Artykuły

Wrocław. Poeci, prozaicy, aktorzy piszą konkursowe dramaty

W dniu urodzin Tadeusza Różewicza poznamy laureatów konkursu na dramat. Teatr Współczesny zaprosił do niego nie tylko uznanych dramaturgów, ale też prozaików i poetów. Dwa teksty zostaną wystawione i wejdą do repertuaru.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzenie sztuki "w duchu wielkich wrocławskich dramatopisarzy - Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza". - Każdy z naszych trzech patronów posługiwał się odmienną poetyką. Łączy ich to, że wyrażali niezgodę na to, co się w ówczesnych czasach działo w dramacie. Nie chcemy powielania ich estetyki, interesuje nas etos twórczy, poszukiwanie połączeń formy i treści - tłumaczy Marek Fiedor [na zdjęciu], dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Wstęp tylko za zaproszeniami

Do konkursu zostało zaproszonych ok. 50 twórców. - Większość konkursów dramaturgicznych jest otwartych, jurorzy przeglądają po kilkaset tekstów. Dlatego zdecydowaliśmy się na formułę zamkniętą - mówi Fideor. Organizatorzy zdecydowali się na poszerzenie estetyki, stąd w konkursie osoby spoza świata teatru - poeci, filmowcy, muzycy, plastycy. Marek Fideor tłumaczy ten wybór wprost: - Chcieliśmy przeczytać ich nowe teksty. Mam pewność, że wzbogacą współczesną dramaturgię, ale też nadzieję, że obiegną polskie sceny.

Ostatecznie zaproszenie przyjęły 32 osoby. Wielu spośród nich jest związanych z Wrocławiem. To twórcy tekstów wystawianych na wrocławskich scenach (Lidia Amejko, Malina Prześluga, Agnieszka Jakimiak, Piotr Siemion, Mariusz Sieniewicz, Jakub Żulczyk), laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej Gabriela Muskała, nominowani do wrocławskich nagród Silesius (poetka Justyna Bargielska) czy Warto przyznawanej przez "Wyborczą" (muzyk Szymon Bogacz, reżyser Sebastian Majewski), a także wrocławianie z urodzenia lub zamieszkania (poetka Agnieszka Wolny-Hamkało, artystka plastyk Antonina Grzegorzewska, aktor i poeta Bogusław Kierc).

Poza dramaturgami (Michał Bajer, Mariusz Bieliński, Marta Guśniowska) prace nadesłali popularni polscy pisarze, tacy jak Sylwia Chutnik, Inga Iwasiów, Izabela Filipiak, Mikołaj Łoziński, poeci i aktorzy - Marcin Cecko, Tomasz Różycki, Krzysztof Czeczot, Krzysztof Siwczyk.

Dramat owiany tajemnicą

Każdy z autorów otrzymał wadium i rok na pisanie. Powstało 31 tekstów (siostry Gabriela i Monika Muskała, czyli twórczy duet Amanita Muskaria, napisały wspólny utwór). Dyrektor Fideor nie chce zdradzać nic na ich temat - problemów podejmowanych przez autorów czy form, na które się zdecydowali. Co ciekawe, wszystkie teksty były zakodowane, a jurorzy nie wiedzieli, czyj utwór czytają.

Prace oceniało jury w składzie: Zbigniew Majchrowski (przewodniczący), Weronika Szczawińska, Marcin Kościelniak, Stanisław Obirek, Jerzy Pietraszek. To oni zadecydują o przyznaniu nagród w wysokości 50, 30 i 20 tys. zł. Dodatkowo pracowało niezależne jury teatralne, które nagrodzi dwa teksty. Zostaną one zaadaptowane na scenę i wejdą do repertuaru Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Projekt nazwany wtw://strefy_kontaktu 2016 w całości finansuje miasto Wrocław.

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 października, w dniu 94. urodzin Tadeusza Różewicza. Cezary Iber reżyseruje widowisko na podstawie fragmentów nagrodzonych tekstów, będzie też można zobaczyć sceny z archiwalnych nagrań sztuk Różewicza, Kajzara i Karpowicza. Wstęp tylko za zaproszeniami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji