Artykuły

Warszawa. W niedzielę spaceruj i poznawaj historię stołecznych teatrów

O godz. 13 w niedzielę z placu Krasińskich, miejsca, gdzie w latach 1779-1833 mieścił się Teatr Narodowy, ruszy pierwszy spacer teatralny. To nie lada gratka dla wszystkich, którzy chcieliby poznać polski teatr oraz jego historię.

W której warszawskiej kawiarni poranną kawę pijał Jerzy Grzegorzewski? Jak Tadeusz Łomnicki przygotowywał się do ról? Gdzie jako aktor debiutował Wojciech Bogusławski? - odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych będzie można znaleźć, wychodząc jesienią na "teatralne spacerowniki", które już od 11 października organizowane będą w największych polskich miastach, w tym także w stolicy.

Projekt towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce, których organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydobyć miejsca ważna dla teatru

- Naszymi spacerami chcemy również "wydobyć" z miejskiej architektury miejsca dla teatru niegdyś bardzo ważne, a dziś zapomniane, i przywrócić im należną rolę dzięki wspomnieniom i opowieściom. Chcielibyśmy znów skierować na nie uwagę i przypomnieć, że to właśnie one pracowały na piękną historię polskiego teatru - podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego, pomysłodawcę spacerów.

Pierwszy spacer ulicami stolicy - pod hasłem Teatrowiska warszawskie - ruszy 11 października o godz. 13 z placu Krasińskich. Następnie przejdą ul. Miodową, zatrzymując się przy Collegium Nobilium, siedzibach Teatru Nowości, kabaretów Qui pro Quo i Momusa, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Teatru Narodowego, Teatru w Pałacu Radziwiłłowskim, Teatru Żydowskiego, Teatru Studio i Dramatycznego.

Aktorzy dopowiedzą anegdoty

W każdym z odwiedzanych miejsc na uczestników spaceru czekać będą niespodzianki - spotkania i opowieści artystów związanych z poszczególnymi scenami.

Warszawski spacer poprowadzi Paweł Płoski, na co dzień wykładowca Akademii Teatralnej, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego, członek redakcji miesięcznika "Teatr" oraz badacz dziejów instytucji teatralnych. Scenariusze kolejnych spacerów będzie można znaleźć na stronie internetowej spacerownikteatralny.pl. Tam będą umieszczane plany tras, dostosowane do posługiwania się nimi na urządzeniach mobilnych, uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Będzie też sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji