Artykuły

Warszawa. Obchody 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Koncert "Placówka '44", wystawa "Miara pokoju", wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i premiera spektaklu "Ciekawa pora roku" - to niektóre z wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w związku z 71. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.

Pokolenie Armii Krajowej to pokolenie zupełnie wyjątkowe, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi którzy chcieli zmienić świat - chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak zaznaczył, opowiadając o tym pokoleniu Muzeum stara się pokazać żołnierzy AK "takimi jakimi byli". - Stąd pomysł powiedzenia dzisiejszym młodym ludziom tego, co mówią zawsze powstańcy - że to właśnie obecni młodzi patrioci są ich prawdziwymi kontynuatorami. Że każdy Polak może być ich sukcesorem pod warunkiem, że ma zespół cech i wartości. Dla powstańców to przede wszystkim wolność, ale także miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność. I do poszczególnych z tych cech odnoszą się organizowane przez nas rocznicowe imprezy - opowiadał dyrektor.

Ich kalendarz otworzy koncert z cyklu "Pamiętamy '44" pt. "Placówka '44", na którym wystąpi zespół Voo Voo z zaproszonymi gośćmi. - Do nagrania płyty i udziału w koncercie prezentującym utwory zaprosił nas oczywiście dyrektor. Ale pomysł dojrzał kiedy nasz menedżer znalazł fantastyczne teksty, będące pokłosiem konkursu poetyckiego ogłoszonego w sierpniu 1944 r. na Pradze, przez władze AK. Te teksty oczywiście wymagały pewnego opracowania, ale najważniejszą ich cechą jest, że zawierały prawdę o powstaniu, o jego rzeczywistości - relacjonował lider Voo Voo Wojciech Waglewski.

Do wystąpienia na płycie zespół zaprosił młodych artystów m.in. Tomka Makowieckiego, Justynę Święs, Barbarę Derlak i Barbarę Wrońską. - Zależało mi, by były to osoby w wieku powstańców, ich rówieśnicy. Pracę nad samymi tekstami rozdzieliłem między członków zespołu, co sprawiło, że ich forma muzyczna jest zróżnicowana. Podzieliłem też całość na dwie części "wykonawcze" - jedna to utwory śpiewane przez naszych młodych gości, ja natomiast z racji przywileju wieku ogarniam to rodzajem "muzycznego komentarza" - mówił Waglewski.

Basista Voo Voo Karim Martusewicz podkreślił, że płyta to dla niego "kolejną cegiełką do prywatnego muru pamięci". - Jestem warszawiakiem z krwi i kości. Cała moja rodzina była dotknięta powstaniem, tata był jego uczestnikiem, podobnie jak dziadek ze strony mamy. Dlatego od dziecka czuję się osobiście związany ze zrywem. I jestem wdzięczny, że jako muzyk mam możliwość wyrażenia poprzez dźwięki emocji związanych z powstaniem - zaakcentował Martusewicz.

29 lipca otwarta zostanie wystawa "Miara pokoju", która ma być próbą "pokazania historii poprzez świat liczb" przygotowana przez grupę panGenerator.

Dzień później w Muzeum zaplanowano spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z powstańcami oraz uroczystość nadania odznaczeń państwowych.

1 sierpnia we wczesnych godzinach popołudniowych będzie miało miejsce spotkanie dla dzieci pt. "Morowe panny", opowiadające o roli kobiet w powstaniu. Zaplanowano też rodzinną grę muzealną "Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty".

O godz. 17, w godzinie "W", w której wybuchło powstanie hołd jego uczestnikom zostanie oddany przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. Wieczorem zaplanowano wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego pt. "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", a o północy premierę spektaklu "Ciekawa pora roku" Agaty Dudy-Gracz.

2 sierpnia odbędzie się fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania" poświęcona nauce w służbie zrywu. 5 sierpnia zaplanowano marsz pamięci upamiętniający warszawiaków, którzy zginęli w powstaniu. Tego samego dnia na Cmentarzu Powstańców Warszawy zostanie otwarta wystawa "Zachowajmy ich w pamięci".

8 sierpnia zaś szlakiem zrywu przejedzie "Powstańcza masa krytyczna".

Partnerem medialnym obchodów jest Polska Agencja Prasowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji