Artykuły

Obejrzeć - posłuchać

NA scenie Teatru Wielkiego niesłychanie efektownie i interesująco wypadła naj­nowsza pozycja tej sceny, jaką była światowa prapremiera współczesnej opery Joanny Bruzdowicz "Bramy raju". Spektakl budzi, podobnie jak i proza An­drzejewskiego, której jest muzy­czną wersją, wiele refleksji natu­ry moralnej, historiozoficznej i metafizycznej, ale jest równocześnie wspaniałym widowiskiem, czymś zupełnie niepowtarzalnym, stającym się dużym przeżyciem dla widza. Myślę, że przedstawie­nie to może zachwycić nawet mniej przygotowanego do odbio­ru muzyki widza, który tym ra­zem współuczestniczy niemal w akcji posuwając się za bohaterami na swych krzesłach umieszczo­nych na obrotowej scenie. Marek Grzesiński kolejny raz udowodnił, że posiada swoją wizję teatru operowego, jako "teatru ogromne­go".

"Bramy raju" można obejrzeć l XII o godz. 17 i 19.30. 28 bm. na tej samej scenie "Traviata" Verdiego, a 29 XI - "Macbeth" tegoż kompozytora. Natomiast 30 bm. na Małej Scenie premiera słowno-muzycznego widowiska poświęconego Karolowi Kurpińskiemu pt. "Nasz Karol". - godz. 19.15.

W Warszawskiej Operze Kame­ralnej warto obejrzeć 30 XI, 2 i 3 XII "Wieczór pantomim".

We wtorek l XII w Sali Kon­certowej Zamku Królewskiego o godz. 19.30 z koncertem kameral­nym wystąpią: Krzysztof Jako­wicz - skrzypce i Jerzy Godziszewski - fortepian.

Teatr Dramatyczny występuje 4 XII z polską prapremierą "Nie­bezpiecznych związków" Ch. Hamptona wg powieści de Laclosa w reż. Z. Zapasiewicza. Kolejnce przedstawienia 5 i 6 XII o g.

19. W Teatrze Ateneum od 3 do 6 XII o godz. 19 "Szalbierz" G. Spiró. Miłośnicy talentu Danuty Rinn mają okazję spotkać się z nią w teatrze Powszechnym 30 XI, 1 XII i 2 XII o godz. 20 na re­citalu piosenkarki pt. "Polska Baba".

Amatorzy sztuk plastycznych mogą podziwiać w Muzeum Na­rodowym "Malarstwo rosyjskie od schyłku XVII do połowy XIX wieku, w Zachęcie m.in. sztukę japońską ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz współczesne malarstwo chińskie. W galerii "Plac Zamkowy" czyn­na jest wystawa zbiorowa prac o tematyce sakralnej.

W kinie "Młoda Gwardia" war­to zobaczyć (do 4 XII) "Czułe słówka" prod. USA, zaś w "Grun­waldzie" 28 i 29 bm. przejmujący radziecki film "Listy martwe­go człowieka". Jeszcze do 29 XI w "Feminie" można śmiać się na "Pół żartem, pół serio" Billy Wil­dera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji