Artykuły

Wrocław. Znani aktorzy w "Muzeum Marzeń" ESK 2016

Najpierw dziełami z kolekcji Narodowego zainspirowali się pisarze i kompozytorzy. Na podstawie tekstów literackich i muzycznych partytur ich autorstwa reżyserka Jacqueline Kornmüller wraz z zaproszonymi aktorami i tancerzami przygotowała osiem kameralnych przedstawień, które będą towarzyszyć poszczególnym dziełom. Efektem jest "Muzeum Marzeń".

Wrocławianie, którzy pamiętają znakomity interdyscyplinarny projekt "Ganymed goes Europe" sprzed dwóch lat, doskonale wiedzą, o co chodzi - tym razem jednak pomysł został wzbogacony, oprócz sztuk wizualnych, teatru i literatury, pojawi się w nim także muzyka.

Anna Kowalów, rzeczniczka Narodowego, wyjaśnia: - Widzowie będą wędrować po muzeum z planem, na którym będą zaznaczone wszystkie dzieła z naszej kolekcji, przy których będą odbywać się spektakle. Obejrzą te inscenizacje w wybranej przez siebie kolejności. Aktorzy będą odgrywać je jednocześnie, każdą osiem razy z rzędu, aby widz miał możliwość obejrzenia wszystkich podczas jednego wieczoru - wyjaśnia Anna Kowalów, rzeczniczka Narodowego. - Całość potrwa około trzech godzin.

Znane nazwiska i wielkie dzieła

W projekcie udział biorą m.in. pisarze Jacek Dehnel, Joanna Bator, Julia Fiedorczuk, Martin Pollack, czy Mikołaj Łoziński oraz aktorzy Joanna Szczepkowska, Marta Zięba, Adam Graczyk. Bartosz Porczyk - aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu będzie mówił tekst Pollacka "Sen Putina", inspirowany rzeźbą św. Barbary Thomasa Weissfeldta.

Inne spektakle rozegrają się m.in. przy "Wieczorze" Wassilego Kandinskiego ("Uziemione" Bator w wykonaniu Hanny Konarowskiej) czy "Spotkaniu" Władysława Podkowińskiego (tekst o tym samym tytule Mikołaja Łozińskiego w wykonaniu Heleny Sujeckiej).

Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego, zachęca do odwiedzenia Muzeum Marzeń: - To jest szczególna sytuacja, zabawa w odkrywanie nowych obszarów sztuki, a dla mnie jako jej historyka, spora niespodzianka i cenna lekcja pokory - podkreśla. - Wydawałoby się, że o dziełach z naszej kolekcji wiem wszystko, a tymczasem dzięki zaproszonym do tego projektu artystom mogę odkryć coś nowego. Często interpretacje współpracujących z nami przy tej okazji pisarzy zderzają dawne wizerunki ze współczesnością -

O Putinie i uchodźcach

Martin Pollack, zainspirowany rzeźbą św. Barbary opowiada o marzeniach Putina i o mierzeniu się z historią, a dokonując literackiego rachunku sumienia współczesnego nam imperatora, daje nam pretekst do zadumy nad kondycją ludzką. Z kolei Emmanuela Obeyę obraz "Ucieczka do Egiptu" Martina Johanna Schmidta prowadzi w stronę włoskiej Lampedusy i tematu przybywających do dzisiejszej Europy uchodźców.

***

Premiera "Muzeum Marzeń" odbędzie się w sobotę 16 stycznia o godz. 16. Dla osób, którym nie uda się zobaczyć minispektakli podczas Weekendu Otwarcia, przygotowano kolejne prezentacje 25 i 30 stycznia, 6 lutego oraz 1, 8, 15 i 22 października.

BILETY

Ceny: normalny - 20 zł, ulgowy - 15 zł (uczniowie, studenci, renciści). Można je kupić w kasie muzeum od wtorku do piątku w godz. 10-15.30, w soboty i niedzielę w godz. 10-16.30 oraz na godzinę przed rozpoczęciem spektaklu. Rezerwacje: 71 372 51 50/51/53, nr wew. 333 oraz kasabiletowa@mnwr.art.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji