Artykuły

Warszawa. Debata "Teatr jutra, czyli społeczne powinności sztuki" w IT

Dziś o godzinie 19:00 w Instytucie Teatralnym będziemy debatować o tradycjach lewicowych w polskiej sztuce w kontekście spektaklu "Krzyczcie, Chiny!" Pawła Łysaka.

Leon Schiller wieścił u progu lat 30. XX wieku "upadek teatru burżuazyjnego" i w manifeście "Teatr jutra" rozstrzygał:

"Kierunek?

Na lewo. Naprzód.

Orientacja?

Życie dzisiejsze. Jego potrzeby i dążności. Potężna walka o moralny i społeczny ustrój jutra.

Teatr?

Dziś narzędziem tej walki."

Paweł Łysak deklaruje, że wywodzi się z "Schillerowskiej linii", ale postulaty polityczne formułuje w innym języku: "chcemy teatru bardziej powszechnego". Zarazem sięga po jeden z najbardziej politycznych tekstów, które na polską scenę wprowadził Schiller "Krzyczcie, Chiny!" Siergieja Trietjakowa, agitacyjną, komunistyczną sztukę o kolonialnym wyzysku - podkreślając, że tekst jest dziś równie aktualny, jak w momencie polskiej prapremiery.

Co dziś znaczy gest odwołania się do lewicowych tradycji międzywojennej sztuki awangardowej, która wierzyła w możliwość przekroczenia granicy między twórczością a życiem? Czy wytwarzane przez społecznie zaangażowaną sztukę wartości istotnie prowadzą do zmian? Czy jedynie wzbogacają rynek idei same stając się kapitałem, konserwując neoliberalny ład?

O społecznych powinnościach sztuki i o tym, jak w sytuacji porażki uniwersalnego, antykapitalistycznego projektu emancypacyjnego można dziś definiować zadania sztuki zaangażowanej i jej instytucji rozmawiać będą: Anna Kuligowska-Korzeniewska, Paweł Łysak, Igor Stokfiszewski i Jarosław Suchan. Spotkanie poprowadzi Dariusz Kosiński. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji