Artykuły

Warszawa. Teatr Ochoty dla młodych

Po trzech latach od rozpoczęcia remontu w końcu jest - Teatr Ochoty powraca na teatralną mapę Warszawy jako piękny i nowoczesny budynek z ciekawie zapowiadającym się programem.

Najbliższa premiera Ochoty, a zarazem oficjalna inauguracja sceny po remoncie, odbędzie się 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru. Zobaczymy spektakl "33 powieści, które każdy powinien znać" przygotowany przez młody zespół aktorski pod artystyczną opieką Igora Gorzkowskiego. Występują m.in. Marcin Korcz, Aleksandra Pisula, Maria Pawłowska. Kolejny spektakl przygotuje Antoni Ferency. Jak zapowiada, będzie to luźna adaptacja "Stalkera". Teatr będzie zapraszał widzów na kameralne wydarzenia - widownia sceny pomieści od 60 do 100 widzów.

Ważnym elementem odnowionego teatru jest dobudowana szklana część, widać ją od strony pomnika Lotnika. Ściany-okna we wzór szachownicy rozsuwają się na boki. Będzie mieściła się tam kawiarnia - już niebawem ma być ogłoszony konkurs na najemcę. Jej otwarte drzwi mają zachęcać mieszkańców, by zaglądali do Ochoty.

Remont teatru rozpoczął się pod koniec 2011 r. Pierwotnie planowano, że potrwa rok. Finalnie trwał trzy lata z roczną przerwą - prace wstrzymano z powodu zmiany wykonawcy.

"Nowoczesny sposób myślenia o edukacji teatralnej"

Ten przedłużony czas czekania i zainwestowany "zastrzyk finansowy w warszawską kulturę" - jak mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - opłaciły się. Ochota zyskała niezwykłe miejsce. Przedwojenny budynek rozbudowano według koncepcji Jakuba Magonia, zagospodarowano także skwer przed teatrem. Dobudowane zostały magazyny, trzy sale edukacyjne, poprawiono akustykę teatralną oraz zamontowano instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Teatr dostosowano również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 11 mln zł.

Dyrektorką teatru jest Joanna Nawrocka, która wcześniej była m.in. szefową Warszawskich Spotkań Teatralnych. Nominację dostała tuż przed remontem, czyli de facto tuż przed trzyletnim przestojem. Dobrze wykorzystała ten czas - współpracując ze Studiem Teatralnym "Koło", produkowała spektakle pod szyldem Teatru Ochoty, które były grane w Teatrze Soho, na terenie Soho Factory przy Mińskiej 25.

Teraz, już w nowych warunkach, w budynku przy ulicy Reja 9, może rozpocząć działalność. Dyrektorem artystycznym sceny jest reżyser Igor Gorzkowski. Program opiera się na trzech filarach: edukacyjnym, artystycznym i społecznym. - To właśnie tu zaczął się nowoczesny sposób myślenia o edukacji teatralnej. Widzowie od 15. roku życia to grupa zaniedbywana przez teatr, a już zaczynająca krytycznie myśleć o świecie, mająca swoje zdanie. Potrzebuje programu dla siebie - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor biura kultury Tomasz Thun-Janowski. Najsłynniejszym elementem działalności edukacyjnej sceny jest Ognisko Teatralne Haliny i Jana Machulskich, obecnie pod kierownictwem Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji