Artykuły

Rzecz o fascynacji obcymi kulturami

Po XVIII-wieczną powieść Jana Potockiego sięgnął re­żyser Paweł Świątek, który wspólnie z autorem scenariu­sza i dramaturgiem Mateu­szem Pakułą wybrał wątki naj­bardziej dotykające współ­czesnych odbiorców.

- Dostrzegliśmy w tym ma­teriale opowieść o fascynacji innością, obcymi kulturami, a jednocześnie o lęku przed ni­mi - mówi Paweł Świątek. - Z jednej strony jest to rzecz o mitomanii, a z drugiej - o ksenofobii. Obie te cechy są bardzo polskie, ale też euro­pejskie. Naszym zdaniem wy­raźny jest ich związek z kry­zysem naszej kultury. Opo­wiadamy o świecie, w którym religia ma ogromne znaczenie, a zarazem jest ona częścią popkultury.

- Historia mojego bohatera to historia Everymana. Czło­wieka, który w pewnym mo­mencie swego życia jest ku­szony przez wiele demonów ubierających się w atrybuty różnych religii - katolickiej, ży­dowskiej, muzułmańskiej - opowiada Maciej Namysło, który zagra Alfonsa.

Realizatorzy zapowiadają bar­dzo atrakcyjne widowisko (sce­nografia Marcina Chlandy), peł­ne muzyki, gry świateł, niezwy­kłych plastycznych kostiumów. Portal Culture.pl uznał opolskie przedstawienie za jedno z 9 naj­bardziej oczekiwanych wydarzeń teatralnych 2014 roku.

Na scenie m.in. Maciej Na­mysło, Judyta Paradzińska, Aleksandra Cwen, Grażyna Ro­gowska. Po raz pierwszy opol­ska publiczność zobaczy dwie nowe aktorki - Izabelę Gwizdak i Karolinę Piechotę, które wcielą się w postaci muzuł­mańskich księżniczek, "uwo­dzących Alfonsa religijnie po­przez erotykę".

Premiera na Dużej Scenie w sobotę o godz. 19.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji