Artykuły

Wrocław. Od wtorku festiwal Bruno Schulza

Wykłady, spotkania z pisarzami, projekcje filmów oraz koncerty znalazły się w programie festiwalu Bruno Schulza, który we wtorek rozpocznie się we Wrocławiu. W tym roku program imprezy zdominują wydarzenia związane z twórczością poety Rafała Wojaczka.

To czwarta edycja odbywającego się w stolicy Dolnego Śląska festiwalu. Impreza nie jest jedynie poświęcona postaci autora "Sklepów cynamonowych", lecz traktuje Schulza jako symbol łączenia przestrzeni literackiej z innymi dziedzinami sztuki.

W tym roku głównym tematem konferencji naukowych organizowanych w ramach festiwalu będzie twórczość i postać poety Rafała Wojaczka. Obok spotkań prowadzonych przez krytyków i literaturoznawców będzie można wziąć udział w spacerze śladami Wojaczka we Wrocławiu. - Uczestnicy spaceru odwiedzą między innymi knajpę, z której Wojaczek wyszedł przez szybę i Urząd Pocztowy, z którego poeta nadawał paczki z brudną bielizną. Dowiedzą się również na którym haku powiesił szatniarza, gdzie przyjął ostatnią w życiu dawkę alkoholu i gdzie spoczywają jego ostatnie, niewydane teksty i jak się do nich dobrać - poinformowała PAP Zofia Jurczak-Kopocińska, koordynatorka festiwalu Bruno Schulza.

Odbędzie się również projekcja filmu "Wojaczek" z udziałem reżysera - Lecha Majewskiego i odtwórcy tytułowej roli - Krzysztofa Siwczyka.

Druga z postaci polskiej literatury, która w tym roku będzie bohaterem wydarzeń festiwalowych, to Tadeusz Konwicki. Oprócz dyskusji na temat jego twórczości podczas festiwalu będzie można m.in. obejrzeć dokument "Całkiem spora apokalipsa" wyreżyserowany przez Andrzeja Titkowa.

W programie festiwalu nie mogło również zabraknąć wydarzeń poświęconych twórczości jego patrona. Będzie to m.in. wykład Janusza Rudnickiego zatytułowany "Fabryka zmanierowanej waty cukrowej i kino +Urania+" poświęcony interpretacji prozy pisarza z Drohobycza.

Nieodłącznym elementem festiwalu są spotkani z pisarzami. W tym roku do Wrocławia przyjadą m.in. Kazimierz Orłoś, Andrzej Stasiuk, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk i Agata Tuszyńska.

Podczas festiwalu odbędzie się gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, która odbędzie się w sobotę 17 października. Czytelnicy w przededniu ogłoszenia laureata, będą mogli spotkać się z nominowanymi autorami: Jackiem Dehnelem, Drago Jancarem, Ziemowitem Szczerkiem, Lucianem Dan Teodoroviciem i Olgą Tokarczuk.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Patron festiwalu Bruno Schulz - pisarz, malarz, rysownik - urodził się w 1892 r. w Drohobyczu niedaleko Lwowa w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec był właścicielem sklepu bławatnego. Przyszły pisarz studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ale z powodu choroby musiał przerwać naukę. Po śmierci ojca, z powodu ciężkiej sytuacji materialnej, zmuszony do podjęcia pracy zarobkowej, we wrześniu 1924 r. objął posadę nauczyciela rysunków w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu. Nauczycielem pozostał, z krótkimi przerwami, do 1941 r. Kiedy podczas wojny hitlerowcy zajęli Drohobycz, zatrudnili go przy katalogowaniu konfiskowanych książek. 19 listopada 1942 r. Schulz został zastrzelony na ulicy getta w Drohobyczu.

Ocalała literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle opowiadań: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą", które przyniosły mu uznanie, a także kilka opowieści oraz szkice krytyczne zamieszczane w czasopismach. Niektóre opowiadania Schulza oraz materiały do powieści "Mesjasz", którą przygotowywał, zaginęły.

Festiwal zakończy się w niedzielę, 18 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji