Artykuły

Gdynia. Premiera sztuki Pawła Huelle na Darze Pomorza

Najnowszy tekst dramaturgiczny Pawła Huellego pt. "Żółta łódź podwodna" wystawi w sobotę Teatr Miejski im. w Gdyni. Spektakl opowiada o Johnie Lennonie, Yoko Ono, mordercy muzyka oraz legendzie zespołu The Beatles.

Spektakl będzie grany będzie pod pokładem żaglowca "Dar Pomorza" na Skwerze Kościuszki, podobnie jak "Idąc rakiem" według Guentera Grassa, także autorstwa Huellego - sztuka, która swoją premierę miała w maju 2012 r.

Reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni Krzysztof Babicki powiedział, że utwór Huellego jest punktem wyjścia do rozważań m.in. o "wzlotach i upadkach w sztuce i życiu".

- Zawsze był dla mnie ważne, aby przynajmniej raz w sezonie była premiera jednej, polskiej sztuki współczesnej. To jest zawsze pewien rodzaj napędu i tlenu dla teatru - uważa Babicki.

Huelle przyznał dziennikarzom, że podjęcie tematu związanego z Beatlesami nie było łatwym zadaniem.

- Jestem wyjątkowo stremowany, bo to jest bardzo ryzykowne przedsięwzięcie pisać sztukę o ludziach, którzy znani są milionom. To nie jest typowa biografia, są w tej opowieści elementy fikcji. Miałem niewielkie pole manewru, aby jednak trzymać się faktów, bo znawców i biografii i dyskografii Beatlesów jest przecież wielu - mówił autor sztuki, który jest kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni.

Huelle wyjaśnił, że utwór zbudował na wspomnieniach Polly i Molly, należących kiedyś do tzw. groupies, nastoletnich fanek i miłośniczek brytyjskiego zespołu, a obecnie pensjonariuszek zakładu pomocy społecznej w Wielkiej Brytanii. - Jest między nimi napięcie i rywalizacja, gdyż jedna była bardziej zalotnicą Johna Lennona, a druga podkochiwała się w Paulu McCartney'u - dodał Huelle.

- Większy nacisk położyłem w sztuce na to, co się dzieje już po rozpadzie grupy, czyli związku Johna Lennona z Yoko Ono. To jest główny wątek, ale o innych Beatlesach też się mówi; pojawia się np. Paul McCartney i jego żona Linda - podkreślił autor "Żółtej łodzi podwodnej".

Przyznał, że tytuł sztuki nawiązuje do "Yellow Submarine", pełnometrażowego filmu animowanego z 1968 roku, opartego na muzyce grupy The Beatles, w reżyserii George'a Dunninga.

Paweł Huelle urodził się w 1957 r. w Gdańsku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Jest prozaikiem, poetą i dramatopisarzem. Autor m.in. książek: "Weiser Dawidek" (1987), "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (1996), "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala" (2001), "Castorp" (2004), "Opowieści chłodnego morza" (2008), "Śpiewaj ogrody" (2014).

Krzysztof Babicki jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim i Wydziału Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Debiutował w czerwcu 1982 roku spektaklem "Hiob" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Przez wiele lat współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, w którym pełnił także funkcję dyrektora artystycznego (1991-1994).

W tym teatrze wyreżyserował m.in. "Pułapkę" Tadeusza Różewicza (1984), "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa (1985), "Biesy" Fiodora Dostojewskiego (1992), "Arkadię" Toma Stopparda (1994), "Parawany" Jeana Geneta (2006).

W latach 1983-1991 współpracował ze Starym Teatrem w Krakowie. Reżyserował także w teatrach Poznania, Wrocławia, Katowic, jak również za granicą - w Finlandii, Niemczech, Rosji, Korei Południowej i Holandii.

W gdyńskim Teatrze Miejskim wyreżyserował m.in. "Idąc rakiem" oraz sztukę Huellego "Kolibra lot ostatni" o ostatnich godzinach Witolda Gombrowicza w kraju przed jego rejsem do Argentyny w lipcu 1939 r.

Na zdjęciu: próba spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji