Artykuły

Legnica. "Czytajmy dramaty!" z Sarah Kane

Jednoaktówkę "Łaknąć" wybrało legnickie jury aktorskie do prezentacji w drugim etapie dolnośląskiej akcji i konkursu "Czytajmy dramaty!". Sceniczne czytanie wyreżyseruje Konrad Dworakowski, a prezentacja odbędzie się kolejno na scenach Legnicy, Jeleniej Góry i Wałbrzycha w dniach 6-8 listopada.

Legnickie jury aktorskie postawiło na sztukę nietypową dla angielskiej autorki, która odbiega od charakterystycznego dla niej nowego brutalizmu eksploatującego zwykle śmierć, seks, przemoc i chorobę psychiczną. "Łaknąć" to sztuka teatru absurdu.

W Polsce Sarah Kane, która niemal całe życie cierpiała na psychozę maniakalno-depresyjną i popełniła samobójstwo w wieku zaledwie 28 lat, znana jest głównie za sprawą "Oczyszczonych" wyreżyserowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego. Ta wstrząsająca sztuka, pełna cierpienia i perwersji, o okrucieństwie i miłości ratującej człowieka przed całkowitym unicestwieniem, złamała nie tyko polskie teatralne kanony estetyczne i obyczajowe.

"Łaknąć" porusza temat pragnienia, tęsknoty, bólu w miłości, choć także odnosi się do takich zjawisk jak gwałt, kazirodztwo, morderstwo, narkomania, samobójstwo, czy niestabilność psychiczna. Dramat kończy się wizją jasnego światła, co może oznaczać zarówno spełnienie miłości, jak i śmierć. Bohaterami sztuki są cztery postacie oznaczone jako A, B, C i M. Z samego dramatu można wywnioskować jedynie z kontekstu jakiej są płci. W dużej mierze pozostaje to kwestią interpretacji tłumacza lub reżysera.

"I chcę (...) mówić ci prawdę kiedy wcale tego nie chcę i zachowywać się uczciwie dlatego że wiem że tego sobie życzysz i gdy myślę że wszystko skończone czepiać się ciebie przez króciutkie dziesięć minut zanim na dobre wyrzucisz mnie ze swojego życia i zapominać kim jestem i próbować być bliżej bo pięknie jest uczyć się ciebie i warto zrobić ten wysiłek i mówić do ciebie źle po niemiecku i jeszcze gorzej po hebrajsku i kochać się z tobą o trzeciej nad ranem i jakimś cudem jakimś cudem jakimś cudem opowiedzieć ci chociaż trochę o nieprzepartej, dozgonnej, przemożnej, bezwarunkowej, wszechogarniającej, rozpierającej serce, wzbogacającej umysł, ciągłej, wiecznotrwałej, miłości jaką do ciebie czuję" (fragment).

- Wybraliśmy ten tytuł, bo wydawał się nam najciekawszy ze zgłoszonych. Nie bez znaczenie było i to, że nigdy dramat Sarah Kane nie był wystawiany w Legnicy - objaśnia Magda Drab (na zdjęciu), która przewodniczyła aktorskiemu jury w tej fazie trzyetapowego konkursu.

Premierowe dramatyzowane czytanie "Łaknąć" w wykonaniu: Magdy Drab, Magdy Skiby, Joanny Gonschorek, Bartosza Bulandy, Bogdana Grzeszczaka i Alberta Pyśka, które na Scenie Gadzickiego wyreżyseruje Konrad Dworakowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi, uświetni w piątek 6 listopada tegoroczną galę wręczenia teatralnej Nagrody Ludwika, która upamiętnia postać patrona dużej sceny legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

Kolejne prezentacje odbędą się na scenach partnerów dolnośląskiej akcji i konkursu "Czytajmy dramaty!" w Jeleniej Górze (7 listopada) i Wałbrzychu (8 listopada).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji