Artykuły

Supraśl. Misterium z Wierszalina obejrzymy w telewizji

"Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w Warszawie w Niedzielę Palmową. To pierwsza w historii TVP Kultura transmisja premiery teatralnej.

Teatr Wierszalin z Supraśla pracuje nad premierą spektaklu "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka. To najstarsze misterium rezurekcyjne ukazało się drukiem w Krakowie około 1570 roku ze szczegółowymi wskazówkami reżyserskimi. W interpretacji artystów Teatru Wierszalin ma być pokazane we współczesnej stylistyce.

Spektakl w reżyserii Piotra Tomaszuka po raz pierwszy wystawiony zostanie w Teatrze Studio w Warszawie. Premiera została przygotowana na finał festiwalu Gorzkie Żale/Nowe Epifanie, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Na to wydarzenie, oprócz Tomaszuka, premiery teatralne przygotował także Paweł Passini oraz Natalia Korczakowska (reżyserka sztuki "Dziady ni" prezentowanej w 2014 roku w Teatrze Dramatycznym).

Realizację Wierszalina będzie można obejrzeć w Niedzielę Palmową (20 marca) o godz. 20 w telewizji.

- Będzie to pionierska transmisja. Po raz pierwszy TVP Kultura będzie transmitowała premierę na żywo - informuje Radosław Kuleszewicz z Teatru Wierszalin.

"Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" wpisuje się nie tylko w klimat festiwalu, ale także w okres wielkopostny i tradycję średniowiecznych misteriów rezurekcyjnych.

Twórcy zapowiadają, że podejmując temat Zmartwychwstania - temat istoty wiary chrystusowej - w formie ludowego przedstawienia, łączą pozornie nieprzystające do siebie sfery: sacrum i profanum, mieszając tajemniczość, podniosłość i powagę ze śmiechem, żartem oraz potocznością.

- Połączenie przeciwstawnych kategorii estetycznych: wzniosłego i banalnego, religijnej mistyki i rustykalnej prostoty może stanowić dla widza pewne wyzwanie - uprzedza reżyser Piotr Tomaszuk, który zagra w spektaklu narratora Ewanjelistę.

XVI-wieczne misterium wielkopostne rozpoczyna Prologus, który objaśnia widzom porządek i charakter widowiska: "może być sprawowana w kościele abo na cmyntarzu", a święte wydarzenia opowiada "tak jak jest na świecie", w kategoriach ziemskiego myślenia i odczuwania. W adaptacji Piotra Tomaszuka odpowiednikiem Prolo-gusa jest wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić to misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.

Na supraskiej scenie sztukę tę będzie można obejrzeć środę i czwartek (23-24 marca) o godz. 19.

Następnie sztuka będzie wystawiana przez trzy kolejne weekendy: 1-3,8-9,15-17 kwietnia o godz. 19.

Bilety kosztują 40 zł, można je rezerwować na stronie teatru www.wierszalin.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji