Artykuły

Filozofia w tańcu

"Absolutną przejrzystość" - wizje choreograficzne według życia Edyty Stein, urodzonej we Wrocławiu świętej, która została patronką Europy, pokaże w premierowych spektaklach Opera Dolnośląska.

Tytuł spektaklu jest odwołaniem do tego wątku i jej myśli, w którym "chciała być szybą, przez którą widać cały świat". Iliana Alvarado, autorka choreografii do spektaklu, uważa, że postać Edyty Stein ma w historii XX wieku znaczenie wyjątkowe. Postanowiła podjąć wyzwanie i "przetłumaczyć" opowieść o niej na język tańca, gdyż wrocławska święta była inspirującą osobowością. Alvarado zapewnia, że przedstawiając historię późniejszej świętej nie czuła tremy, a praca nad takim spektaklem pozwala twórcy na świeżość spojrzenia. W spektaklu są zarówno sceny wizyjne, fabularne, jak i abstrakcyjne. Zdaniem choreografa, przy sztukach tego rodzaju może dochodzić do kreacyjnej iluminacji.

W rolę Edyty Stein wcieli się występująca na co dzień w łódzkim Teatrze Wielkim Edyta Wasłowska. Solistkę "Absolutnej przejrzystości" przypadek zetknął już ze świętą - nosi to samo imię i przez 20 lat mieszkała przy ulicy Edyty Stein.

Edyta Wasłowska dostała odpowiedzialne i artystycznie trudne zadanie, przez trwający ponad godzinę spektakl nie będzie schodziła ze sceny. W choreograficznym spektaklu poza rolą Edyty Stein jest pięć dużych ról męskich i sześć kobiecych.

Muzykę do spektaklu Opery Dolnośląskiej skomponował Marcin Krzyżanowski, posługujący się pseudonimem "Phaon". Kompozytor stwierdził, że tworzył ją, kreśląc wcześniej mapę duchową Edyty Stein. Krzyżanowski w swojej pracy posługiwał się różnorodnymi konwencjami: miksował muzykę etniczną i free jazz.

"Absolutna przejrzystość". Muz Phaon, choreografia Iliana Alvarado, scenografia Małgorzata Słoniowska. Wyk.: Edyta Wasłowska (gościnnie), soliści Opery Dolnośląskiej. Premiera 12 i 13 czerwca, godz. 19, Opera Dolnośląska

Edyta Stein przez całe życie poszukiwała prawdy. Stwierdziła: "Bóg jest prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, czy zdaje sobie z tego sprawę, czy też nie". Papież wynosząc Edytę Stein na ołtarze nazwał ją "darem, wezwaniem i obietnicą dla naszych czasów". Została także patronką Europy.

Urodzona w 1891 r. we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej, studiowała filozofię u fenomenologa Edmunda Husserla, jednego z najwybitniejszych myślicieli XX wieku. W 1933 r. wstąpiła do Karmelu w Kolonii, przyjmując imię Teresy Benedykty od Krzyża. W 1942 r. zginęła w komorze gazowej obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji