Artykuły

Warszawa-Toruń. Prezes ZASP pisze do marszałka

Zwracamy się do Pana Marszałka z wnioskiem o cofnięcie decyzji unieważniającej wzorcowo przeprowadzony konkurs, który wyłonił zwycięzcę wskazanego przez ośmiu ekspertów z dziewięcioosobowego składu. Ta proporcja nie pozostawia wątpliwości - pisze Olgierd Łukaszewicz, Prezes Zarządu Głównego ZASP.

Warszawa, 23 kwietnia 2015

Pan

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa

Kujawsko-Pomorskiego

Szanowny Panie Marszałku

W dniach 20 - 21 IV 2015 odbył się w Toruniu konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy. W konkursowej komisji zasiadało dwoje przedstawicieli Związku Artystów Scen Polskich - Teresa Stępień-Nowicka (Przewodnicząca miejscowego Oddziału) oraz Piotr-Bogusław Jędrzejczak (członek Zarządu Głównego ZASP).

Z ich zgodnej relacji wynika, że byli zaskoczeni, a jednocześnie wielce usatysfakcjonowani, że zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym wszystko zostało przez Urząd Marszałkowski przygotowane wręcz modelowo i tak, by procesowi wyborczemu zapewnić maksymalną bezstronność. Wystarczy powiedzieć, że organizator zaprosił jako swoich reprezentantów nie - jak to bywa zazwyczaj - urzędników, ale wybitne postaci świata sztuki i nauki - kompozytora Jerzego Satanowskiego i teatrologa Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Emila Orzechowskiego. Kiedy przyszło rozstrzygnąć kwestię wątpliwości, czy wszyscy kandydaci złożyli komplet wymaganych dokumentów - poproszono o pomoc prawnika - co zostało odnotowane w protokole.

Wszyscy kandydaci byli przez konkursową komisję traktowani z jednakową uwagą i wnikliwością. Mieli dokładnie tyle samo czasu na przedstawienie swoich koncepcji oraz odpowiedzi na pytania. Po przesłuchaniach odbyła się dyskusja na temat zaprezentowanych ofert, w wyniku której ośmiu członków dziewięcioosobowego jury (przedstawiciele załogi Teatru - tzn. zakładowej Solidarności) i Związku Zawodowego Aktorów Polskich, zaproszeni przez organizatora, wspomniani już, goście, reprezentanci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związku Artystów Scen Polskich) wskazało Romualda Wiczę-Pokojskiego jako zwycięzcę. Oceniono, że przedstawiony przez niego program jest w pełni realny i najlepiej rokuje zarówno dla Teatru im. Wilama Horzycy, jak i związanych z tą instytucją festiwali "Kontakt" i "Pierwszy Kontakt".

Wzięto również pod uwagę zagraniczne, festiwalowe kontakty p. Pokojskiego oraz jego dorobek artystyczny, a także fakt, że ta kandydatura idealnie w opinii członków komisji odpowiadała oczekiwaniom Urzędu Marszałkowskiego przedstawionym nam przez zasiadającego w niej Pana Wicemarszałka Ostrowskiego.

W tej sytuacji niepomiernie dziwi nas i niepokoi decyzja o unieważnieniu konkursu ze względu na to, że, jak czytamy w komunikacie, Romuald Wicza-Pokojski nie spełnia oczekiwań organizatora.

Ta decyzja stawia pod znakiem zapytania losy Teatru im. Horzycy i Festiwalu Kontakt w najbliższej przyszłości. Zespół miał nadzieję na artystyczny rozwój pod nową dyrekcją i wypromowanie Teatru oraz Miasta Torunia w skali międzynarodowej. Szansę na to dawały program i osoba Romualda Wiczy- Pokojskiego.

Zwracamy się do Pana Marszałka z wnioskiem o cofnięcie decyzji unieważniającej wzorcowo przeprowadzony konkurs, który wyłonił zwycięzcę wskazanego przez ośmiu ekspertów z dziewięcioosobowego składu. - Ta proporcja nie pozostawia wątpliwości.

Olgierd Łukaszewicz

Prezes Zarządu Głównego ZASP

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji