Artykuły

Wrocław. Kulturalny rok 2006

Nie musimy wróżyć z fusów - sprawdziliśmy, jakie artystyczne atrakcje czekają nas w 2006 roku.

Laurie Anderson [na zdjęciu] na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, Al Jarreau i Omara Portuondo na Wrocław Non Stop,obrazy mistrzów niderlandzkich w Muzeum Narodowym i festiwal filmowy Nowe Horyzonty - w tym roku kulturalny Dolny Śląsk będzie kipiał od atrakcji

W kinie, teatrze, muzeum czy z książką w domu - nikt nie powinien się nudzić. Niektórych zjawisk nie da się przewidzieć, ale wierzymy, że Teatr Polski odzyska formę, a pod wodzą Wojciecha Kościelniaka i Paula McCreesha PPA i Wratislavia Cantans pokażą nowe, odświeżone oblicza.

Dlatego życzymy dolnośląskim artystom i odpowiedzialnym za kulturę urzędnikom twórczej inwencji i sił na realizację projektów. Tak, żeby sztuka wysoka spotykała się z popularną, a dobry film ze znakomitą plastyką. Żeby kreacje aktorskie rzucały na kolana, wirtuozeria podrywała tłumy do oklasków, kinowe seanse wzruszały, a wystawy wzbudzały dyskusje. Żeby było różnorodnie, ciekawie, kolorowo - aż do zawrotu głowy.

Filmowo

Największym wydarzeniem będzie festiwal Nowe Horyzonty - przez 10 lipcowych dni od 20 do 30 lipca Wrocław będzie żył kinem. Zaplanowano kilkaset seansów. Będzie 18 tytułów w konkursie, przegląd kina argentyńskiego, retrospektywy Agnes Vardy, Zoltana Huszarika i Siergieja Paradżanowa.

W lecie ruszą zdjęcia do fabuły Andrzeja Żuławskiego pt. "Gospodyni". We Wrocławiu powstanie dokument dla kanału Discovery o przemianach w Europie Środkowej.

Przemysław Wojcieszek przygotowuje filmową wersję "Made in Poland". Piotr Matwiejczyk kręci "Beautiful", a jego brat Dominik chce zrealizować film na podstawie historii dziewczyny, która została wyrzucona przez okno z pociągu.

Teatralnie

Legnicka scena im. Modrzejewskiej chce wykorzystać dobrą passę. "Operacja Dunaj" to opowieść o ludziach, którzy zagubili się podczas marszu wojsk polskich na Czechosłowację. Także w Legnicy, Przemysław Wojcieszek zrealizuje teatralną wersję "W dół kolorowym wzgórzem".

Wyjątkowo zapowiadają się WROSTJA. Podczas wieczoru jubileuszowego wystąpi 15 artystów, m.in. Andrzej Łapicki i Wojciech Siemion.

Jubileuszowy początek roku zapowiada Teatr Polski. Na 7 stycznia zaplanowano akcję plastyczną Jerzego Kaliny i wieczór poetycki. Co dalej? Rewolucja - w czerwcu wygasa kontrakt Bogdana Toszy.

W Teatrze Współczesnym pojawią się dwie współczesne sztuki bułgarskie i jedna rumuńska. Będzie też projekt o wypędzonych. A z okazji 85 rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza teatr wystawi "Kartotekę".

Z piosenką

Przegląd Piosenki Aktorskiej ma nowego organizatora, czyli Teatr Muzyczny Capitol i szefa - Wojciecha Kościelniaka. Impreza potrwa 10 dni, złoży się na nią 47 wydarzeń.

Sensacją będzie koncert Laurie Anderson. Do Wrocławia przyjedzie chór Wrzeszczący Faceci z Finlandii - panowie nie zaśpiewają, ale wywrzeszczą swój repertuar, w tym polskie piosenki. Gwiazdą PPA będzie też Arthur H., bard nazywany francuskim Tomem Waitsem. Rockowe Pogodno przygotuje spektakl "Operafolja", pojawią się też Bodo Kox i Michał Zabłocki. (MAS)

Na poważnie

W lutym XXV Festiwal "Musica Polonica Nova", czyli wieści z frontu muzyki współczesnej. W Filharmonii najważniejszym koncertem sezonu będzie występ Deutsches Symphonie - Orchester Berlin z Kentem Nagano.

W Operze Wrocławskiej w czerwcu premiera "Zmierzchu bogów", czyli ostatniego ogniwa Wagnerowskiego "Pierścienia Nibelunga". Od 6 do 15 października w Hali Ludowej obejrzymy cały "Pierścień..." w reżyserii Hansa-Petera Lehmanna. Z kolei Wratislavię Cantans (8-17 września) zainauguruje nowy szef artystyczny Paul McCreesh razem z zespołem Gabrieli Consort & Players. Przyjadą też Jerzy Semkow i Krzysztof Penderecki.(MAT)

Rozrywkowo

Gwiazdami Jazzu nad Odrą (kwiecień) będą Dave Holland, Lars Daniellson, Leszek Możdżer i Tomasz Stańko. Podczas czerwcowego Wrocław Non Stop wystąpią Al Jarreau i Omara Portuondo z Buena Vista Social Club. Planowany jest też przyjazd gwiazdy niespodzianki. Wiadomo, że to wokalistka z pogranicza soulu, r'n'b i etno, z najwyższej światowej półki.

Latem szykuje się taneczny festiwal Creamfields, jesienią zaświeci słońce Jamajki, czyli - One Love

Plastycznie

Awangardowo będzie w galeriach. Laura Pawela postanowiła ubezpieczyć swój talent (skoro można głos, biust, laptopa....) - na lutowej wystawie we wrocławskiej Entropii pokaże film ze spotkania z agentem, fotografie z akcji oraz długą wymianę korespondencji. Jeżeli wszystko zakończy się sukcesem, załączy także kopię polisy. O tym, że ma talent, świadczy nominacja do "Paszportu Polityki". Największym przedsięwzięciem Muzeum Narodowego będzie czerwcowa wystawa mistrzów niderlandzkich, holenderskich i flamandzkich od XVI do XVIII w. Będą dzieła Pietera Breugela, Karela Dujardina, Jacoba Willemsza. A w styczniu pokaz "Kolekcji 2000 plus" - są tu dzieła znakomitych polskich artystów.

Literacko

W sierpniu ukaże się powieść mistrza retro kryminału Marka Krajewskiego. "Festung Breslau" zakończy cykl przygód policjanta Eberharda Mocka. Już w czwartek w księgarniach będzie można znaleźć nową książkę Michała Witkowskiego - zbiór opowiadań "Fototapeta". W styczniu do sprzedaży trafi też "Zmartwychwstały" Remigiusza Spólnego. To dzieje Wiesława Dobrowolskiego, więźnia obozu koncentracyjnego na Majdanku. Ukaże się też "Miecz Orientu" Andrzeja Ziemiańskiego. Nie można przegapić wydania uzupełnionej "Encyklopedii Wrocławia". Poetycki Port Wrocław trwać będzie od 7 do 9 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji