Artykuły

Kraków. "Poskromienie złośnicy" - 400. premiera w Bagateli

Szekspirowskie "Poskromnienie złośnicy" wystawi w piątek krakowska Bagatela. Będzie to 400. premiera w powojennej historii tego teatru.

Reżyserem spektaklu jest Michał Kotański. W rozmowie z PAP wyjaśnił, że jego adaptacja jest współczesna - widzowie nie zobaczą na scenie XVI-wiecznej, szekspirowskiej scenografii, kostiumów, nie usłyszą też dawnej muzyki.

Przedstawienie powstało na podstawie przekładu Jerzego Sity. "Wydaje się mi, że dość dawno ten dramat nie był realizowany na bazie tego tłumaczenia, a ono jest według mnie o tyle ciekawe, że akcentuje - także za pomocą języka - przedmiotowe traktowanie kobiety" - mówił reżyser.

Jak dodał, starał się zachować warstwę komediową utworu Szekspira, ale chciał też, aby spektakl zmuszał do refleksji. "Dramat porusza temat, który chyba zawsze będzie aktualny, czyli walkę płci. Wydaje się nam, że od czasów Szekspira zrobiliśmy ogromny postęp, ale kobiety cały czas mają pod górkę i wyostrzam ten problem w spektaklu" - powiedział Kotański.

W finałowych scenach przedstawienia widzowie znajdą nawiązania do amerykańskiego serialu "House of Cards". "Ten film odsłania kulisy władzy. My bohaterów - Katarzynę i Petrukia - ukazujemy jako ludzi, którzy nie mają złudzeń i rozumieją, w jaki sposób działa świat; że również czasami trzeba być cynicznym, odegrać rolę, którą chcą widzieć inni, po to aby w tym świecie przeżyć" - mówił reżyser.

Jako Katarzyna na krakowskiej scenie wystąpi Magdalena Grąziowska, a w rolę Petrukia wcieli się Michał Majnicz i Marcel Wiercichowski.

"Poskromienie złośnicy" (ok. 1592) jest jednym z pierwszych dzieł Szekspira. Doczekało się wielu inscenizacji, wśród tych polskich najgłośniejsze były spektakle Zygmunta Huebnera (1969) i Krzysztofa Warlikowskiego (1998). W 1967 r. włoski reżyser Franco Zeffirelli zekranizował komedię - w filmie wystąpili Elizabeth Taylor i Richard Burton.

Michał Kotański jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego. Zrealizował m.in. "Komedianta" T. Bernharda, "Językami mówić będą" A. Bovella, "Loretta" G. F. Walkera, "Annę Kareninę" L. Tołstoja, "Układ" Elii Kazana. Jest autorem słuchowisk radiowych: "Zapach czekolady" R. Paczochy, "Burmistrz" M. Sikorskiej-Miszczuk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji