Artykuły

Lublin. Festiwal Scenografii i Kostiumów w nowo powstałym CSK

Festiwal Scenografii i Kostiumów ma być "flagową" imprezą w Centrum Spotkania Kultur. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Leszek Mądzik. W Radzie Programowej są m.in. Ewa Braun, Janusz Kapusta, Lech Majewski.

- Chcemy stworzyć festiwal, którego w Polsce - ale w pewnym wymiarze także i w Europie - nie ma, który by dostrzegł i zauważył siłę i znaczenie obrazu; tego obrazu, który jest ruchomy, kinetyczny, zmienia się przed widzem, jest malowany w czasie - powiedział inicjator festiwalu i jego dyrektor artystyczny, twórca znanego na świecie bezsłownego teatru Scena Plastyczna KUL, Leszek Mądzik.

Festiwal ma być cyklicznym, corocznym i "flagowym" wydarzeniem w Centrum Spotkania Kultur. Jego pierwsza edycja ma się odbyć w kwietniu 2017 r., a poprzedzi ją w 2016 r. specjalna wystawa prezentująca wybitne projekty scenograficzne i kostiumowe w teatrze i filmie.

Głównym elementem festiwalu ma być konkurs scenografii i kostiumów teatralnych - pokazywane będą spektakle, które będzie oceniało jury złożone artystów rożnych dyscyplin związanych ze sztukami wizualnymi. Na festiwalu będą eksponowane także scenografie filmowe. Prezentować się mają szkoły artystyczne, wybitni scenografowie z Polski i świata, ale też debiutujący artyści.

Spektakle i filmy do poszczególnych edycji Festiwalu będą rekomendować członkowie Rady Programowej, która oficjalnie zostanie powołana przed inauguracją Festiwalu. Rada składać się ma z 5-7 osób. Swój udział w Radzie, której przewodniczył będzie Mądzik, zapowiedzieli już: scenograf i dekoratorka wnętrz, zdobywczyni Oscara (za dekorację wnętrz do filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga)- Ewa Braun; reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz - Lech Majewski oraz rysownik, malarz i scenograf - Janusz Kapusta.

Artyści ci zgodnie podkreślają, że przestrzenie Centrum są odpowiednim miejscem do organizacji takiego właśnie festiwalu. "Cały budynek jest scenografią inspirującą do różnych dokonań. Jestem oszołomiona tą przestrzenią, jest tak niezwykła i różnorodna, daje pole do popisu" - powiedziała Braun. " Przestrzeń, która tu jest, daje szanse, aby każda forma się tu znalazła - dodał Mądzik.

Zdaniem Majewskiego idea tego festiwalu jest niezwykła, a Lublin może stać się "stolicą wizualnego myślenia o teatrze". - Chcemy ten wspaniały obiekt spożytkować, aby podkreślić, jak ważne jest oko w ty przejmowaniu obrazów, w symbolice danego spektaklu czy filmu" - zaznaczył Majewski.

Centrum Spotkania Kultur ma rozpocząć działalność w przyszłym roku. Jego powierzchnia wynosi blisko 30 tys. mkw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc, w której można będzie organizować koncerty, spektakle teatralne i operowe oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na dachu powstaną ogrody i kino letnie. Na elewacji budynku ma być zamontowany ekran multimedialny, na którym wyświetlane będą m.in. relacje ze spektakli czy transmitowane na żywo wydarzenia kulturalne.

Centrum powstało w miejscu nieukończonego od ponad 40 lat gmachu teatru. Miały w nim być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Niedokończona, większa część gmachu o wysokości około 40 metrów, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt "teatrem w budowie".

W 2012 r. rozpoczęła się tu budowa Centrum Spotkania Kultur, które ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Zakończeniu prac budowlanych towarzyszył happening pt. "Upadek muru lubelskiego" - przy dźwiękach muzyki i biciu w bębny, robotnicy pocięli i przewrócili ogrodzenie inwestycji, a na fasadzie budynku wyświetlano impresje filmowe przypominające niektóre wydarzenia minionych 40 lat.

Centrum to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt wynosi ponad 200 mln zł, z czego 114 mln zł ma pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji