Artykuły

Witkacy i Solscy

W Teatrze im. Solskiego w Tarnowie ostatnia premiera odchodzącego roku. W niedzielę, 28 grudnia, o godz. 21 widzowie zobaczą sztukę "Lato 1910" Zu­zanny Bojdo w reżyserii Macieja Gor­czyńskiego, studenta III roku reżyserii PWST w Krakowie.

"Była dla mnie symbolem Młodej Polski" - pisał o Solskiej Jarosław Iwaszkiewicz. Po latach tarnowski teatr powraca do wspomnień o zna­czących dla niego twórcach. "Lato 1910 to nie jest data. To miejsce. Cel podróży w przeszłość. Oaza prawie. Mogłaby być inna data, inne słowo, jest lato 1910, bo jest Witkacy, dla którego to był czas przełomowy. Dwadzieścia parę lat i więcej możli­wości niż konsekwencji. Wszystko się otwiera. Lato 1910 to czas roz­kwitu romansu Witkacego i wielkiej aktorki Ireny Solskiej. Latem 1910 roku Witkacy zaczął pisać swoją pierwszą powieść - "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", Irena Solska została okrzyknięta egerią modernizmu, a jej mąż Lud­wik Solski był u szczytu kariery. U schyłku życia wracają oni w snach, w marzeniach do tamtego lata, kiedy jeszcze wszystko było dla nich możliwe" - zdradzają organiza­torzy.

Zuzanna Bojda, autorka scena­riusza, sięga po tekst Witkacego oraz pamiętniki Ireny i Ludwika Solskich, aby zagłębić się w te chwi­le, które zapadają w pamięci najbar­dziej - wyczekiwania na to, co zmienia bieg wydarzeń. "Czas przesta­wia, wiatr przewraca, idzie jesień, coś się zgubiło.

Nie można znaleźć tego lata. Pewnego dnia po przebudzeniu pa­da deszcz, zimno trzeszczy, nie ma słońca. Lato odeszło. I potem nigdy nie można zapomnieć tego, z czym nie było dane się pożegnać, a co by­ło piękne i wypełniało formę. Pusta forma. Nieproszona śmierć. Obraz straconego nie daje spokoju" - do­dają.

W konfrontacji z kolejnymi utra­tami, przemijającymi chwilami czło­wiek zatraca się ich zdaniem w ciągu wspomnień. Czy zatraci się i widz?

Spektakl zostanie pokazany rów­nież w sylwestra o godz. 18 i 21.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji