Artykuły

Warszawa. "Album Karla Höckera" w IT

Dziś o godz. 19:00 w Instytucie Teatralnym zagrany zostanie spektakl Teatru Trans-Atlantyk "Album Karla Höckera", który jest próbą zbadania tragicznej historii obozu zagłady w Auschwitz z perspektywy oprawców.

Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie otrzymało w 2006 roku album, zawierający 116 zdjęć. Był to osobisty album oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fotografie przedstawiają wyższych oficerów SS oraz ich asystentki z obozu podczas wypoczynku w ośrodku zwanym Solahuette, położonym około 20 km od Auschwitz oraz w czasie oficjalnych spotkań w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Hoess, Rochard Baer i Josef Kramer. Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów z obozu śmierci.

Paul Bargetto z zespołem Teatru Trans-Atlantyk we współpracy z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk realizują spektakl, oparty na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. Końcowy rezultat jest połączeniem teatru i multimediów, kreatywnej interpretacji materiałów źródłowych i dokumentalnych badań.

"Album Karla Höckera" przygląda się zaskakująco ludzkim zachowaniom kobiet i mężczyzn, którzy własnoręcznie dokonali ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Widzowie, będąc świadkami "ożywiania" fotografii z tytułowego albumu, mogą przyjrzeć się życiu codziennemu wysoko postawionych żołnierzy SS jak i zwykłym pracownikom obsługującym fabrykę śmierci, jaką był obóz zagłady w Auschwitz.

***

Reżyseria: Paul Bargetto

Dramaturg: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Produkcja: Agata Balcerzak

Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska

Występują: Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak, Julia Trembecka, Magdalena Turczeniewicz

Hair Concept: JAGA HUPAŁO born to create hair styling

Projekt jest współorganizowany przez culture.pl, Sopot Non-Fiction, Bemowskie Centrum Kultury, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Zdjęcia użyte w spektaklu są własnością Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, www.ushmm.org.

Bilety: 20, 10 pln, rezerwacje: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. +48 791 877 377

Bilety dostępne w księgarni "Prospero" i na eventim.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji