Artykuły

Kraków. Spektakl o diwie z PRL-u zobaczymy w dwóch teatrach

Teatr Nowy w Krakowie zachęca do napisania dramatu o słynnej Violetcie Villas. Główna nagroda wynosi 10 tys. zł. Zwycięski tekst zostanie wystawiony w Krakowie i Słupsku.

Pomysł na tekst zrodził się już pięć lat temu. Wtedy miał go napisać Michał Witkowski, autor m.in. "Lubiewa", głośnej książki, opowiadającej o życiu homoseksualistów w PRL-u. - Podczas spotkania z Michałem Witkowskim, przy którym obgadywaliśmy warunki współpracy odnośnie spektaklu na podstawie "Lubiewa", zaczęliśmy rozmawiać o Villas. Ja powiedziałem, że to dla ludzi o niewybrednym guście muzycznym, on - że jest jej wielbicielem od lat. W internecie krąży nawet nagranie Violetty, w którym pozdrawia gorąco swojego ukochanego pisarza Michała Witkowskiego - mówi Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego w Krakowie. - Skończyło się na tym, że Witkowski miał dla nas ten dramat napisać, ale jak to z nim czasem bywa - zapadła cisza, która trwa już pięć lat.

W tym czasie związany z krakowską sceną Dominik Nowak został dyrektorem Nowego Teatru w Słupsku. Gdy rozmawiał z zespołem aktorskim, poznał Halinę Piotrowską. - Okazało się, że marzy o roli Villas, a głos i warunki ma idealne. Znaleźliśmy więc nie tekst, a aktorkę - zauważa Sieklucki. Stąd właśnie wziął się pomysł konkursu na tekst o życiu i twórczości piosenkarki, która zasłynęła takimi przebojami jak "Dla Ciebie miły", "Oczy czarne", "Do Ciebie mamo". Stanie się on podstawą spektaklu, który będzie koprodukcją "Nowych" w Krakowie i Słupsku.

A życie Villas na scenariusz się nadaje. Nazywano ją "Madame Skandal", "Tygrysicą", "królową kiczu". Podobno, gdy występowała w paryskiej Olympii, drżał wiszący w sali koncertowej słynny kryształowy żyrandol. W czasach PRL-u, szczególnie po jej powrocie z USA, budziła sensację swym stylem życia. Dwa mercedesy, futra z norek, suknie balowe... Była - jak mówi Karolina Korwin-Piotrowska - spełnieniem marzeń społeczeństwa "o gwieździe z wielkiego świata i historii Kopciuszka w jednym". Ale nie brakuje w jej biografii tragicznych akcentów, jak nieszczęśliwe małżeństwo albo leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Termin nadsyłania prac na konkurs mija 31 maja. Główna nagroda to 10 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji