Artykuły

Bydgoszcz. O uchodźcach w Polskim przedpremierowo

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza 18 lutego na seminarium "Obrazy uchodźcze", a 27 lutego na debatę "Uchodźcy na granicy: między polityką bezpieczeństwa a ekonomią polityczną". Spotkania nawiązują do premiery "Granic" w reż. Bartka Frąckowiaka.

Obrazy uchodźcze - 3. Eksperymenty wygnańca

"Obrazy uchodźcze" to cykl wykładów i seminarium, które prowadzi dr Paweł Mościcki (na zdjęciu) - filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Coraz trudniej jest ignorować fakt, że problem uchodźców jest jednym z najpoważniejszych wyzwań - etycznych, politycznych, historycznych - przed jakimi stoi dziś Europa. Obrazy imigrantów, doniesienia na ich temat, dyskusje wokół zjawiska stają się coraz silniej obecnym elementem medialnej codzienności. Podobnie jak sami uchodźcy zaludniający systematycznie różne części kontynentu. W trakcie wykładów i seminariów uczestnicy analizują jednak nie tylko aktualne problemy, ale także ich historyczny i artystyczny kontekst.

Na najbliższym spotkaniu zajmiemy się twórczością Jonasa Mekasa, jednego z pionierów amerykańskiej awangardy filmowej, założyciela Film-Makers' Cooperative, krytyka filmowego, który jako pierwszy propagował filmy m.in. Andy'ego Warhola czy Jacka Smitha. W poszukiwaniach Mekasa eksperymenty z nową formą filmowej narracji łączą się ściśle z opowieścią o losie uchodźcy, który zmuszony do opuszczenia rodzinnej Litwy w trakcie II wojny światowej musiał odnaleźć swoją nową ojczyznę w Ameryce. Właśnie temu związkowi między doświadczeniem migracji a poszukiwaniem nowej formy filmowej będziemy przyglądać się w trakcie wykładu.

seminarium: 18 lutego godz. 17.00, Foyer TPB

***

Uchodźcy na granicy: między polityką bezpieczeństwa a ekonomią polityczną

debata towarzysząca premierze "Granic" w reż. Bartka Frąckowiaka

Uchodźcy to nie tylko produkt wojen i kryzysów, za które kraje Unii Europejskiej są współodpowiedzialne. W istocie masowe ruchy ludności są ceną globalnej ekspansji kapitału i nieodłącznym elementem jego nieograniczonej akumulacji. Czy zatem uprawnione jest twierdzenie, że to w ekonomii politycznej tkwi odpowiedź na pytanie o przyczyny kryzysu uchodźczego, który dodarł do Europy w zeszłym roku?

Jaki w tym kontekście jest sens stawiania ogrodzeń na granicach? Komu służy działalność unijnej agencji Frontex ścigającej uchodźców na Morzu Śródziemnym? Gdzie tkwi geneza i jaka jest polityczna funkcja fali antymigracyjnej ksenofobii, która niedawno zalała polskie media i pojawiła się w wypowiedziach wielu polityków? Dlaczego, mimo wysiłków granice są nieszczelne? To kwestie, które poruszymy w debacie towarzyszącej premierze spektaklu "Granice" w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

W debacie prowadzonej przez Przemysława Wielgosza udział wezmą: reżyser spektaklu Bartek Frąckowiak oraz eksperci zajmujący się kryzysem uchodźczym i ekonomią polityczną migracji.

premiera: 27 lutego godz. 19.00

debata 27 lutego godz. 16.30

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji