Artykuły

Sosnowiec. Powstaje taneczny Teatr Muza

W sali widowiskowo-koncertowej Muza, należącej do Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury, rozpoczyna działalność rozbudowany projekt taneczny. Teatr i Centrum Poszukiwań Tanecznych, Ruchowych i Choreograficznych MUZA planuje warsztaty dla mieszkańców Sosnowca.

Powstanie Teatru MUZA jest efektem konkursu na zajęcia integracyjne na mieszkańców, ogłoszonego przez Miejski Klub im. Jana Kiepury. Najlepszy projekt zaproponowany został przez Fundację na rzecz młodych twórców Jazdaa Polska!. Założyli ją absolwenci Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, m.in. Tobiasz Berg, pomysłodawcę projektu i szefem fundacji.

Fundacja Jazdaa Polska! powstała z potrzeby wspierania młodych, poszukujących artystów, którym trudno odnaleźć się na rynku na początku kariery. Prężnie działa na terenie całego województwa, jednak to sosnowiecki projekt urósł do rangi jej najważniejszego przedsięwzięcia.

Chcesz zobaczyć spektakl? Zrób go sobie sam

- Zazwyczaj ludzie oglądają spektakl i wracają do domu. Chciałem odwrócić ten proces, bo dla mnie nie ma produktu kultury bez uczestniczenia w jego powstawaniu lokalnej społeczności - mówi Tobiasz Berg. Podstawą działania Muzy będą warsztaty dla mieszkańców Sosnowca, w założeniu przeradzające się w spektakle. Odbywają się już zajęcia dla dzieci, seniorów i niepełnosprawnych. Efektem warsztatów będą cztery spektakle reżyserowane przez czwórkę młodych choreografów - Pawła Zaufala, Amandę Barnaś, Justynę Masłowską i Ewelinę Ścianę.

Oprócz działań społecznych będzie funkcjonował również profesjonalny zespół teatru Muza, który przygotuje w tym roku trzy spektakle. Powoli rozpoczynają się przygotowania do "Pana Piotrusia" w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej. Potem premiery będą miały "Popołudnie Fauna" Dominiki Knapik oraz "Wenus z Milo" Tobiasza Berga.

Nie trzeba mieć doświadczenia

Do teatru Muza dołączyć mogą wszyscy zainteresowani tańcem współczesnym. Już w najbliższy weekend odbędzie się casting do tzw. grupy pasjonatów, która będzie pracować nad własnym spektaklem i angażować się w pozostałe działania teatru. - W Polsce edukacja i szkolnictwo związane z tańcem współczesnym dopiero się rozwija. Ośrodków tanecznych jest jeszcze niewiele. Ten casting ma otworzyć możliwości ludziom bez kierunkowego wykształcenia, ale wrażliwych na sztukę i ciekawych pod względem artystycznym - komentuje Berg.

W ramach castingu 20 i 21 lutego zostanie wyłonionych ośmioro tancerzy. - Duże szanse mają osoby bez doświadczenia, ale z talentem - komentuje Anna Gamrot, odpowiedzialna za organizację castingu. Żeby wziąć w nim udział wystarczy napisać na adres mailowy jazdaapolska_muza@kiepura.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. W trakcie castingu sprawdzane będą zdolności nie tylko ruchowe i aktorskie. Po lekcji grupowej każdy z uczestników zaproszony zostanie na przesłuchanie indywidualne.

Osoby zainteresowane rozwojem zdolności tanecznych będą mogły również brać udział w otwartych zajęciach, które organizowane będą w dwóch cyklach. Od poniedziałku do czwartku wieczorami odbywać się będą bezpłatne zajęcia z różnych technik tańca współczesnego prowadzone przez członków fundacji. Od kwietnia, raz w miesiącu, w Sosnowcu gościć będą najciekawsi młodzi specjaliści od tańca współczesnego z całego świata, którzy poprowadzą intensywne trzydniowe warsztaty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji