Artykuły

Płock. Teatralne maski przyznane

Specjalną Złoto-Srebrną Maskę dostał Marek Mokrowiecki, dyrektor płockiego teatru, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Złotą - też wyjątkową - otrzymał Daniel Olbrychski, a Srebrną - Mariusz Pogonowski.

Wiosenne premiery przygotowywane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (obchodzi się go 27 marca, płocki teatr świętuje go w tym roku nieco później) są zawsze niezwykle uroczyste. Ważne jest samo przedstawienie, ważne są również gratulacje i życzenia, jakie ludzie teatru przyjmują tego wieczoru od różnych osób. A także Srebrne Maski, nagrody przyznawane od 1983 r. przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru osobie, która w pracy teatralnej w mijającym sezonie wyróżniła się szczególnie.

W tym roku było jeszcze bardziej podniośle. Bo w niedzielny wieczór, prócz premiery i Masek, w teatrze świętowano także 50-lecie pracy artystycznej jego dyrektora Marka Mokrowieckiego [na zdjęciu].

Gdy wybrzmiały oklaski dla twórców "Wujaszka Wani" (w reżyserii Mokrowieckiego zresztą), scena należała więc już tylko do dyrektora. Najpierw widzowie mogli zobaczyć kolaż zdjęć i nagrań dokumentujących drogę zawodową jubilata. A potem były przemówienia, gratulacje i odznaczenia. Poseł Piotr Zgorzelski, w imieniu minister kultury i dziedzictwa narodowego, wręczył Markowi Mokrowieckiemu srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Czyli niezwykle prestiżowe odznaczenie, honorujące wybitne zasługi na tym polu. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, odznaczył dyrektora medalem "Pro Masovia", wręczanym osobom, które wybitnie przyczyniły się do rozwoju Mazowsza. Gratulacje i podziękowania Markowi Mokrowieckiemu składała również - w imieniu parlamentarzystów - posłanka Elżbieta Gapińska. Były także list gratulacyjny, statuetka Bolka i kwiaty od miasta. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski wystąpił o nadanie dyrektorowi medalu "Zasłużony dla miasta Płocka", na najbliższej sesji radni będą w tej sprawie głosować.

Twórcy teatralni związani z płocką sceną Tomasz Grochoczyński i Piotr Bogusław Jędrzejczak przekazali Mokrowieckiemu list gratulacyjny od Związku Artystów Scen Polskich, podpisany przez Olgierda Łukaszewicza, prezesa zarządu ZASP. Oto jego fragment: "(...) Mokry , jak Go zwą koledzy, po szkole dołączył do zespołu Sceny Polskiej w czeskim Cieszynie, ukończył studia na Wydziale Reżyserii Akademii Sztuk Muzycznych w Pradze, reżysersko przez lata związany z Teatrem w Bielsku Białej i Bydgoszczy, przez sezon dyrektorował Teatrowi w Gorzowie Wielkopolskim, zdobył Srebrną i Złotą Maskę, odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, reżyserował w wielu teatrach w Polsce, ale najwierniejszy pozostał scenie płockiej, z którą romans rozpoczął od Boga" Woody'ego Allena, by dzisiaj ugościć nas Wujaszkiem Wanią . Władysław Krasnowiecki, pół wieku temu w spektaklu dyplomowym warszawskiej PWST obsadził Cię w roli Ojca w Dwóch teatrach Jerzego Szaniawskiego. Czy mógł wówczas przypuszczać, że po latach można będzie odczytać to niemal jak przepowiednię? Jesteśmy dzisiaj w Teatrze imienia Szaniawskiego, a raczej dwóch teatrach, bowiem oprócz dużej sceny jest i mała, parę miesięcy temu ochrzczona imieniem Jana Skotnickiego. Pięknie się to splotło. A Ty, jak na prawdziwego Ojca przystało, zadbałeś nie tylko o repertuar Teatru - za Twojej kadencji bowiem nastąpiła modernizacja budynku i Teatr zmienił swe oblicze. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak życzyć, abyś w tym odnowionym teatrze stworzył wiele jeszcze znakomitych premier, prywatnie znajdując czas na pływanie, narty, spacery, zgłębianie Dziejów Grecji oraz czytanie ulubionego Hrabala, Haška, Havla i Kundery z psem u stóp, kotem na ramieniu i przy vepro knedlo zeli".

Wielkimi fanami jego twórczości okazali się także strażacy - wojewódzki oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych odznaczył dyrektora złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa".

A potem nadszedł czas przyznawania Masek. Specjalną, Złoto-Srebrną Maskę, unikatową i wyjątkową, bo nikt wcześniej takiej nie dostał, otrzymał dyrektor teatru. - Złotą za 50 lat pracy w teatrze i srebrną za 25 lat pracy w Płocku - uzasadniał prezes PTPT Jarosław Wanecki.

Srebrną Maskę, nagrodę dla najlepszego w sezonie, dostał aktor Mariusz Pogonowski za główne role w "Mayday" i "Spowiedzi Masochisty" oraz za propagowanie idei teatru. Pogonowski prócz występowania na scenie Dramatycznego, prowadzi teatr Per Se i wraz z młodymi ludźmi zrzeszonymi w tym teatrze daje sporo ciekawych przedstawień.

Towarzystwo przyznało jeszcze jedną Maskę, także wyjątkową, złotą, Danielowi Olbrychskiemu. - Olbrychski to jeden z trzech wielkich ludzi polskiego teatru, obok Marka Perepeczki i Adama Hanuszkiewicza, którzy utrzymywali kontakt, ten profesjonalny i ten osobisty, z PTPT - mówił Wanecki. - Od lat 70. Olbrychski w Płocku bywał, występował na scenie Empiku u Wandy Chrostowskiej, potem na scenie BWA u Bożeny Śliwińskiej. Miał np. specjalne pokazy po premierze "Potopu". Poza tym w tym roku skończył 70 lat. O naszej nagrodzie wie, bardzo się ucieszył. Niestety w niedzielę nie mógł przyjechać do Płocka, ale Złota Maska będzie tu na niego czekała. Laureat obiecał, że przyjedzie po nią osobiście.

Nagrodę Rajmunda Rembielińskiego, także przyznawaną przez PTPT, dostał Henryk Rybak, prezydent Płocka na przełomie lat 70. i 80., bez którego w Płocku teatru w ogóle by nie było. Prezes Wanecki przyznał także swoje wyróżnienie Maciejowi Cempurze, który w przedstawieniu "Boże mój" zagrał autystyczne dziecko. A sekretarz towarzystwa, Lena Szatkowska, swoją specjalną nagrodą wyróżniła Mariana Fiszera, scenografa. Małą Złotą Maskę dla pracownika technicznego teatru dostał Marek Szala, wieloletni dekorator, który, jak podkreślają w PTPT - "potrafi robić cuda".

Konkurs na recenzję "Wujaszka Wani"

Płocki teatr ogłasza konkurs na najlepszą, najbardziej interesującą i odkrywczą recenzję swej najnowszej produkcji. Swych sił spróbować mogą wszyscy, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Wystarczy iść do teatru, obejrzeć "Wujaszka Wanię", napisać, co sądzicie o sztuce. A potem wysłać pracę mailem na adres: literacki@teatrplock.pl (w tytule należy wpisać "konkurs na recenzję"). Albo pocztą na adres teatru (także z dopiskiem "konkurs na recenzję" na kopercie).

Organizatorzy czekają na listy do 1 czerwca, potem wszystkie propozycje oceni jury. Wyniki ogłoszone będą 15 czerwca. Zwycięzca dostanie bilet wstępu na wszystkie spektakle teatru w sezonie 2015/2016, nagrodę książkową, a jego recenzja zostanie opublikowana w płockich mediach. Będą także drugie i trzecie miejsca, także z nagrodami.

Szczegóły konkursu znajdziecie na www.teatrplock.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji