Artykuły

Gdańsk. Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego

Niewielu mamy takich twórców jak Wojciech Młynarski, którego piosenki, jak "Jeszcze w zielone gramy", "Jesteśmy na wczasach" czy "Róbmy swoje" zna chyba każdy. Wędrujący po Trójmieście Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego (26-27 września) zagości tym razem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i będzie doskonałą okazją do przypomnienia sobie twórczości Młynarskiego w wielu różnych interpretacjach.

Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego jest dużym wydarzeniem cyklicznym, poświęconym dorobkowi artystycznemu wybitnego autora polskiej piosenki. Oprócz prezentacji twórczości artysty podczas Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego i finałowej gali, impreza jest miejscem spotkań artystów, dla których jego dorobek stanowi źródło inspiracji.

Trzecia, organizowana w Filharmonii Bałtyckiej odsłona, pozwoli posłuchać nie tylko tych najbardziej znanych utworów Młynarskiego. Dwunastka finalistów Konkursu na Interpretację Piosenek Wojciecha Młynarskiego, która zaprezentuje się 26 września (początek o godzinie 19), wykona mniej znany repertuar, w tym piosenki Jacquesa Brela i muzykę musicalową. Po koncercie finałowym odbędzie się recital Marty Chyczewskiej, laureatki Grand Prix II edycji Konkursu.

- Od paru lat "cierpimy" na deficyt śpiewających mężczyzn, co znajduje odbicie także w naszym konkursie. Po dwóch eliminacjach wyłoniliśmy 9 pań, zaś finałową 12-tkę, uzupełniają trzy zaproszone podmioty artystyczne (finaliści festiwali piosenki), w tym zespół SĄSTĄD i nasz jedyny facet - Kamil Franczak. Z radością zauważamy, że zmienia się repertuar konkursu. Młodzi wykonawcy coraz śmielej sięgają po mniej znane, a więc mniej oczywiste piosenki - w tym roku usłyszymy m.in. przetłumaczone przez Wojciecha Młynarskiego utwory z musicali "Chicago" i "Jesus Christ Superstar" oraz polskie wersje songów Jacquesa Brela - mówi Jacek Bończyk, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Wręczenie nagród laureatom III Konkursu poświęconego Wojciechowi Młynarskiemu połączone będzie z Koncertem Laureatów, czyli pierwszą częścią kulminacyjnego wydarzenia festiwalu - Gali Finałowej, zaplanowanej na 27 września, na godz. 19.

- Koncert Galowy składać się będzie z dwóch części: Koncertu Laureatów wraz z wręczeniem nagród oraz spektaklu "MŁYNARSKI obowiązkowo!" - koprodukcji Teatru 6.Piętro, Fundacji Róbmy Swoje dla Kultury i naszego Festiwalu. W Warszawie gramy ten tytuł od marca przy nadkompletach na widowni. Wierzymy, że w Trójmieście ten spektakl również przypadnie publiczności do gustu - dodaje Jacek Bończyk.

Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego to jedna z niewielu okazji, by spotkać głównego bohatera wydarzenia.

- Wojciech Młynarski pojawi się w Trójmieście dzień przed festiwalem i będzie uczestniczył w kilku punktach naszej imprezy. Co roku spotyka się z publicznością, a tym razem porozmawia z Arturem Andrusem, o którym sam z uznaniem mówi, że należy on do nielicznych polskich artystów, którzy od lat piszą teksty na niezmiennie wysokim poziomie. Mistrz zasiądzie także w jury Finału Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego oraz będzie obecny podczas Koncertu Galowego - zapewnia dyrektor artystyczny Festiwalu.

Spotkanie z Wojciechem Młynarskim zaplanowano w Filharmonii na sobotę 26 września o godz. 15. Warto jednak przyjść wcześniej, bo już o 13:30 Marian Opania i Wiktor Zborowski przeczytają felietony autorstwa Młynarskiego. Zaś tego samego dnia o godzinie 17 wyświetlona będzie pierwsza część koncertu "Róbmy swoje", który odbył się w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1988 roku. W niedzielę 27 września o godz. 17 wyemitowana będzie druga część opolskiego koncertu. Wcześniej jednak (godz. 14) odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości i pokaz offowego spektaklu "MŁYNARSKI SENTYMENTALNIE: Wesołego Powszedniego Dnia" Teatru Małego z Łodzi (godz. 15).

W Koncercie Galowym "MŁYNARSKI obowiązkowo!", festiwalowej koprodukcji wraz z Teatrem 6.Piętro w Warszawie, udział wezmą Magdalena Kumorek, Anna Sroka-Hryń, Klementyna Umer, Jacek Bończyk, Arkadiusz Brykalski, Wiktor Zborowski oraz gość specjalny - Marian Opania.

Bilety na Finał Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego kosztują 25-55 zł., zaś na Koncert Laureatów i Koncert Galowy 55-115 zł. Wstęp na pozostałe wydarzenia festiwalu jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji