Artykuły

Stefan Iżyłowski: Ponad sto kreacji na gdyńskiej scenie

Stefan Iżyłowski urodził się w 1935 roku. Był absolwentem warszawskiej PWST (1959). Tuż przed dyplomem zadebiutował w prowadzonym przez Zygmunta Hübnera Teatrze Wybrzeże rolą Krawca w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira.

Z przykrością zawiadamiamy, że 25 marca, o godz. 13.40 zmarł aktor Stefan Iżyłowski, od kilkudziesięciu lat związany z Teatrem Miejskim w Gdyni.

Stefan Iżyłowski urodził się w 1935 roku. Był absolwentem warszawskiej PWST (1959). Tuż przed dyplomem zadebiutował w prowadzonym przez Zygmunta Hübnera Teatrze Wybrzeże rolą Krawca w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira. W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku występował w latach 1959-60. Później, w latach 1960-67, grał w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Słowackiego w Koszalinie - Słupsku, w latach 1967-70 przeniósł się do Teatru Rozmaitości w Krakowie. Do Trójmiasta na stałe wrócił w 1970 toku.

We wrześniu 1970 roku, w ówczesnym Teatrze Ziemi Gdańskiej (dziś Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni) zagrał Horacego w "Szkole żon" Moliera. Od tego czasu stworzył na gdyńskiej scenie ponad sto kreacji.

Grał m.in.: Don Manuela w "Niewidzialnej kochance" Calderona, Fiodora Kułygina w "Trzech siostrach" Czechowa, Dona w sztuce "Motyle są wolne" Gershe'go, Edypa w "Królu Edypie" Sofoklesa, Torwalda Helmera w "Domu lalki" Ibsena, Mistrza Piotra Pathelina, Cyngę w "Bezimiennym dziele" Witkacego, Antenora w "Odprawie posłów greckich" Kochanowskiego, Osła w "Brytanie Brysiu" Fredry, Spodka w "Śnie nocy letniej" Szekspira, Antoniego Kosseckiego w "Popiele i diamencie" Andrzejewskiego, Majora w "Damach i huzarach" Fredry, Stalina w "Kursie mistrzowskim" Pownalla, Heroda w "Pastorałce" Schillera, Izydora Friedmana w "Księdze bałwochwalczej", Pana Jourdain w "Mieszczaninie szlachcicem" Moliera, Rejenta w "Zemście" Fredry, Pimkę w "Ferdydurke" Gombrowicza, Teobalda Rio Bambę w "Sonacie Belzebuba" Witkacego, Oronta w "Mizantropie" Moliera, Pustelnika w "Balladynie" Słowackiego, Doktora Castela w "Dżumie" Camusa, Kreona w "Antygonie" Sofoklesa, Króla Ignacego w "Iwonie, księżniczce Burgunda" Gombrowicza.

Wystąpił też w Teatrze Miejskim m.in. jako: Prospero w "Burzy" Szekspira, Piotr Sorin w "Mewie" Czechowa", Gonzalo w "Trans-Atlantyku" Gombrowicza, Alfred Ill w "Wizycie starszej pani" Dürrenmatta. Role telewizyjne: Tadeusz Wenda w "Narodzinach miasta" - Teatr Telewizji 1980, Radca Perkowski w "Ostatnich tygodniach" - Teatr Telewizji 1981, Ursus w "Człowieku śmiechu" - Teatr Telewizji 1987. Był laureatem nagród jury i publiczności podczas XIII OPZTMF w Szczecinie za rolę w monodramie "Konarmia" wg Izaaka Babla (1978), dwukrotnie otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni (1998, 2000) oraz Nagrodę Prezydenta Gdyni za role Gonzala i Alfreda Illa (2005).

Aktorem etatowym Teatru Miejskiego był do 2003 roku. Od tego czasu przebywał na emeryturze, ale występował w spektaklach Teatru Miejskiego - m.in. w "Procesie" wg Kafki w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (2009), gdzie stworzył przejmującą kreację Józefa K. Swoją ostatnią rolą na scenie - Doży weneckiego - zagrał w spektaklu "Otello" w reż. Waldemara Raźniaka (2015).

10 lutego 2016 roku, podczas uroczystości uświetniających 90. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich Stefan Iżyłowski otrzymał z rąk prezydenta Gdyni Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji