Artykuły

Warszawa. Wystawa o Tymonie Terleckim

W Muzeum Literatury w Warszawie otwarto wczoraj [19 grudnia] wystawę "Tymon Terlecki: Ludzie, książki i kulisy". Zgromadzone na niej pamiątki, fotografie, dokumenty obrazują długie, twórcze życie zmarłego przed pięciu laty emigracyjnego działacza kulturalnego, wybitnego krytyka teatralnego i literackiego.

Wybuch wojny zastał go we Francji, gdzie zgłosił się do polskiej armii. W obozie wojskowym w Coetquidan założył tygodnik "Polska Walcząca", który redagował do jego likwidacji w 1949 r. Po wojnie zamieszkał w Londynie, wykazując swą polityczną aktywność w ruchu Niepodległość i Demokracja, którego był współzałożycielem. Jakkolwiek by to pompatycznie brzmiało, koledzy nazywali go wtedy m.in. Tymonem Ateńczykiem, Chorążym Emigracji, a nawet Polskim Ojcem Europy w Londynie.

Ekspozycja obrazuje wszystkie etapy życia Terleckiego, włącznie z 13-letnim pobytem w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na Uniwersytecie w Chicago. Jego fundamentalną pracą pozostaje "Literatura polska na obczyźnie 1940 - 1960". Napisał też książki o Modrzejewskiej i Wyspiańskim, a także prezentowane na wystawie zbiory szkiców i wspomnień, m.in. o ludziach teatru, których znał i z którymi się przyjaźnił.

Znaczący jest, nawiązujący do sztuki scenicznej, tytuł wystawy, zaczerpnięty zresztą z jednej z jego książek. Tytuł innej brzmiał: "Spotkania ze swoimi". A były to spotkania z Ćwiklińską i Barszczewską, Szyfmanem i Horzycą, Osterwą i Wiercińskim.

Najwięcej sentymentów budzą właśnie wspomnienia najwcześniejsze, dotyczące życia Tymona Terleckiego przed wojną, w Polsce. Czasów, gdy bronił pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, wykładał historię dramatu w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, redagował "Życie Sztuki", "Scenę Polską" i "Teatr".

Autorką scenariusza i kuratorem ekspozycji w Muzeum Literatury, zorganizowanej w 100. rocznicę urodzin Tymona Terleckiego, jest Jolanta Pol, która skorzystała z konsultacji naukowej wdowy po pisarzu, Niny Taylor-Terleckiej.

Wystawa będzie czynna do 31 stycznia.

Na zdjęciu: Tymon Terlecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji