Artykuły

Płock. Po wakacjach na scenie "Psie serce

Współczesną wersję opowiadania Bułhakowa w klimacie gender, realizuje w Teatrze Szaniawskiego reżyser Krzysztof Prus.

- Jednym z powodów, może nie najważniejszych, dla których zdecydowałem się robić "Psie serce" jest pewien kompleks, który w sobie noszę. Otóż na ogół mam szczęście do dobrych recenzji, ale zdarzają się także nieprzychylne. Recenzenci zwracają uwagę, że owszem, bardzo dobre aktorstwo, piękna scenografia, wspaniała muzyka, że sztuka zmusza do refleksji, ale niestety jest nieaktualna. Zadałem sobie więc pytanie: co zrobić, żeby sztuka była aktualna? Jakie jest najaktualniejsze pojęcie, najaktualniejsze słowo? Zajrzałem do internetu i dowiedziałem się, że czymś bardzo aktualnym w teatrze jest tematyka gender - powiedział reżyser Krzysztof Prus.

Z zapowiedzi reżysera, całkiem poważnie, wynika, że pierwszy spektakl po wakacyjnej przerwie zaproponuje bardzo uwspółcześnione odczytanie klasyka rosyjskiej literatury. Nie tylko o rewolucji i eksperymentach, a może właśnie przede wszystkim o aktualnych rewolucjach kulturowych będzie premierowe przedstawienie.

Gdzie znaleźć tematykę gender u Bułhakowa? Reżyser wyjaśnia, że jest w opowiadaniu pewna scena, która zwraca uwagę. Do Profesora Preobrażeńskiego przychodzi komitet rewolucyjny składający się, wydawałoby się, z samych mężczyzn, ale jedna osoba jest tam kobietą. - Co by było, gdyby w tym komitecie ci, którzy nam się wydają kobietami, byli mężczyznami, a ci, którzy nam się wydają mężczyznami byli kobietami ? To jest aktualne w tematyce gender: nie ma płci, nie ma kobiet, nie ma mężczyzn, nie ma odpowiedzialności. Płeć jest po prostu umową, umową społeczno-kulturową - mówi Krzysztof Prus.

"Psie serc"e będzie drugą wspólną produkcją teatru i agencji artystycznej Nowakowski Impresariat Patryka Nowakowskiego. Dlaczego ten tekst został wybrany do adaptacji? - Bułhakow jest obecny w moim życiu od co najmniej 20 lat, od późnego liceum, poprzez studia, pracę w szkole po obecną przygodę w Teatrze Dramatycznym w Płocku - wyjaśnia Patryk Nowakowski. - Bułhakow wywarł na mnie największe wrażenie jako twórca. "Mistrz i Małgorzata", "Psie serce", "Fatalne jaja", "Powieść teatralna" to odnośniki, które wywarły duży wpływ na mój światopogląd, sposób postrzegania świata i ludzi. W spektaklu zagrają: Piotr Bała w roli Szarika i Szarikowa, Jacek Mąka - Profesor Preobrażeński oraz: Katarzyna Anzorge, Dorota i Szymon Cempurowie, Hanna Chojnacka, Sebastian Ryś.

- Mam nadzieję, że w recenzjach dowiem się, że nie ważne czy mądre czy wzruszające, ale że sztuka jest aktualna - zapowiada Krzysztof Prus na profilu teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji