Artykuły

Lublin. Wystawa obrazów żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza

Malowane tuszem i żelowymi pisakami obrazy znanego polskiego kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza można oglądać w Galerii "Gardzienice" w Lublinie, na wystawie zatytułowanej "Sensy/ Byty/ Mary".

Na wystawie zgromadzono 16 prac malarskich Pawluśkiewicza, wykonanych jego autorską techniką żel-art. Swoje obrazy maluje on na papierze tuszami oraz wielobarwnymi, świetlistymi, hinduskimi żelami, niekiedy z dodatkiem akwareli i pastelu.

- Jan Kanty Pawluśkiewicz to artysta renesansowy, kompozytor, którego muzykę się widzi, taka jest gęsta; malarz, którego obrazy się słyszy, bo te obrazy dźwięczą - powiedział Włodzimierz Staniewski, dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", przy którym działa Galeria "Gardzienice".

Wystawa "Sensy/ Byty/ Mary" to ekspozycja złożona z wcześniejszych obrazów, pochodzących z różnych cykli, m.in. "Krajobrazy", "Fakty i Ludzie", "Wędrówki po Morzu Czerwonym" "Ogród Jozafata". Obrazy Pawluśkiewicza przedstawiają fantazyjny, magiczny świat - dominują w nich kontrastujące ze sobą duże barwne plamy, na których artysta umieszcza precyzyjne, małe rysunki wykonane kolorowymi żelowymi pisakami. Rysunki te przedstawiają m.in. drobne formy abstrakcyjne i symboliczne, postacie bajkowe zwierząt, ludzi.

"Żel mnie fascynuje. Korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen" - mówi Jan Kanty Pawluśkiewicz cytowany w katalogu do wystawy.

Ekspozycji towarzyszy także odtwarzany film z cyklu "Ściany" Pawluśkiewicza, w którym artysta przy pomocy barwnych świateł, w technice 3D, "rysuje" swoje obrazy na ścianie Teatru Starego w Krakowie.

Jan Kanty Pawluśkiewicz (ur. w 1942 r.) z wykształcenia architekt, jest znany przede wszystkim jako kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych.

Współtworzył grupę muzyczną Anawa, skomponował wiele utworów wykonywanych przez ten zespół i Marka Grechutę. Był współpracownikiem i kompozytorem piosenek kabaretu "Piwnica pod Baranami". Jest także autorem muzyki teatralnej i filmowej, m.in. do filmów Feliksa Falka, Agnieszki Holland i Kazimierza Kutza. Skomponował operę "Kur zapiał", musical "Szalona lokomotywa", oratorium "Nieszpory Ludźmierskie" i poemat symfoniczny "Harfy Papuszy".

Wystawę jego obrazów w Galerii Gardzienice można oglądać do 4 grudnia. Główną przestrzenią wystawienniczą Galerii jest labirynt piwnic przy ulicy Grodzkiej, na Starym Mieście w Lublinie.

Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" funkcjonuje w odrestaurowanym niedawno kompleksie pałacowo-parkowym we wsi Gardzienice, niedaleko Lublina. "Gardzienice" to założony w 1977 r., kierowany przez Włodzimierza Staniewskiego, znany na świecie teatr, określany jako eksperymentalny i antropologiczny, rozpoznawalny m.in. dzięki dogłębnym badaniom antycznych tradycji muzycznych oraz stosowaniu oryginalnych technik aktorskich w posługiwaniu się głosem i ciałem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji