Artykuły

Kraków. Prof. Jerzy Limon laureatem Nagrody Jerzmanowskich

Prof. Jerzy Limon, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, odebrał w poniedziałek na Wawelu Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich pod patronatem Województwa Małopolskiego.

Wyróżnienie, którego pełna nazwa brzmi: "Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich pod patronatem Województwa Małopolskiego" jest przyznawana osobom, które przez "prace literackie, naukowe lub humanitarne, dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafią zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim".

Jak poinformowano podczas poniedziałkowej uroczystości nagroda "jest wyrazem najwyższego uznania dla laureata za zainicjowanie oraz uwiecznione spektakularnych sukcesem zrealizowanie idei Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, znamienitej instytucji kultury o znaczeniu Europejskim i światowym".

- Poprzez działalności artystycznej i edukacyjną Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku uczymy wrażliwości i skomplikowanych języków jakimi mówi dzisiejsza sztuka. Nie zapominając jednak o tradycji i klasyce - powiedział laureat.

Jak zauważył, trwa rewolucja cyfrowa, która "zamienia pamięć indywidualną w stadną".

- Przy wszystkich zagrożeniach dzisiejszego świata, któremu grozi utrata pamięci jest jedna sfera bycia człowiekiem, która daje szansę przetrwania i nie utonięcia w zalewie nonkonformistów, zwykłego prostactwa. Tą dziedzina jest kultura - podkreślił prof. Limon.

Nagroda im. Jerzmanowskich była przyznawana w latach 1915-1938 z ogromnego majątku powierzonego na ten cel PAU przez przemysłowca Erazma Jerzmanowskiego. Wśród laureatów przed wojną byli m.in. metropolita krakowski kard. Adam Stefan Sapieha, Henryk Sienkiewicz, Jan Kasprowicz, Oswald Balzer, Aleksander Brueckner i Ignacy Paderewski. Przed wojną nagroda stanowiła równowartość 12 kg złota i była nazywana "polskim Noblem". Dziś ma wartość 100 tys. zł.

Jej wręczanie wznowiono w 2009 r. Pierwszą laureatką po odnowieniu nagrody była Janina Ochojska, w 2010 r. nagrodą uhonorowano Jerzego Nowosielskiego, a w kolejnych latach prof. Macieja Grabskiego, prof. Adama Bielańskiego, prof. Andrzeja Zolla, i - w 2014 r. - Jerzego Owsiaka.

Prof. Jerzy Limon jest anglistą, literaturoznawcą, pisarzem, tłumaczem i teatrolog, profesorem nauk humanistycznych. Pełni funkcję dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Jako wykładowca akademicki związany jest z Uniwersytetem Gdańskim. Jest autorem około 10 książek, a także około 80 artykułów i recenzji, drukowanych w Polsce, Wielkiej Brytanii ("Shakespeare Survey"), Niemczech czy Stanach Zjednoczonych ("Shakespeare Quarterly").

Opracował 120 haseł do Wielkiej Encyklopedii PWN. Jako fundator współtworzył i objął funkcję prezes Fundacji Theatrum Gedanense, działającej na rzecz odbudowania Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i organizującej coroczny festiwal teatralny. Jest również współtwórcą Sopockiego Forum Integracji Nauki, Kultury i sztuki "Sfinks".

W 2006 r. został wyróżniony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W tym samym roku otrzymał nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, a w 2014 za działalność na rzecz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego otrzymał Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji