Artykuły

Warszawa. "Dokument podróży" w Muzeum POLIN

Spektakl według projektu aktorki Agnieszki Przepiórskiej pt. "Dokument podróży" to historia młodej kobiety, która odkrywa swoje żydowskie pochodzenie. Spektakl będzie prezentowany przez trzy dni: 17, 18 i 19 lipca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Agnieszka Przepiórska jest autorką projektu - spektaklu łączącego działania sceniczne i film mokumentalny, w którym fikcyjni bohaterowie mieszają się z autentycznymi postaciami. Podczas trwania spektaklu odbywa się także rozmowa z widzami, którą prowadzi Jacek Żakowski.

- Ta rozmowa z publicznością jest ważnym elementem spektaklu; widzowie są również aktorami, uczestnikami sztuki. Każdy z widzów ma prawo do zabrania głosu, wyrażenia swej opinii, do przedstawienia własnych refleksji - podkreśliła w rozmowie z PAP Agnieszka Przepiórska.

Bohaterką spektaklu jest młoda, trzydziestoparoletnia kobieta, samotnie wychowująca dziecko. Jej życie może nie jest w pełni harmonijne, ale jednak w pewien sposób uporządkowane i przewidywalne. Tak się dzieje do momentu, gdy przypadkowo dowiaduje się, że historia jej rodziny jest zupełnie inna, niż ta którą znała dotychczas, i że ona wychowana w katolickim domu ma żydowskie korzenie.

- Jest to wielki szok dla mojej bohaterki, która przypadkowo ma na imię tak jak ja, czyli Agnieszka - mówi aktorka. Zwraca się ona ku przeszłości, poszukuje śladów swoich żydowskich przodków, przegląda archiwa, rozmawia z krewnymi. Wyrusza w podróż, do której zaprasza widzów. Trasa tej podróży wiedzie od Suwałk, gdzie jej pradziadkowie mieszkali, aż do Izraela, gdzie ona teraz odnajduje część rodziny. I w pewien sposób buduje na nowo swoją tożsamość, czy lepiej powiedzieć "przymierza się do nowej tożsamości".

Bohaterka mówi "co nas łączy - to jest krew. Co to jest ta krew? Ja żyję, oni nie". To przymierzanie się do nowej tożsamości okazuje się bardzo trudne.

- W tym spektaklu chciałabym stanąć twarzą w twarz z własnym lękiem, chciałabym opowiedzieć o swojej potrzebie miłości, a także o tęsknocie za świadomą, czystą relacją międzypokoleniową - mówi Przepiórska.

Autorem tekstu jest Piotr Rowicki, autorem zdjęć Łukasz Konopa, reżyserką performansu Weronika Tofilska, a w spektaklu - obok kreującej rolę głównej bohaterki Agnieszki Przepiórskiej - grają Maria Maj i Jacek Żakowski.

Agnieszka Przepiórska (1979) rozpoczęła swoją drogę zawodową w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2005-2008), gdzie pracowała m.in. z Moniką Strzępką, Arturem Tyszkiewiczem, Piotrem Kruszyńskim.

Jako niezależna aktorka współpracowała z teatrami w Szczecinie, Zielonej Górze, Bielsku-Białej, Koszalinie.

Występowała m.in. w sztukach: "Tak wiele przeszliśmy", "Królowa dowcipu", "Kartoteka" w reżyserii Piotra Ratajczaka.

Wspólnie z Ratajczakiem, a także dramaturgiem Piotrem Rowickim zrealizowali w Teatrze WARSawy wielokrotnie nagradzane monodramy "I będą święta" oraz "Tato nie wraca". Od dwóch lat jest w zespole kabaretu Pożar w Burdelu Michała Walczaka.

Spektakl "Dokument podróży" powstał we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji