Artykuły

Katowice. Urbackiego i Czerwińskiego opowieści o węglu

W nadchodzącą niedzielę, oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych, w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie okazja zobaczyć kolejną odsłonę projektu "Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie" autorstwa animatora projektów społecznych i reżysera Rafała Urbackiego oraz realizatora obrazu i filmowca Anu Czerwińskiego.

Nie jest to w żadnej mierze spektakl w potocznym rozumieniu tego słowa. To - jak tłumaczą autorzy projektu - przedsięwzięcie, które sytuuje się na pograniczu filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej oraz działań społecznych.

Historie kobiet kontra taniec

Projekt opowiada o fizycznej pracy kobiet w czasach poprzedniego ustroju na Górnym Śląsku. Jego realizatorzy postanowili bowiem przywrócić należną pamięć o kobietach, których praca i poświęcenie budowały industrialny pejzaż naszego regionu. Historia opowiedziana zostanie ustami byłych pracownic KWK "Katowice" i Fabryki Porcelany "Giesche" - pani Irmy i pani Basi. Zarejestrowane na taśmie wypowiedzi kobiet przeplatane będą występem wybitnej polskiej choreografki i tancerki Kai Kołodziejczyk.

- To próba zrozumienia miejsca kobiety-robotnicy w procesie technologicznym. W dużej mierze w myślenie o przemyśle ciężkim zawłaszczone zostało przez patriarchat. Historie, które się tu pojawiają, czyli trzy akty pamięci podane poprzez różne media - spotykają się i wzajemnie tłumaczą równoległe, często nieprzystające pozornie do siebie światy: sortowni węgla, fabryki porcelany i tańca klasycznego. Jest to również praca, w której - dzięki medium tańca - udało nam się poruszyć kwestie związane z pamięcią kulturową, życiem lokalnej społeczności oraz - być może - uruchomić krytyczne myślenie o regionie - mówi o swoim projekcie społecznym Rafał Urbacki.

Wkrótce wyprawa w Polskę, by dyskutować

Projekt zrealizowany został ubiegłej jesieni w ramach 3. edycji Festiwalu Nowej Scenografii 2015 podczas cyklu "Mitologie Industrialnej Przestrzeni". Jego celem jest ocalenie od zapomnienia tożsamość miejsca, która jest jednocześnie kontekstem przemian dzielnicy Bogucice, miasta Katowice oraz całego regionu.

Przedsięwzięcie to zostało już docenione poza Śląskiem. Zostało zaproszone na kilka imprez poświęconych teatrowi tańca w kraju, jak również wyróżnione w prestiżowym programie Instytutu Muzyki i Tańca "Scena dla tańca". - Niebawem ruszamy z nim w Polskę, aby - poprzez materię choreodokumentu dyskutować o roli pracy, rzemiosła i kobiet w przemyśle jako części tkanki miejskiej - dodaje Urbacki.

Początek pokazu odbędzie się w niedzielę 21 lutego o godz. 17 we foyer wystaw czasowych na poziomie minus 4 w Muzeum Śląskim przy ulicy Dobrowolskiego 1. Wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji