Artykuły

Bydgoszcz. Prezydent uhonorował ludzi teatru

W Teatrze Polskim w Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski uhonorował w sobotę późnym wieczorem bydgoszczan związanych z teatrem i sztuką. To już tradycja związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto przyjęte w 1961 r. na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu cztery lata wcześniej. Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI (Międzynarodowego Instytut Teatralnego). W ponad 100 ośrodkach ITI na całym świecie odbywają się spotkania poświęcone problemom teatru. W Bydgoszczy od wielu lat w ten dzień wręczane są nagrody ludziom kształtującym kulturalne życie miasta.

- W tym roku postanowiliśmy, że nie ma lepszego miejsca do wręczania nagród za działalność promującą bydgoską kulturę niż Teatr Polski. Dzisiejsza premiera była znakomitą do tego okazją - mówił wręczając nagrody prezydent Bruski.

Dotychczas uroczystości odbywały się w murach ratusza. Premiera spektaklu "Krew na Kocim Gardle, czyli Marlin Monroe kontra wampiry" [na zdjęciu] stała się bezpośrednim powodem wręczania wyróżnień właśnie teatrze.

Wśród docenionych osób znaleźli się przedstawiciele instytucji kultury (Opery Nova, Miejskiego Centrum Kultury, Teatru Polskiego), nauczyciele rozwijający teatr w szkołach oraz młodzież.

Lista wyróżnionych

Joanna Tkaczuk - artystka chóru Opery Nova związana z bydgoską sceną od 18 lat

Adam Szurka - koncertmistrz, lider grupy wiolonczel związany z operą od 19 lat

Leszek Borowicz - starszy referent ds. zaopatrzenia związany z operą od 19 lat

Grzegorz Artman - długoletni aktor Teatru Polskiego

Beata Bandurska - aktorka Teatru Polskiego od wielu lat związana ze bydgoską sceną

Hanna Gruszczyńska - od wielu lat inspicjentka Teatru Polskiego

Robert Łosicki - kierownik działu elektroakustycznego Teatru Polskiego.

Mateusz Kiełtyka - aktor, mim, żongler i szczudlarz, tworzy etiudy teatralno-pantomimiczne, a także prowadzi warsztaty ekspresji artystycznej

Beata Hanuszek - pedagog, lider zespołu organizatorskiego Kujawsko-Pomorskich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła", zachęca młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze przybliżając im kulisy sztuki teatralnej

prof. Katarzyna Matuszak - pomysłodawczyni i reżyser spektaklu słowno-muzycznego "Wieczór u Jeremiego"

Katarzyna Skurczyńska - nauczycielka i opiekun Koła Teatralnego "Ostra jazda teatralna" w Zespole Szkół Spożywczych

Magdalena Mikołajczak - opiekun, scenarzystka i reżyser Szkolnego Koła Teatralnego "Impuls" w Zespole Szkół nr 12

Hanna Woźniak - opiekun, scenarzystka i reżyser Szkolnego Koła Teatralnego "Impuls" w Zespole Szkół nr 12

Michalina Klawińska - uczennica trzeciej klasy Technikum Elektryczno-Energetycznego, swoją przygodę z teatrem rozpoczęła w Gimnazjum nr 35, pierwsze sukcesy odniosła w konkursach recytatorskich i czytelniczych

Marcelina Rajewska - najlepsza aktorka Wojewódzkiego Forum Teatrów Szkolnych "Kurtyna", jest współautorką uczniowskiego scenariusza spektaklu "Wygrana", dwukrotnie nagrodzonego w 2015 r.

Anna Nowakowska - uczennica V LO, od kilku lat zaangażowana w organizację Kujawsko-Pomorskich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła", wyjątkowego wydarzenia organizowanego przez licealistów i adresowanego do ich rówieśników

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji