Artykuły

Warszawa. Premiera "Burzy" otworzy Baletowy Festiwal Szekspirowski

9 kwietnia Polski Balet Narodowy przedstawi polską premierę "Burzy" Williama Shakespeare'a, która otworzy Festiwal Szekspirowski zaplanowany na 400. rocznicę śmierci angielskiego dramatopisarza. Festiwal potrwa od 9 do 28 kwietnia.

Polski Balet Narodowy realizuje "Burzę" Krzysztofa Pastora według jednej z najbardziej tajemniczych i wieloznacznych sztuk Williama Szekspira. Prapremiera baletu miała miejsce w 2014 roku w wykonaniu zespołu Het Nationale Ballet w Amsterdamie, z planem przeniesienia przedstawienia do repertuaru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Premiera polska "Burzy" otworzy 9 kwietnia Festiwal Szekspirowski Polskiego Baletu Narodowego, zaplanowany w 400. rocznicę śmierci wielkiego angielskiego dramatopisarza. Kolejne przedstawienia w tym sezonie zaplanowano na 10, 22, 23 i 24 kwietnia.

Balet jest owocem myśli twórczej artystów kilku narodowości. Przy opracowaniu jego koncepcji Krzysztof Pastor pracował z holenderskim dramaturgiem Willemem Brulsem. Tkanką muzyczną baletu są utwory angielskich mistrzów XVI i XVII wieku: Henry'ego Purcella, Thomasa Tallisa, Roberta Johnsona i Matthew Locke'a oraz współczesnego kompozytora holenderskiego Michela van der Aa, zestawione w konsultacji z muzykologiem Janem Pieterem Kochem. Do spektaklu włączona została także tradycyjna muzyka irańska, improwizowana na bębnie obręczowym daf przez wirtuoza-perkusjonistę Abbasa Bakhtiariego, który w balecie symbolizuje jednocześnie postać starego Prospera. Stronę wizualną inscenizacji wzbogacają projekcje wybitnych irańskich twórców: Shirin Neshat i Shoję Azariego, zaliczanych do najwybitniejszych artystów wizualnych naszych czasów. Współtwórcami przedstawienia są także: brytyjski dyrygent Matthew Rowe, francuski scenograf i reżyser świateł Jean Kalman oraz brytyjska projektantka kostiumów Tatyana van Walsum.

Prace nad polską wersją przedstawienia prowadzi choreograf we współpracy ze swoimi asystentkami z Amsterdamu: francuską choreolog Sandrine Leroy i brytyjską baletmistrzynią Judy Maelor-Thomas. W przedstawieniu wezmą udział czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego, a wśród nich: Yuka Ebihara i Dagmara Dryl w partii Mirandy, Vladimir Yaroshenko w roli Prospera, Maksim Woitiul (Ferdinand), Patryk Walczak (Ariel) i Paweł Koncewoj (Caliban).

***

W 2014 roku minęło 450 lat od urodzin Williama Szekspira, w 2016 roku przypada 400-lecie jego śmierci. Baletowy Festiwal Szekspirowski w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej będzie bodaj najpoważniejszą w naszym kraju manifestacją pamięci o wielkim angielskim dramaturgu i poecie.

Polski Balet Narodowy uczynił z nurtu baletów według Szekspira jedno ze swych najważniejszych założeń programowych ostatnich lat i kolekcjonował w repertuarze najcenniejsze tytuły Szekspirowskie. Prezentuje już "Romea i Julię" w oryginalnej interpretacji Krzysztofa Pastora, "Sen nocy letniej" w słynnej inscenizacji Johna Neumeiera, "Poskromienie złośnicy" w legendarnej wersji Johna Cranko, "Hamleta" w choreografii Jacka Tyskiego, a obecnie przygotowuje premierę "Burzy", którą realizuje dyrektor zespołu Krzysztof Pastor. Wszystkie one pojawią się wkrótce w programie przeglądu inscenizacji baletowych arcydzieł Szekspira, jaki Teatr Wielki zaplanował w swoim repertuarze w dniach 9-28 kwietnia w rocznicę śmierci Williama Szekspira.

Program Festiwalu Szekspirowskiego:

"Burza" - premiera 9 kwietnia, kolejne spektakle 10, 22, 23, 24 kwietnia

Choreografia: Krzysztof Pastor

Muzyka: Henry Purcell, Thomas Tallis, Robert Johnson, Matthew Locke, Michel van der Aa oraz irańska muzyka tradycyjna

Projekcje wideo: Shirin Neshat i Shoja Azari

***

"Romeo i Julia" -13, 14, 15 kwietnia

Choreografia: Krzysztof Pastor

Muzyka: Siergiej Prokofiew

***

"Sen nocy letniej: - 17, 19, 20 kwietnia

Choreografia: John Neumeier

Muzyka: Felix Mendelssohn Bartholdy, György Ligeti i tradycyjna muzyka katarynkowa

***

"Hamlet" - 21 kwietnia (Scena Kameralna)

Choreografia: Jacek Tyski

Muzyka: Ludwig van Beethoven (nagranie)

***

"Poskromienie złośnicy" - 27, 28 kwietnia

Choreografia: John Cranko

Muzyka: Kurt-Heinz Stolze wg Domenico Scarlattiego

Partnerem Festiwalu Szekspirowskiego jest British Council, pomysłodawca programu Shakespeare Lives, którego tematem przewodnim jest życie i twórczość Williama Shakespeare'a.

Shakespeare Lives jest globalnym programem wydarzeń i działań, których tematem przewodnim jest życie i twórczość Williama Shakespeare'a. Program został stworzony przez British Council wspólnie z partnerami - kampanią GREAT Britain i organizacją Voluntary Services Overseas - w związku z 400. rocznicą śmierci dramatopisarza wszechczasów przypadającą w 2016 roku jest realizowany w ponad 110 krajach na całym świecie. Więcej informacji o wydarzeniach w Polsce: (patrz link poniżej)

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Organizacja zatrudnia 8000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki.

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych i szkołach partnerskich w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. Efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla British Council działaniem priorytetowym.

***

Na zdjęciu: "Burza" w wykonaniu Het Nationale Ballet w Amsterdamie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji