Artykuły

Gdańsk. "ON/OFFelia" wg "Hamleta" w synagodze

Projekt ON/OFFelia to organizowane już po raz piąty warsztaty teatralne z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce. Przedsięwzięcie zwieńczy spektakl finałowy, którego premiera odbędzie się 2 lipca o godz. 19 w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu.

Przedstawienie jest efektem trzymiesięcznej pracy warsztatowiczów z Zakładu Karnego pod okiem edukatorki teatralnej Magdaleny Zelent, inicjatorki projektu. O profesjonalną oprawę spektaklu zadbały także trójmiejskie artystki: Natalia Osuch (muzyka, audiowizualia) oraz Weronika Szymańska (scenografia, kostiumy).

Za materiał do pracy w trakcie zajęć, podobnie jak w poprzednich edycjach projektu, posłużyły fragmenty "Hamleta" Williama Shakespeare'a. Jak pokazało doświadczenie, to właśnie ta sztuka najsłynniejszego dramatopisarza ery nowożytnej najlepiej sprawdza się w pracy z tak specyficzną grupą uczestników i daje najlepsze efekty terapeutyczne. Uczestnicy warsztatów przeszli przez wszystkie etapy przygotowania spektaklu teatralnego - od pracy nad tekstem i elementów warsztatów aktorskich, przez współtworzenie koncepcji reżyserskiej i scenograficznej. Przed nimi ostateczny sprawdzian - zetknięcie z żywą publicznością na Scenie Nowa Synagoga. Także dla widzów przedstawienie finałowe będzie niezwykłą okazją do konfrontacji z obowiązującymi w społeczeństwie stereotypami na temat osób przebywających w zakładach karnych.

Trzymiesięcznym warsztatom ON/OFFelia w tym roku towarzyszyły także inne wydarzenia - osadzeni z Przeróbki odbyli warsztaty dramowe z Martą Sokołowską-Mróz oraz wzięli udział w lekcji interpretacji dramatu z prof. Ewą Nawrocką, literaturoznawczynią z Instytutu Filologii Polskiej UG.

Organizator projektu ON/OFFelia: Polskie Towarzystwo Szekspirowskie

Partnerzy projektu: Zakład Karny w Gdańsku-Przeróbce, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, Scena Nowa Synagoga, Pracownia Scenografii ASP w Gdańsku, Akademickie Centrum Kultury "Alternator" UG, Uniwersytet Gdański, Fundacja Kultury Zbliżenia

***

Twórcy projektu

Magdalena Zelent (prowadzenie warsztatów, przygotowanie spektaklu, opieka artystyczna)

Animatorka kultury, edukatorka teatralna, autorka projektów filmowych. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie słuchaczka Filologicznego Studium Doktoranckiego UG. Uczestniczka Laboratorio Teatrale w Isola dell'Liri we Włoszech (2003-2004), rezydentka krakowskiego Teatru Groteska (2004). Od 2005 roku stale współpracuje z Akademickim Centrum Kultury "Alternator" UG. Od 2010 roku kieruje Sceną Teatralną ACK. Była słuchaczką podyplomowego studium produkcji telewizyjnej i filmowej w PWSFTViT w Łodzi. Zrealizowała (wspólnie z Rafałem Wojczalem) dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne, Latarnik (2011) i (Prawie) wszystko o Ewie (2012), obecnie pracuje jako asystentka reżysera w projekcie dokumentalno-fabularnym Handlowe dzieciństwo we współpracy ze Szkołą Wajdy w Warszawie.

Wraz z osadzonymi z Zakładu Karnego na gdańskiej Przeróbce zrealizowała już cztery cykle warsztatów teatralnych zakończonych spektaklami finałowymi - "Szekspir. Produkt czasowo niedostępny" (2011), "(c)Hamlety - duchy ojców" (2012), "(c)Hamlety - być albo nie być" (2013) oraz "Hamlet. Leitmotiv" (2014).

--

Natalia Osuch (muzyka, wizualizacje)

Absolwentka Institut d'Arts Visuels d'Orléans (Francja).

Zajmuje się tworzeniem instalacji wideo, ilustracji, muzyką oraz jogą. Współpracuje z sopocką sceną teatralną. Jej prace można było zobaczyć podczas festiwali Transvizualia, ArtLoop, OSA (Open Source Art), NARRACJE oraz Animation Now!. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji