Artykuły

Warszawa. Życzenia dla Danuty Szaflarskiej

Wielbiciele talentu aktorki składają jej życzenia na Facebooku: Dzięki takim ludziom jak Pani świat normalnieje.

Taką specjalną akcję z okazji urodzin znanej aktorki i uczestniczki Powstania Warszawskiego zainicjowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Na profilu placówki na Facebooku każdy może złożyć życzenia Danucie Szaflarskiej.

- 6 lutego to wyjątkowa data. Tego dnia urodziła się Danuta Szaflarska ps. Młynarzówna, wybitna aktorka filmowa i teatralna, w latach 1943-1945 aktorka Teatru Frontowego Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim łączniczka - przypomina Muzeum Powstania.

Zachęca do składania życzeń. - Pokażmy ilu nas jest! Nas, czyli fanów talentu i dokonań Pani Danuty - proszą pomysłodawcy akcji.

Już blisko pięć tysięcy osób skorzystało z zaproszenia i złożyło życzenia aktorce. Czego życzą jej internauci?

- Przede wszystkim pragnę podziękować Pani za wszystkie wzruszenia, które dzięki Pani kreacjom i postawie przeżyłem. Dzięki takim ludziom jak Pani świat normalnieje. Życzę wiele lat życia w zdrowiu i formie, bo jest nam Pani potrzebna - pisze jeden z nich.

Kolejny internauta: - Kochana Pani Danuto, jest Pani dla mnie i mojej rodziny wielkim autorytetem niezłomnej odwagi i miłości do życia, zawartej w niesamowicie utalentowanej i pełnej czaru cudownej kobiecie. Nie sposób opisać to jak bardzo Panią podziwiamy i jaką wielką inspiracją jest dla nas Pani w codziennym życiu - wylicza.

I dodaje, że chciałby życzyć aktorce w tym szczególnym dniu, aby odnalazła harmonię i spokój w tych burzliwych czasach, aby każdy dzień był jeszcze lepszy niż poprzedni, aby wspomnienia kwitły jak róże, aby codziennie spotykały ją miłe niespodzianki, uśmiechy były tylko szerokie, no a owacje zawsze już tylko na stojąco. - Niech Pani żyje wiecznie! - dodaje.

Jedna z kobiet pisze, że nie ma słów, które wyraziłyby to co czuje. - Pani Danuto jest Pani moją bohaterką przez duże "B". To co zrobiła Pani dla nas, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce jest nie do ocenienia. Dziękuję Pani za to,że dzięki ludziom takim jak Pani, ja i moje dzieci żyjemy w wolnej pięknej Polsce. Podziwiam Pani odwagę, miłość do ojczyzny i bliźniego. Jeszcze raz dziękuję i życzę 200 lat - dodaje.

Danuta Szaflarska, ps. "Młynarzówna" urodziła się 6 lutego 1915 roku na Sądecczyźnie. W latach 1943-45 była aktorką Teatru Frontowego Armii Krajowej, a w powstaniu warszawskim łączniczką. Była też współorganizatorką koncertów na Politechnice Warszawskiej, gdzie na fortepianie grywał jej mąż Jan Ekier. Ogromną sławę przyniosła jej rola Haliny Tokarskiej, w pierwszym powojennym filmie fabularnym "Zakazane piosenki",. czy też w "Skarbie".

Potem jednak kino jakby zapomniało o tej aktorce. Po roli Podstoliny w filmowej wersji "Zemsty" Antoniego Bohdziewicza i Józefa Korzeniowskiego grywała głównie niewielkie, epizodyczne postaci jak włoską cyrkówkę w "Dziś w nocy umrze miasto" Jana Rybkowskiego czy, matkę w "Ludziach z pociągu" Kazimierza Kutza.

Ale Danuta Szaflarska związała się z teatrem. Po wojnie aktorka występowałam.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Kameralnym w Łodzi, a później na stołecznych scenach: Teatrze Współczesnym, Narodowym czy Dramatycznym. Gościnnie, występowała i do dziś występuje na scenach niemal wszystkich warszawskich teatrów

Dopiero koniec lat siedemdziesiątych aktorka zaczęła dostawać ciekawsze role filmowe. Była m.in. Jadwigą Misiewiczową w telewizyjnej wersji "Lalki", czy babcią Misią w "Dolinie Issy". Grała też babcię w serialu "Pięć dni z życia emeryta".

Ostatnio zagrała w filmach "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej, "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego oraz "Innym świecie" Kędzierzawskiej.

Nadal występuje na scenie TR Warszawa, gdzie od lat gra w sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest". Teraz ma wcielić się w główną rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" w Teatrze Żydowskim.

Jednak premiera tej sztuki została przeniesiona ze względu na stan zdrowia aktorki. Sama Danuta Szaflarska zapewnia, że bardzo jej zależy na zagraniu roli Lautmanowej w tym spektaklu.

- W tej roli Ida Kamińska odniosła wielki sukces i jako jedyna aktorka z Polski była nominowana do Oscara w kategorii pierwszoplanowej roli kobiecej w filmie Jána Kadára. Zależy mi też, aby zagrać w Teatrze Żydowskim, gdzie mam świetnych partnerów i bardzo dobrą atmosferę pracy. Cieszę się, że wracam powoli do zdrowia - powiedziała aktorka.

Prawdopodobnie premiera "Sklepu przy głównej ulicy" odbędzie się w maju lub czerwcu, na zakończenie obchodów jubileuszu 65-lecia Teatru - poinformowała placówka na swoje stronie internetowej.

A Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego i jego zespół życzą aktorce wszystkiego, co najlepsze w dniu jej pięknych urodzin!

- Jesteśmy szczęśliwi, że my aktorzy i pracownicy Teatru Żydowskiego możemy towarzyszyć Ci w tej drodze sukcesów i ról zapadających w pamięć. Teatr Żydowski i ja mieliśmy dużo szczęścia, że spotkaliśmy się z Tobą na wspólnej scenie - napisała Gołda Tencer.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji