Artykuły

Częstochowa. Premiera "W starych dekoracjach"

Częstochowski teatr inauguruje nowy sezon artystyczny. I już pierwszą premierą mierzy wysoko, na scenie łącząc trzy nazwiska: Różewicz, Talar, Gorzkowski. Oficjalna premiera spektaklu "W starych dekoracjach" już w sobotę 19 września o godz. 19.

Spektakl przygotowano z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Henryka Talara, byłego dyrektora częstochowskiej sceny. Przedsięwzięcie reżyseruje Igor Gorzkowski, współtwórca Studia Teatralnego Koło, jeden z najciekawszych współczesnych twórców teatralnych. Razem z Talarem współpracowali przy Szekspirowskiej "Burzy", teraz przenieśli na scenę prozę Tadeusza Różewicza.

- Pierwszym tekstem, którym byliśmy zainteresowani była "Kartoteka". Henrykowi zależało, by zaprezentować ją tak, by pokazać katalog relacji bohatera i kobiet, stanowiący pewne podsumowanie życia. W efekcie napisałem taką "Kartotekę" tak jakby na nowo. Tyle że w oparciu o prozę Różewicza - wyjaśnia Igor Gorzkowski. - To moment przejścia z tutaj, do tego co dalej. A w tym przejściu na drugą stronę Bohaterowi towarzyszą właśnie kobiety.

Kanwą spektaklu jest opowiadanie "Śmierć w starych dekoracjach".

- Największą przyjemnością w wypowiadaniu się aktora jest wypowiadanie się za pomocą wielkiego tekstu, wielkiej literatury. Temat, który podnosi Różewicz, a który Igor tak precyzyjnie wyjął z tej twórczości mniej znanej, to odwieczna sprawa relacji- mężczyzna - kobieta. Na bazie tego styku powstaje coś ponadczasowego - dodaje Henryk Talar.

I ten bezimienny Bohater rozlicza się ze swoich relacji z kobietami. Spektakl ten czyni wyjątkowym nie tylko okazja, twórczość Różewicza, ale też wielość i różnorodność kobiecych ról na scenie. Do udziału w spektaklu zaangażowano niemal cały kobiecy zespół aktorski częstochowskiego teatru. Wystąpią bowiem Sylwia Karczmarczyk, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota-Hutyra, Małgorzata Marciniak i Agnieszka Łopacka. Na scenie gościnnie wystąpi również Cecylia Putro, czyli artystka dobrze znana częstochowskiej publiczności.

Męską część obsady dopełnią Maciej Półtorak, a także Mateusz Trzmiel, częstochowianin, absolwent białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, który debiutuje na scenie Teatru im. Mickiewicza.

Autorką scenografii przenoszącej widzów do Rzymu lat 70. jest Honza Polivka. Kostiumy przygotowała Magdalena Dąbrowska, nad ruchem scenicznym czuwała Iwona Pasińska, zaś muzykę do spektaklu stworzył Piotr Tabakiernik.

Tuż przed oficjalną premierą, w piątek 18 września o godz. 19 zaplanowano tzw. premierę nauczycielką (bilety 25 zł). Z kolei w niedzielę o godz. 19 będzie spektakl popremierowy (bilety od 30 do 40 zł). Na premierę bilety już wyprzedano, ale można kupić je jeszcze na piątkowy i niedzielny spektakl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji