Artykuły

Gdańsk. Pomorskie Sztormy - nominacje w kategorii Kultura

Które wydarzenie kulturalne zasługuje na tytuł Wydarzenie Roku 2014? Kto zostanie Człowiekiem Roku w kulturze, a kto Odkryciem Roku? Poznajcie nominowanych i głosujcie na swoich faworytów!

Wydarzenie roku (zwycięzcę wybiorą czytelnicy)

Festiwal Literacki Sopot

Trzecia odsłona tego wydarzenia charakteryzowała się świetnie napisanym scenariuszem, trzymającą w napięciu narracją i charyzmatycznym głównym bohaterem, którym okazała się współczesna literatura rosyjska. Na spotkaniach z pisarzami i intelektualistami: Jeleną Czyżową, Władimirem Sorokinem czy Walerijem Paniuszkinem sala PGS-u pękała w szwach.

Festiwal Wybrzeże Sztuki

Dzięki tej imprezie miłośnicy teatru z Trójmiasta nie muszą jeździć po Polsce, żeby zobaczyć najciekawsze propozycje innych scen. Jednym z najważniejszych punktów ostatniej edycji był spektakl Krystiana Lupy, "Wycinka Holzfällen", pokazany tuż po wrocławskiej prapremierze.

Gdański Teatr Szekspirowski

Pierwszy teatr zbudowany od podstaw w Polsce od kilku dekad, odtwarzający tradycję jedynej sceny elżbietańskiej poza Wielką Brytanią, odważny, wywołujący dyskusje budynek i mocny, różnorodny program - otwarcie tej instytucji zmieniło układ sił w gdańskiej kulturze.

Inicjatywa "Nie dla burzenia Stoczni Gdańsk"

Społeczny protest przeciwko działaniom inwestorów na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, za sprawą których znikają kolejne hale. Oburzeni aktywiści miejscy próbują zatrzymać wyburzenia i chronić ocalałe budynki i dźwigi, dokumentują także wygląd terenów postoczniowych.

Koncert Boba Dylana w Dolinie Charlotty

Legenda światowej kultury, artysta, którego wpływ znacznie przekroczył granice sceny muzycznej, swój jedyny podczas najnowszej trasy polski koncert zagrał w ramach dorocznego Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty pod Słupskiem.

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności

To jedna z największych instytucji w Gdańsku, nowoczesny kompleks, mieszczący w sobie ośrodek badań naukowych, archiwum, wystawę o historii "Solidarności" i miejsce organizowania najróżniejszych imprez związanych z tradycją polskiej walki o demokrację.

Otwarcie skansenu archeologicznego "Piwnica romańska"

Najnowszy i bardzo oryginalny dodatek do sieci instytucji prezentujących historię Gdańska. W tym niezwykłym podziemnym skansenie można zobaczyć fragment oryginalnej architektury, co w mieście tak bardzo zniszczonym w czasie wojny jest rzadkością.

Projekt "Niderlandy" Bałtyckiego Teatru Tańca

Zainicjowany przez Izadorę Weiss cykl kilku, pokazywanych wspólnie, spektakli tanecznych, które w różny sposób łączą się z tytułowym obszarem Europy, okazał się pokazem prawdziwego mistrzostwa tancerzy Bałtyckiego Teatru Tańca i przygotowujących poszczególne części choreografów: Izadory Weiss, Patricka Delcroix i Jiriego Kiliana.

Spektakl "Broniewski" Teatru Wybrzeże

Autor dramatu, Radosław Paczocha, zdołał w skondensowanej postaci przedstawić największe życiowe i historyczne wybory, przed którymi stawał tytułowy poeta, a zespół Teatru Wybrzeże - przygotować spektakl, w którym idealnie współgra kilka elementów: gra aktorska, scenografia i muzyka.

Wystawa "Iwan Ajwazowski - czas i wieczność"

Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie to świetny przykład działalności sopockiej galerii, pokazującej "malarstwo środka", w tym przypadku w postaci kompetentnej prezentacji dorobku ormiańskiego malarza-marynisty, żyjącego ponad sto lat temu.

Człowiek roku (zwycięzcę wybierze kapituła plebiscytu):

Magdalena Grzebałkowska - za podwójną biografię "Beksińscy", Arkadiusz Hronowski - za działalność klubu B90 i festiwal Soundrive, Paweł Huelle - za powieść "Śpiewaj ogrody", Kacper Kowalski - za niezwykłe zdjęcia "z lotu ptaka" i album "Efekty uboczne", Jerzy Limon - za uruchomienie i działalność Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Jakobe Mansztajn - za tom wierszy "Studium przypadku", Adam Orzechowski - za reżyserię spektaklu "Broniewski", Maciej Salamon - za grę komputerową Grassówka i projekt "Roboty Ziemne", Mikołaj Trzaska - za muzykę do filmu "Pod Mocnym Aniołem", Olo Walicki - za płytę "Kaszebe 2".

Odkrycie roku (zwycięzcę wybierze kapituła plebiscytu):

Maja Gadzińska - aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni, odtwórczyni roli Katki Kudłatki w "Avenue Q", Sayuka Haruna - tancerka Bałtyckiego Teatru Tańca, Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński - reżyserzy nominowanego do Oscara filmu "Nasza klątwa", Filip Ignatowicz - malarz, absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Michał Jaros - aktor Teatru Wybrzeże, odtwórca roli młodego Broniewskiego, Ewa Juszkiewicz - malarka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Maciej Kułakowski - wiolonczelista, laureat konkursów dla młodych muzyków, m.in. 7. Konkursu im. Witolda Lutosławskiego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, Honorata Martin - artystka, autorka projektu "Wyjście w Polskę", Robert Ninkiewicz - aktor Teatru Wybrzeże, odtwórca roli starego Broniewskiego, Teatr Gdynia Główna - offowa scena w Gdyni, działająca w nietypowej przestrzeni dworca.

Na zdjęciu: "Broniewski", Teatr Wybrzeże

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji