Artykuły

Trójmiasto. Osobowości Roku Dziennika Bałtyckiego - nominacje

Chcemy docenić ludzi, którzy w minionym roku mieli wpływ na różne dziedziny życia Trójmiasta Dziś prezentujemy ludzi kultury i społeczników, za tydzień ludzi biznesu oraz samorządowców

Wystartowaliśmy z plebiscytem Osobowości Roku 2015 Gdańska, Gdyni i Sopotu. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za głosy oddane na nominowanych i zachęcamy gorąco do głosowania. Warto, bo kandydaci to naprawdę Osobowości przez duże O, którzy łączą w sobie pasję i energię działania. Dziś prezentujemy nominowanych w kategoriach Kultura oraz Działalność Społeczna i Charytatywna.

W ubiegłym tygodniu zachęcaliśmy Państwa do zgłaszania swoich kandydatur - ludzi, których chcecie docenić za działalność w minionym roku. Dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia, a także cenne uwagi na temat kandydatów. Cieszymy się także, że spodobała się Państwu zaproponowana przez nas lista i kategorie, choć ze zrozumiałych względów muszą być one ograniczone.

Jeśli chodzi o nowe nominacje: w sekcji Kultura są to Adam Koperkiewicz, Romuald Wicza-Pokojski i Katarzyna Rogalska (...)

Głosowanie potrwa do piątku, 29 stycznia włącznie (do północy). Po jego zakończeniu w Trójmieście odbędzie się uroczyste podsumowanie plebiscytu, na które zostaną zaproszeni zwycięzcy. Głosujemy, wysyłając sms-y na poszczególne osoby. Wyniki można śledzić na www.dziennikbaltycki.pl (...)

**

Gdańsk - Kultura

Dorota Kolak i Mirosław Baka

Znani aktorzy Teatru Wybrzeże, ulubieńcy publiczności. Na scenie tworzą idealny duet.

Nominowani za wybitne role w spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.

Dorota Kolak i Mirosław Baka, gwiazdy Teatru Wybrzeże, w ostatnich latach często występują wspólnie, niezmiennie z doskonałym efektem! Tak było np. w przedstawieniu "Na początku był dom" Doris Lessing, w reżyserii Anny Augustynowicz, w słodko-gorzkim "Seksie dla opornych" czy "Raju dla opornych", który reżyserowała Krystyna Janda. Na spektakle, w których grają, widzowie chodzą "w ciemno",doceniając ich talent i doskonały warsztat.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 0GD.14

*

Adam Witkowski

Artysta wizualny, muzyk alternatywny i producent muzyczny, pracownik naukowy ASP w Gdańsku.

Nominowany za osiągnięcia artystyczne, w tym debiutancką płytę własnego zespołu Nagrobki i realizację głośnego albumu "Headache" Trupy Trupa

Jako artysta multimedialny i kurator przedsięwzięć artystycznych pracuje w duecie z własną żoną Anną. Jako muzyk dał się poznać, zakładając kilka dla temu grupę Gówno, a ostatnio zadebiutował z wysoko ocenianą nową formacją Nagrobki. Swoje myślenie muzyczne przenosi także z dużym powodzeniem za konsoletę, pracując jako inżynier dźwięku.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OGD.18

*

Sławomir Witkowski

Malarz i grafik,

prodziekan Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Jako wykładowca specjalizuje się w grafice użytkowej.

Nominowany za pasję w propagowaniu wartościowego projektowania graficznego i własne osiągnięcia malarskie

W latach 80-tych należał do czołowych malarzy neoekspresjonistycznych. W latach 90. założył własną agencję reklamową i skupił się na grafice użytkowej. W 2015 r. wziął udział w wystawie "Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski" w PGS w Sopocie i rozpętał gorącą dyskusję na temat ja kości projektowania graficznego zamawianego przez instytucje publiczne, która przekroczyła ramy środowiskowe.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OGD.19

*

Adam Koperkiewicz

Historyk i muzealnik. Wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Nominowany m.in. za pasję, profesjonalizm i najwyższą jakość w zarządzaniu Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz wyjątkowe zasługi na rzecz wszechstronnego rozwoju i promocji tej instytucji, także w minionym roku. Od 1995 r. otwierano kolejne jego oddziały - Zespół Dworu Artusa, Muzeum Wnętrz Mieszczańskich (Dom Uphagena), Muzeum Zegarów Wieżowych (wieża kościoła św. Katarzyny z carillonem). Doprowadził też do otwarcia Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia. Udało mu się pozyskać fundusze na prace konserwatorskie w Twierdzy Wisłoujście.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OGD.26

*

Jerzy Limon

Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, teatrolog, pisarz, menedżer kultury.

Nominowany za udany, urozmaicony pierwszy sezon Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Gdański Teatr Szekspirowski, ze swoją charakterystyczną ciemną bryłą, wrósł już w gdański pejzaż. Wrósł także w pejzaż kulturalny. Pierwszy sezon tej instytucji pokazał, że można dziś stworzyć teatr bez własnego zespołu, którego repertuar oparty jest na gościnnych występach. Cykl Teatry Polskie dał trójmiejskiej publiczności okazję poznania wielu ważnych i ciekawych polskich scen. Cykl tygodni, poświęconych prezentacji kultury kolejnych krajów europejskich, pozwolił na "wycieczki" m.in. do Flandrii, Rumunii czy Gruzji. A były jeszcze koncerty, wernisaże... Działo się.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OGD.15

*

Romuald Wicza-Pokojski

Reżyser, dramaturg, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura.

Nominowany m.in. za konsekwentny rozwój jedynej instytucji artystycznej dla dzieci i młodzieży w Gdańsku, która dołączyła do czołówki teatrów lalkowych w Polsce (m.in. nagroda specjalna dla "Remusa" w ogólnopolskim konkursie Klasyka Żywa), wprowadzanie wartościowych propozycji repertuarowych, ale również innowacyjnych cykli warsztatów rodzinnych ("Dzikie dźwięki") i ofert dla osób wykluczonych (spektakle z audiodeskrypcją). To także twórca autorskiego Teatru Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli na świecie. Laureat wielu nagród, m.in. za innowacyjność w sztuce lalkarskiej.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OGD.27

*

Anna Sadowska

Licencjonowana przewodniczka po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, specjalizująca się szczególnie w spacerach szlakami kobiet.

Nominowana za inspirujące spacery po Gdańsku śladami Stanisławy Przybyszewskiej w 80 - lecie śmierci pisarki.

Jest twórczynią autorskiej trasy, poświęconej i przybliżającej losy zmarłej w Gdańsku autorki "Sprawy Dantona". To także inicjatorka nadania w 2015 roku jednemu z gdańskich tramwajów imienia Stanisławy Przybyszewskiej. Charyzmatyczna przewodniczka po trasach Prekursorek oraz Działaczek Polonijnych, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej. Współautorka książek: "Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek". Prowadzi popularny blog poświęcony kobietom Pomorza.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 0GD.16

*

Katarzyna Rogalska

Od wielu lat związana z Cappellą Gedanensis jako muzyk instrumentalista wykonując solowe partie skrzypcowe.

Nominowana za aktywność artystyczną i niebanalne spojrzeń ie na muzykę.

Jest wszechstronnie uzdolniona muzycznie. Obdarzona słuchem absolutnym. W r, 2015 nagrała swoją płytę poświęconą piosenkom gdańskiego kompozytora Henryka Jabłońskiego. Starym piosenkom - przebojom z lat 50 i 60, takim jak " Pierwszy siwy włos", " Zachodni wiatr", " Tylko echo" Rogalska nadała nowy klimat i brzmienie. Jest prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia " Jaś i Małgosia" - organizuje Ogólnopolski Konkurs Piosenki dla Dzieci i Młodzieży im. Teatrzyku Bim-Bom.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OGD.28

*

Beata Purc-Stępniak

'Historyk Sztuki.

Od 2002 roku adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej na Uniwersytecie Gdańskim.

Nominowana za przygotowanie wyjątkowej wystawy "Grzech. Obrazy grzechu w sztuce europejskiej od XV do początku XX wieku". Pracuje na stanowisku kustosza dyplomowanego w gdańskim Muzeum Narodowym, prowadząc Pracownię Malarstwa Europejskiego. Jest kuratorką i autorką koncepcji międzynarodowej wystawy " Grzech". To jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych minionego roku, nie tylko w Trójmieście. Pokazuje ona ponad 300 prac twórców malarstwa i grafiki z muzeów polskich i zagranicznych.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OGD.17

*

KULTURA - GDYNIA

Kulturalna Gdynia

Miniony rok był dobry dla Gdyni, jeśli chodzi o sprawy szeroko pojętej kultury. Pojawiają się nawet opinie, że był to rok szczególny - tym bardziej ciekawe jest. kogo docenią Czytelnicy w naszym plebiscycie i kto zajmie pierwsze miejsce.

W maju 2015 roku swoje podwoje, w historycznej siedzibie dawnego Dworca Morskiego, otworzyło Muzeum Emigracji. Pomimo młodego stażu instytucja ta jest dziś jedną z prężniej działających placówek kulturalnych w mieście. To nie tylko ekspozycja, ale szereg realizowanych projektów - dzięki temu muzeum żyje, co dobrze wróży mu także na przyszłość. Kolejne znaczące wydarzenie, które trzeba zauważyć: we wrześniu zainaugurowana została działalność Gdyńskiego Centrum Filmowego - nowoczesnej bazy entuzjastów kina.

Dzień później do miasta zjechali natomiast najlepsi polscy aktorzy i reżyserzy po to, by wspólnie świętować otwarcie jubileuszowego 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Rok 2015 był także rokiem wielu świetnych premier na scenach gdyńskich teatrów. Prężnie działa choćby Teatr Muzyczny, który niezmiennie przyciąga publiczność nie tylko z Trójmiasta.

*

Ida Bocian i Ewa Ignaczak

Założycielki Teatru Gdynia Główna.

Nominowane za upór. determinację i entuzjazm w upowszechnianiu sztuki teatralnej

Ich teatr - Gdynia Główna - to miejsce szczególne, w którym oprócz działalności artystycznej realizowane są także projekty upowszechniające sztukę teatru. Oprócz tego, instytucja w aktywny sposób wspiera artystów indywidualnych oraz nieformalne grupy twórcze w pozyskiwaniu środków finansowych. Pomimo niewielkiego budżetu, Teatr Gdynia Główna jest tętniącym życiem miejscem spotkań mieszkańców miasta, które przyczynia się do wzrostu świadomości oraz wrażliwości kulturalnej.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OGA.11

*

Joanna Czajkowska

Dyplomowana tancerka i choreograf. Założycielka Sopockiego Teatru Tańca.

Nominowana m.in. za realizację cyklu "Metropolia jest OK", który w ramach edukacji część osób mogła obejrzeć za darmo. Artystyczna twórczość przyniosła jej nagrodę Sopockiej Muzy. 2015 rok to dla niej przede wszystkim cztery głośne premiery. To również festiwal Mistrzowie Polskiego Tańca, który jako pierwszy w kraju skupił twórców tańca współczesnego, działających nieprzerwanie od lat 80. do dziś. Ze spektaklami Sopockiego Teatru Tańca pojawiła się w 2015 roku na scenach m.in. w Szwajcarii, Chinach, Warszawie.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI OS.11

*

Jacek Friedrich

Historyk, znawca kultury, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Nominowany za prężne działania na rzecz tej placówki, co owocuje m.in. większą liczbą zwiedzających.

Dyrektorem Muzeum Miasta Gdyni został w 2013 roku. Od tego czasu wiele zmieniło się w sposobie działania tej instytucji. Stworzył niezwykle atrakcyjny i ciekawy program funkcjonowania muzeum na najbliższe lata. Pod jego kierownictwem placówka realizuje interesujące projekty, a za jego kadencji znacząco zwiększyła się także liczba gości odwiedzających muzeum. Jacek Friedrich nie spoczywa na laurach. W trakcie przygotowania jest nowa wystawa stała -Gdynia - Dzieło Otwarte, którą współtworzą sami mieszkańcy. Ta premierę ma mieć w tym roku.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 0GA.12

*

Karolina Grabowicz -Matyjas

Dyrektor i organizatorka otwartego w maju Muzeum , Emigracji.

Nominowana za opowiadanie w niestandardowy sposób o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie, a także za pasję w kierowaniu nową placówką.

Mimo że Muzeum Emigracji, z rozmachem przygotowana placówka, swoje podwoje otworzyła niewiele ponad pół roku temu, instytucja, którą kieruje, zdążyła już na dobre zakorzenić się na kulturalnej mapie Gdyni. Dodatkowo, ciekawa i nad wyraz bogata oferta muzeum sprawia, że coraz częściej odwiedzają ją goście spoza Trójmiasta. Tematyka emigracji poruszona w nadmorskim mieście okazała się strzałem w dziesiątkę - tym bardziej, że pomysł na muzeum nie razi sztucznością.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 0GA.13

*

Leszek Kopeć

Prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Nominowany za działalność kulturalną oraz integrację polskiego środowiska filmowego.

Z powodzeniem dyrektorował jubileuszowemu 40. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni. Dba o to, by stwierdzenie "Gdynia kocha film, film kocha Gdynię" nie było tylko pustym frazesem. Z determinacją stara się o to, aby otwarte w 2015 roku Gdyńskie Centrum Filmowe zapewniało mieszkańcom miasta i regionu dostęp do edukacji, kultury i rozrywki związanej z wartościowym kinem. Bogata oferta placówki sprawia, że pozycje dla siebie znaleźć mogą nawet najbardziej wymagający widzowie.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 0GA.14

*

Igor Michalski

Aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni.

Nominowany za działania na rzecz kultury oraz pracę włożoną w rozwój Teatru Muzycznego.

Artysta z sukcesem kontynuuje dokonania wieloletniego szefa gdyńskiego Teatru Muzycznego Macieja Korwina. Jesienny repertuar instytucji obfitował w bardzo dobrze przyjęte spektakle. Hitem sezonu okazało się przedstawienie "Zły" oparte na powieści Leopolda Tyrmanda oraz musical "Ghost" bazujący na znanym filmie z Patrickiem Swayze. Współpracuje ze znanymi w całym kraju reżyserami i aktorami. Pod egidą dyrektora Michalskiego placówka realizuje produkcje, o których później głośno jest w całej Polsce.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 0GA.15

**

KULTURA - SOPOT

Kulturalny Sopot

Za artystami i animatorami kultury, tworzącymi w Sopocie bardzo pracowity i owocny rok. Minione miesiące obfitowały w wystawy, koncerty, spektakle. Co ważne, nie tylko na rodzimej scenie, ale także za granicą. Swoją twórczość sopoccy artyści prezentowali między innymi na deskach teatru w Szwajcarii i Chinach, prace uzdolnionych sopocian podziwiać można też było na wystawach we Lwowie czy w Niemczech. Wreszcie, byli i tacy, którzy swoją charyzmą, ciężką pracą i wytrwałością w dążeniu do wyznaczonego celu, sprowadzili nad Bałtyk wielkie gwiazdy zza wielkiej wody. Przez cały 2015 rok mieszkańcy kurortu mieli okazję uczestniczyć w rekordowej wręcz liczbie koncertów, festiwali, imprez plenerowych. W szerokiej ofercie wydarzeń kulturalnych każdy mógł znaleźć coś specjalnie dla siebie. Pomyślano zarówno o miłośnikach tańca, malarstwa czy filmów. Przekrój muzyczny także robił wrażenie - od klasyki, przez operę, aż po współczesne, elektroniczne dźwięki.

**

Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman

Dyrektorzy Sopot Film Festivalu, założyciele Stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa.

Nominowani za doprowadzenie festiwalu do pełnego rozkwitu. W ciągu 9 dni minionej edycji wyświetlono aż 120 filmów z całego świata. Jako założyciele Stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa zorganizowali wiele filmowych i kulturalnych projektów na terenie całego Trójmiasta, w tym Kino Letnie w Orłowie, Międzynarodowy Dzień Animacji, pokazy plenerowe Festiwalu Filmowego w Gdyni.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 05.12

*

Filip Kalkowski

Malarz, plastyk, grafik, artysta. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nominowany za wystawy swoich prac m.in. w Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie i Kunstumuhle Schwaan w Niemczech. Maluje to, co go otacza i to, co w danym momencie dotyka jego duszę. Stara się działać w różnych dziedzinach artystycznych, swoich sił próbuje nawet w tworzeniu instalacji. W minionym roku ważny był też dla niego udział w Palindromie. Już wkrótce razem z malarką Joanną Rusinek, z którą tworzy Wolny Związek Zawodowy, doczeka się otwarcia autorskiej galerii w Sopocie.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 05.13

*

Wojciech Rajski

Dyrygent, pedagog, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Nominowany za propagowanie kultury muzycznej.

W 2015 roku wziął udział w dwóch głośnych sopockich festiwalach. Pod jego batutą Polska Filharmonia Kameralna Sopot otworzyła w czerwcu XV Festiwal Dwa Teatry. W sierpniu z kolei orkiestra uświetniła koncert inaugurujący V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w towarzystwie amerykańskich gwiazd operowych, które przybyły zza wielkiej wody na spotkanie z sopocką publicznością. Gościem specjalnym była m.in. sopranistka Laquita Mitchell.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 0S.14

*

Łukasz Zieliński

Menedżer, prowadzący klub Sfinks w Sopocie.

Nominowany za przywrócenie legendarnemu Sfinksowi świetności. To dzięki niemu znany w całej Polsce klub bił w zeszłym roku rekordy popularności.

Piastując stanowisko menedżera Sfinksa, sprowadził na jego scenę dziesiątki wybitnych artystów z zagranicy. 2015 rok upłynął pod znakiem rekordowej liczby koncertów. Stara się także na bieżąco dbać o infrastrukturę klubu, prowadzone prace nadzoruje osobiście. Na laurach nie zamierza teraz spocząć. W wakacje planuje utworzyć kontenerową strefę kultury poza klubem.

SMS POD NR 72355 O TREŚCI 05.15

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji