Artykuły

Warszawa. Internetowe transmisje spektakli z Opery Narodowej

19 listopada odbędzie się internetowa transmisja "Strasznego dworu". W ten sposób Teatr Wielki - Opera Narodowa dołącza do czołowych europejskich scen.

Będzie to pierwszy streaming, uświetniający 50-lecie odbudowy Teatru Wielkiego z komentarzami na gorąco przed spektaklem narodowej opery i po nim. Transmisję poprowadzą Małgorzata Walewska i Wojciech Pszoniak.

- Nowoczesny system rejestracji i emisji, który uruchamiamy, stawia nas w rzędzie czołowych teatrów europejskich - objaśnia dyrektor naczelny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski. - Dysponujemy jakością 4K, co oznacza, że zbliżamy się do zdolności percepcji oka. Będziemy działać na dwóch platformach cyfrowych. Z jednej strony jesteśmy uczestnikami European Opera Digital Project, w którym działa pięć teatrów z różnych miast, m.in. Wiednia, Londynu, Madrytu. Każdy z nich będzie prezentował się na wspólnej platformie dwa razy w sezonie.

Teatr operowy, rozumiany jako forma muzyczna i teatralna, zyskał więc zupełnie nową jakość i możliwość szerokiego dostępu. - Współpracujemy w tym projekcie także z telewizją Arte, która bardzo promuje całe przedsięwzięcie - dodaje dyr. Waldemar Dąbrowski. - Ponadto mamy własną platformę cyfrową i nowy portal telewizyjno-internetowy, jeśli zatem pierwsze doświadczenia będą udane, chcemy udostępniać w ten sposób wszystkie nasze premiery.

Koszt budowy systemu rejestracji i emisji audio-wideo w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wyniósł 5,2 mln zł (wsparły go środki unijne). Powstało studio produkcyjne, które umożliwia rejestrację obrazu w jakości Ultra HD oraz dźwięku wielokanałowego 5.1 (jakość transmisji live - HD + dźwięk stereo).

Natomiast European Digital Project, powstały z inicjatywy stowarzyszenia teatrów operowych Opera Europa, jest bezprecedensowym doświadczeniem w skali światowej. Niektóre z biorących w nim udział teatrów mają już własne doświadczenia w prezentowaniu spektakli online, jak wiedeńska Staatsoper czy londyńska Royal Opera House Covent Garden. Inne dopiero je zdobywają, tak jak my. Ważne, że uczestnicy projektu chętnie wymieniają się informacjami na ten temat.

W sumie wspólny projekt obejmuje 30 internetowych transmisji spektakli. Propozycja ta otwiera szeroki dostęp do opery, co może zwiększyć grono jej wielbicieli.

Większość teatrów zainwestowała także w tworzenie własnych platform VOD (video on demand), udostępniających transmisje spektakli i inne materiały za niewielką opłatą, jak np. Wiener Staatsoper, a inne bezpłatnie, jak Opera de Paris czy monachijska Bayerische Staatsoper. Platforma Teatru Wielkiego - Opery Narodowej będzie również bezpłatna i oprócz treści dostępnych na żywo planuje oferować nagrania wideo czy zwiastuny kolejnych spektakli. Będą one dostępne na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji