Artykuły

Warszawa. Ponowny pokaz "Dokumentu podróży" w TR Warszawa

TR Warszawa zaprasza 18, 19 i 21 lutego o godzinie 18:00 na performens Agnieszki Przepiórskiej "Dokument podróży" oraz na warsztaty otwarte, stanowiące wprowadzenie do projektu, które odbędą się 18 i 21 lutego.

"Dokument podróży" to oparty na autentycznej historii projekt Agnieszki Przepiórskiej, który łączy dwa media: film dokumentalny i performans na żywo. Bohaterka filmu, Agnieszka, przypadkowo odkrywa, że pochodzenie jej rodziny jest inne od wersji powielanej i wypowiadanej przez kolejne pokolenia. Aby rozwikłać tajemnicę i zmierzyć się z nową tożsamością, wyrusza w podróż do rodzinnych korzeni, która prowadzi przez Suwałki i Tel Awiw. Tematem projektu jest potrzeba szukania korzeni i zrozumienia własnej tożsamości. Jaki wpływ na rodzinne relacje mają wypierane i ukrywane prawdy? W jaki sposób wybory rodziców i dziadków determinują życie następnych pokoleń? Czy tożsamość można wybrać, czy to ona nas wybiera?

Od autorki: Podczas pracy nad projektem zrozumiałam, że tak naprawdę opowiadam historię o potrzebie głębokiej bliskości. Temat żydowski okazał się pretekstem do dotknięcia skomplikowanej relacji matka - córka, a także - co integralnie wiąże się z wyborem tematu - próbą zrozumienia lęku, traumy rodzinnej przenoszonej z pokolenia na pokolenie. Jestem przekonana, że ukrywane oraz wypierane prawdy mają wpływ na następne generacje, że strach i wstyd niewyrażone, nieopowiedziane we właściwym czasie stają się koszmarem dla następnych pokoleń. W tym spektaklu chciałabym stanąć twarzą w twarz z własnym lękiem, chciałabym opowiedzieć o swojej potrzebie miłości, a także o tęsknocie za świadomą, czystą relacją międzypokoleniową.

Projekt powstał sezonie 2014/15 w ramach programu Teren TR. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Warsztaty otwarte adresowane są do wszystkich widzów oraz sympatyków teatru, tym razem na zajęcia 18 lutego 2016 szczególnie zaproszone są osoby powyżej 50 roku życia. Uczestnicy pod okiem pedagogów teatru, poprzez działania teatralne zapoznają się z problematyką projektu i jego formą. Jak skleić film? - pyta widzów w swoim performansie Agnieszka Przepiórska - Nie klei się - narzeka.

Co zrobić, aby osobista historia aktorki miała wymiar spektaklu? Jak opowiadać o sobie, swoim doświadczeniu, przeżyciach, dzielić się swoją prywatnością, aby ta osobista historia nie stała się banałem? Czy doświadczenie podwójnej tożsamości narodowej: polskiej i żydowskiej może stanowić temat dla sztuki? I co jeśli przestaje być istotnym zagadnieniem dla większości, ale nadal nurtuje jednostki?

Warsztaty otwarte + w dniu 18 lutego 2016 o godzinie 15:00 poprowadzą uczestnicy projektu Archipelag pokoleń, przy wsparciu Anny Rochowskiej, pedagożki teatru. 21 lutego 2016 warsztaty otwarte odbędą się również o godzinie 15:00, a poprowadzą je pedagożki teatru - Dorota Ogrodzka, Agnieszka Pajączkowska. Czas trwania zajęć to 2 godziny 30 minut, wstęp wolny, obowiązują zapis (edukacja@trwarszawa.pl), ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły na stronie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji