Artykuły

Pozostanie w naszej pamięci

"Teatr to duże, piękne laboratorium współczesnych ludzi. Laboratorium, gdzie szuka się najlepszej gleby i najlepszych nasion, gdzie pod mikroskopem wyobraźni i wrażliwości oddziela się nasiona zdrowe od chorych, pokazuje jedne i drugie, szuka się we współczesności tego, co ludzkość już dawno "wymyśliła" - humanizmu - a co nieustannie jest w niebezpieczeństwie".

(Z. Cybulski)

NIE zdążyły zgasnąć jeszcze światła premiery nowego gdańskiego teatru, gdy polski świat artystyczny wstrząśnięty został wiadomością, ze w sposób tragiczny zginął Zbigniew Cybulski, aktor filmowy, wieloletni kierownik artystyczny Gdańskiego Teatru "Bim Bom", były aktor Teatru "Wybrzeże", inspirator i jeden z twórców życia kulturalnego w wyzwolonym polskim Gdańsku, wieloletni działacz gdańskiego ruchu młodzieżowego.

Urodzony 3 listopada 1927 roku w Kniażach, ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w 1952 roku.

Najważniejsze role w Teatrze "Wybrzeże": "Intryga i miłość" - Schillera, "Grzech" Żeromskiego, "Tragedia optymistyczna" - Wiszniewskiego, "Przy drzwiach zamkniętych"- Sartre'a (Teatr Rozmów). Grał Autora w "Jesiennym wieczorze" - Dürrenmatta. Mężczyznę w ..Pięknym i nieczułym - Cocteau, Johnny'ego w "Kapeluszu pełnym deszczu" - Gazzo, Jana w "Pierwszym dniu wolności" - Kruczkowskiego. Był reżyserem i współtwórcą wszystkich programów Gdańskiego Teatru "Bim-Bom" na przestrzeni lat 1954-1960.

W Teatrze "Ateneum" w Warszawie grał: Jerry'ego w "Dwoje na huśtawce" - Gibsona i Franza w "Więźniowie z Altony" - Sartre'a, Występuje także w telewizji, m. in. w "Arlekinadzie" - Rattinga jako reżyser Jack, w "Romansie prowincjonalnym" - Filipowicza jako Miłobrzeski, w roli tytułowej w monodramie "Sammy".

Role filmowe: "Pokolenie" (1955) - Kostek. "Trzy starty" (1956) - Leśniak, główna rola w noweli kolarskiej "Koniec nocy" (1957) - Romek, Wraki" (1957) - Rafał Grabień, "Popiół i diament" (1958) - Maciek Chełmicki, "Krzyż Walecznych" (1959) - Więcek w noweli trzeciej, "Pociąg" (1959) - Staszek. "Do widzenia do Jutra" (1960) - Edmund, "Lalka" (prod. franc.) - dyktator i rewolucjonista, "Miłość dwudziestolatków" (prod. franc.) - Zbyszek w noweli polskiej. Grał także czołowe role w "Rękopisie znalezionym w Saragossie". "Cała naprzód", w "Szyfrach" i wieli innych polskich filmach.

Samodzielnie reżyserował w Teatrze "Wybrzeże" sztuki: "Przy drzwiach zamkniętych" (Teatr Rozmów), "Improwizacja", "Piękny i nieczuły", "Jonasz i błazen" i inne. W Teatrze "Ateneum" w Warszawie reżyserował samodzielnie "Przy drzwiach zamkniętych".

Jego śmierć jest przypadkowa i tragiczna.

O swojej najpiękniejszej roli w filmie, o sylwetce Maćka z "Popiołu i diamentu", powiedział: "Jest w Maćku jakiś głód, pragnienie zamiany romantyzmu walki w romantyzm dnia codziennego, w piękny romantyzm pokoju i pracy dla kraju dla społeczeństwa. Ten głód jest właściwym bohaterem. W tym widzę jedną z przyczyn, dla których Maciek stał się bliski widowni".

Odszedł od nas wielki nasz przyjaciel, którego romantyzm działania był kierunkowskazem naszej młodości, studenckich lat wspólnie przeżytych. W wielu z nas potrafił zaszczepić miłość do sztuki, do teatru, do pracy. Każdą ludzką pracę oceniał z równym szacunkiem.

Pozostanie na zawsze w naszej pamięci, a pamięć bywa długa jak życie.

PRZYJACIELE

Z GDAŃSKIEGO

TEATRU "BIM-BOM"

Zginął Zbyszek Cybulski, Nie jest dla nas najważniejsze to, iż był niesłychanie popularnym w kraju i za granicą aktorem filmowym; ważne jest to, że był naszym kolegą. Przyszedł do nas prosto ze szkoły aktorskiej, z nami grał pierwsze swoje role w "Intrydze i miłości", "W kapeluszu pełnym deszczu", w "Pierwszym dniu wolności". U nas próbował swoich sił jako reżyser Jonasza i błazna" i "Króla", jako twórca jednego z pierwszych powojennych teatrzyków studenckich, gdańskiego "Bim-Bomu".

Zbyszek był naszym serdecznym kolegą - przyjacielem i naprawdę trudno jest dziś pogodzić się z myślą, że trzeba żegnać na zawsze tego przyjaciela, naszego Cyba. Żegnają Cię, Zbyszku.

AKTORZY TEATRU "WYBRZEŻE"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji