USA autorstwa Sheilli Callaghan, Roberta o'Hana, Alice Tuan oraz Lucasa Hinath.

Do teatralnej walki z amerykańskimi kolegami po piórze staną Wojtek Ziemilski, Dorota Masłowska, Magda Fertacz oraz Szczepan Orłowski, a równolegle ze sceny z Boston Court Theatre w Los Angeles, odbędzie się transmisja na żywo koncertu 5-minutowych czytań tekstów amerykańskich dramatopisarzy w wykonaniu aktorów scen w Los Angeles. Efekty trwającego już od kilku miesięcy polsko-amerykańskiego projektu dramaturgicznego będzie można śledzić już 21 marca o godz. 22:00 w Teatrze Studio w Warszawie oraz równolegle w Boston Court Theatre w Los Angeles o godz. 13:00 czasu lokalnego. Wśród reżyserujących czytania w Warszawie znajdą się: Radek Rychcik, Agnieszka Glińska, Paweł Łysak oraz Paul Bargetto.

Współpraca dramaturgiczna w Polsce: Teatr Studio, Laboratorium Podejrzanych Praktyk przy Teatrze Powszechnym, oraz TR Warszawa. Współpraca dramaturgiczna w USA: Stage Raw, USC Drama Department, Playwrights' Arena, UCLA School of Theatre, Film, and Television.

"Emigranci" Mrożka z warszawskiego Teatru Polskiego

Amerykańska publiczność pod koniec marca będzie miała także szansę zobaczyć "Emigrantów" Sławomira Mrożka. Jeden z najważniejszych polskich dramatów o doświadczeniach ludzi, który przybywają z biednego, komunistycznego kraju Europy Wschodniej i próbują się odnaleźć w zachodnim świecie dobrobytu, przywiezie do Los Angeles warszawski Teatr Polski.

Co właściwie znaczy "być u siebie" i "być obcym"? Kim jest współczesny emigrant? - zastanawiają się twórcy. Spektakl z Piotrem Cyrwusem i Szymonem Kuśmidrem do zobaczenia 26, 27 i 28 marca 2015 w The Odyssey Theatre.

Patronem miesiąca polskiego teatru w Los Angeles jest Culture.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji