Artykuły

Cieszyn-Czeski Cieszyn. Nagrody Festiwalu Bez Granic

Spektakl "Dzieci z Bullerbyn" Teatru Polskiego z Wrocławia zwyciężył w 26. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Bez Granic", który zakończył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Laureata wyłoniła publiczność spośród 10 spektakli z Polski, Czech i Słowacji.

O wynikach festiwalu poinformował w poniedziałek dyrektor imprezy Janusz Legoń.

Laureata wyłoniła publiczność spośród dziesięciu spektakli z Polski, Czech i Słowacji, które - po raz pierwszy w historii festiwalu - poświęcone były twórczości dla dzieci i młodzieży. Każdemu przyznawano punkty w skali od 0 do 5. Wrocławskie widowisko w adaptacji i reżyserii Anny Ilczuk uzyskało średnią 4,81 pkt. W nagrodę zespół otrzymał statuetkę "Złamanego szlabanu".

"W "Dzieciach z Bullerbyn" jest to, za czym najbardziej we wspomnieniach tęsknimy i czego pragnęlibyśmy dla naszych dzieci - wspaniałe, wolne, szczęśliwe dzieciństwo, spędzone na zabawie i wśród przyjaciół. Pewnie to decyduje o jej nieprzemijającej popularności. Historia o dzieciach z małej szwedzkiej osady w adaptacji Anny Ilczuk fascynuje i bawi młodych widzów, dając równie wiele satysfakcji dorosłym. Gwarantujemy dużo śmiechu i wspólnej zabawy aktorów z dziećmi" - napisali o spektaklu organizatorzy festiwalu.

Drugie miejsce uzyskało przedstawienie "Play" teatru Cirk La Putyka z Pragi (średnia 4,75 pkt.), a trzecie sztuka "Zazracny divadelni automat" Teatro Tatro z Nitry na Słowacji (średnia 4,71 pkt.).

Zmaganiom scen zawodowych towarzyszył konkurs amatorskich teatrów dziecięcych z trzech sąsiadujących ze sobą krajów. Główna nagroda - statuetka "Małego Złamanego Szlabanu" oraz 2 tys. zł przypadła zespołowi Kuk-u-rice z Pragi.

Festiwal jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (SPCzS), wywodzącego się z demokratycznej opozycji, które zorganizowało go wspólnie z czeskocieszyńskim stowarzyszeniem Ave i spółdzielnią mieszkaniową "Cieszynianka".

SPCzS powstała w połowie lat 80. Jej twórcy organizowali m.in. spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. W 1990 r. działacze SPCzS - Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy", ale została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji