Artykuły

List ws. konkursu na Dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Nie widzimy żadnej możliwości dalszej współpracy z p. dyr. Markiem Weissem oraz jego zastępcą p. dyr. Danutą Grochowską. W przeciągu całego okresu kierowania przez nich Operą Bałtycką (8 lat), bez skutku próbowaliśmy rozmawiać i rozwiązywać nasze problemy. Dlatego pozwalamy sobie na sformułowanie uwag dotyczących całokształtu działalności dyrekcji Opery Bałtyckiej - pisze do marszałka województwa pomorskiego zespół Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Orkiestra Gdańsk 23.11.2015r.

Opery Bałtyckiej

w Gdańsku

orkiestra.opera.baltycka@gmail.com

Pan

Marszałek

Województwa Pomorskiego

Mieczysław Struk

Szanowny Panie Marszałku, w związku z ogłoszonym przez Zarząd Województwa Pomorskiego konkursem na kandydata na stanowisko dyrektora Opery Bałtyckiej pragniemy podsumować i złożyć raport z zarządzania teatrem przez jej obecnych dyrektorów M. Weissa i D. Grochowską.

Obliguje nas do tego świadomość, iż dyr. Marek Weiss, pomimo zapewnień, że nie będzie zabiegał o przedłużenie kadencji, zmienił zdanie. Jesteśmy tym faktem zaniepokojeni. Obawiamy się o nasz dalszy byt i wizerunek instytucji, w której pracujemy.

Nie widzimy żadnej możliwości dalszej współpracy z p. dyr. Markiem Weissem oraz jego zastępcą p. dyr. Danutą Grochowską. W przeciągu całego okresu kierowania przez nich Operą Bałtycką (8 lat), bez skutku próbowaliśmy rozmawiać i rozwiązywać nasze problemy.

Dlatego pozwalamy sobie na sformułowanie uwag dotyczących całokształtu działalności dyrekcji Opery Bałtyckiej.

1. ZARZĄDZANIE

Czas pracy dyrektorów

Częste nieobecności dyr. M. Weissa i brak zaangażowania w sprawy orkiestry powodują chaos w organizacji pracy oraz jej warunkach.

Niegospodarność

Olbrzymie nakłady finansowe, przepracowane setki godzin w przygotowanie "jednorazowych" produkcji, np.: "Gwałt na Lukrecji", "Ariadna na Naxos", "Maria" i innych

Niewiele wypracowanych środków własnych - sprzedaż mało interesujących produkcji na Grouponie, np. większość spektakli BTT lub już przed premierą "Olimpia z Gdańska"

Zdejmowanie z afisza, cieszących się zainteresowaniem publiczności tytułów np.: "Gracze", "Ubu Rex", "Faust"

Promocja Opery - prestiżowe wyjazdy, np.: na Węgry do Seged z "Ariadną na Naxos"( w koszmarnych warunkach bytowych) i z "Gwałtem na Lukrecji" nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Przegrane sprawy sądowe, które obciążają budżet instytucji (m.in.: sprawa sądowa z p. Magdaleną Mezziner i p. Michałem Ośka).

Brak rocznego planu spektakli i planu pracy poszczególnych zespołów, standardem w teatrach jest szczegółowy plan na cały sezon artystyczny. W OB od 8 lat takiego planu nie mamy.

Zła organizacja czasu i ilości prób

Odwoływanie prób w ostatniej chwili

Brak czasu na indywidualne przygotowanie się do prób - niezrozumienie specyfiki zawodu artysty muzyka

Przyzwalanie na próby bez pełnej obsady solistów, co skutkuje potrzebą dodatkowych prób.

Brak gospodarza

Nieidentyfikowanie się z orkiestrą OB

Dyrektor powinien być gospodarzem miejsca, którym zarządza, a nie gościem.

2. WARUNKI EKONOMICZNE

Zamrożenie płac orkiestry.

Pan Marszałek wyraził opinię, aby swobodnie i sprawiedliwie dzielić pieniądze wewnątrz instytucji, co nie ma miejsca

Żenująco niskie płace zasadnicze (2000 zł. brutto), które zbliżone są do najniższej płacy krajowej (1850 zł. brutto).

Ekonomicznie nieopłacalne wyjazdy, np. do Chin na pięć dni w tym dwa spektakle plus dwa dni podróży; same tylko bilety kosztowały ponad pół miliona złotych (pieniądze dał Instytut Adama Mickiewicza), pozostałe pół miliona pochodziło z budżetu Opery Bałtyckiej; dla porównania tournée Polskiej Filharmonii Bałtyckiej trwało od 4 do 20 maja 2015 (7 koncertów).

3. REPERTUAR

Spektakle tylko dla "wybranej" publiczności, brak operetek, klasycznie realizowanych spektakli operowych i baletowych.

Prowadzenie teatru autorskiego za publiczne pieniądze (nepotyzm)

Monopol p. Marka Weissa na reżyserię niemal wszystkich spektakli

Mmonopol p. Izadory Weiss na choreografię.

Dyrektor Weiss potraktował jako śmieszny i niepoważny pomysł większej ilości dodatkowych koncertów, cieszących się dużym zainteresowaniem publiczności (w tej chwili nie ma żadnych).

Dodatkowe trójmiejskie projekty operowe takie jak: "Mozartiana" w Gdańsku, czy "Gala Operowa" w Gdyni odbywają się bez udziału naszej orkiestry (wykonuje je m.in. Filharmonia Bałtycka)

Opera Leśna w Sopocie - nieumiejętność nawiązania współpracy.

Brak jakiejkolwiek oferty dla dzieci!!!

Instytucja kulturalna powinna spełniać misję edukacyjną; zdjęto z afisza wszystkie spektakle przeznaczone dla najmłodszych.

4. RELACJE INTERPERSONALNE

Brak chęci kontaktu dyrekcji z orkiestrą.

Nierówne traktowanie grup pracowniczych

Nadmiernie rozbudowana administracja, w pomieszczeniach biurowych jest liczna grupa kierowników i specjalistów, awansowanych podczas kadencji dyr. Weissa

Muzycy orkiestrowi czekają na podwyżkę od 8 lat

Administracja jest nieprzychylnie nastawiona do członków orkiestry, za cichym przyzwoleniem dyrektorów

Dyrektor wprowadził dodatek repertuarowy w wysokości 1,6% wynagrodzenia zasadniczego za każdy wystawiony spektakl lub koncert dla pracowników biurowych, (fizycznie nie uczestnicząc w produkcjach, otrzymują za nie dodatkowe wynagrodzenie !!!!!).

Przyzwalanie na działania mobbingowe w stosunku do orkiestry (kadencja J.M. Florencio).

5. WARUNKI SOCJALNE I BHP

Zamiana Opery Bałtyckiej w hotel pracowniczy dla członków Bałtyckiego Teatru Tańca i dyrekcji - coraz więcej pomieszczeń jest przekształcanych na pokoje gościnne, a orkiestra nadal nie ma garderób, ani pomieszczeń do ćwiczenia, bowiem te nieliczne zostały zamienione na pokoje hotelowe.

Szatnie pracownicze (bo tak trzeba je nazwać) są umiejscowione w zagrzybionych pomieszczeniach bez światła dziennego.

Brak godziwego pomieszczenia do odpoczynku - niektórzy muzycy, mieszkający daleko, spędzają w budynku Opery cały dzień (przy dwóch próbach dziennie).

Brak inwestycji w sprzęt dla orkiestry

Brak profesjonalnych krzeseł, pulpitów, lampek, ekranów dźwiękochłonnych i stoperów.

Skandaliczne warunki pracy w orkiestronie - nieodpowiednia temperatura i nieustające przeciągi, zastawianie instrumentami wyjść ewakuacyjnych, spowodowane brakiem miejsca w orkiestronie.

6. BAŁTYCKI TEATR TAŃCA

Nadmierne popieranie osobnego, a jednak bardzo przyrośniętego do OB zespołu, jakim jest BTT

Osobna strona internetowa BTT, liczne reklamy na mieście, podkreślanie światowego poziomu, pomimo nie najlepszych recenzji przy równoczesnym marginalizowaniu innych zespołów artystycznych (chór i orkiestra), które dostają bardzo dobre recenzje

Lekceważenie pracy muzyków, ich dorobku artystycznego i talentu oraz niedocenianie wieloletniego, już od dzieciństwa, szlifowania swoich umiejętności (cyt. dyrektora Weissa: "Oni (BTT) pracują bardzo dużo, cały dzień przebywają w operze i ćwiczą, więc należy im się wyższa pensja")

Orkiestra jest najliczniejszym zespołem Opery Bałtyckiej (ponad 60 osób) i wszyscy członkowie jej mają wyższe wykształcenie. Wielu z nas może się pochwalić: studiami zagranicznymi, udziałem i zdobywaniem laurów w konkursach, współtworzeniem wielu muzycznych projektów zarówno w kraju jak i na świecie oraz pracą dydaktyczną w szkołach i na uczelniach muzycznych.

Dyrektor obiecywał równą ilość spektakli dla wszystkich zespołów OB. W teorii jest tak, że w repertuarze na dany miesiąc są np. trzy spektakle BTT i trzy spektakle operowe, a w praktyce BTT bierze udział w prawie wszystkich operowych dziełach, podczas gdy orkiestra nigdy nie gra w produkcjach BTT.

Teatr Szekspirowski - odbył się tam promocyjny występ BTT ze spektaklem "Burza", nasze szekspirowskie spektakle operowe "Makbet" i "Otello" nie doczekały się takiej promocji.

Wzrost liczby etatów BTT (4 nowe etaty) mimo deklaracji o braku możliwości stworzenia nowych miejsc pracy w orkiestrze (a jest takie zapotrzebowanie).

Likwidacja baletu klasycznego

Gdańsk jako jedno z niewielu miast w Polsce posiada szkołę baletową, której absolwenci nie mają szans na zatrudnienie w rodzimym teatrze

Choreografie taneczne w obecnych spektaklach operowych nie kultywują tradycji tańców narodowych, będących podstawą naszej tożsamości narodowej, np. Polonez z "Eugeniusza Oniegina" i Mazur z "Halki".

W naszym odczuciu BTT to eksperyment, którego potencjał uległ wyczerpaniu.

Z naszego podsumowania wynika, iż teatr nie jest dobrze zarządzany.

My - "Ludzie Kultury", muzycy szanujący swój zawód, wyrażamy wolę zmiany dyrektora Opery Bałtyckiej. Żywimy przekonanie, że nie istnieje układ "urzędnik a upatrzony na tę funkcję menadżer kultury".

Opera Bałtycka, finansowana z pieniędzy publicznych, nie może być teatrem autorskim ani p. dyrektora Marka Weissa ani p. dyrektor BTT Izadory Weiss.

Mieszkańcy-melomani Województwa Pomorskiego, którzy poprzez podatki również utrzymują teatr, zasługują na dyrektora, który uszanuje oczekiwania publiczności. Potrzebujemy dobrego i skutecznego menadżera, którego ambicje będą spójne z interesem instytucji, dla którego wartością nadrzędną będą pracownicy, a nie poczucie własnej wartości. Człowieka empatycznego, który zrozumie i zamiast eskalować, pomoże w rozwiązaniu problemów pracowników i sytuacji konfliktowych. Dyrektora, który wzbudzi w pracownikach zaangażowanie i entuzjazm i w pierwszej kolejności zrealizuje cele Opery Bałtyckiej a nie tylko swoje własne.

Takimi kandydatami w naszej opinii, nie są ani p. Marek Weiss, ani p. Danuta Grochowska, ani p. Izadora Weiss.

Z wyrazami szacunku

Orkiestra Opery Bałtyckiej

W dniu 8 października 2015 r. odbyło się referendum w zespole orkiestry, która zdecydowaną większością głosów (91,8 %) opowiedziała się przeciwko dalszej współpracy z panem Markiem Weissem jako dyrektorem naczelnym i dyrektorem artystycznym.

Do wiadomości:

1. Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk

2. Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Piotr Gliński

3. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku - Marek Weiss

4. Sejmik Województwa Pomorskiego

5. Dyrektor Departamentu Kultury Woj. Pomorskiego - Władysław Zawistowski

6. Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury Woj. Pomorskiego - Beata Jaworowska

7. Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz

8. Rada Miasta Gdańska

9. Rada Kultury Gdańskiej

10. Dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury - Anna Czekanowicz-Drążlewska

11. NSZZ Solidarność Opery Bałtyckiej - Anna Sawicka

12. ZZPOB - Danuta Dunst-Surowiec

13. ZASP Gdańsk

14. ZZPAMO

15. Media: trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Gazeta Wyborcza, e-teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji