Artykuły

Płock. O twórczości Jeremiego Przybory w Książnicy

W środę sala kolumnowa Książnicy Płockiej zmieni się w rozgłośnię radiową. Zabrzmią w niej hity "Kabaretu Starszych Panów", takie jak "Portugalczyk Osculati" czy "W kawiarence Sułtan", a uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z twórczością i działalnością Jeremiego Przybory.

Wszystko za sprawą gościa Książnicy - Teresy Drozdy, dziennikarki radiowej i znawczyni twórczości tego artysty.

Jeremi Przybora był pisarzem, satyrykiem, aktorem i, jak twierdzą organizatorzy spotkania, "mistrzem poetyckiej frazy i subtelnych lub karkołomnych (zwłaszcza dla wykonawców) zabaw językiem polskim". Razem z Jerzym Wasowskim współtworzył słynny "Kabaret Starszych Panów". Był też autorem humorystycznych audycji radiowych, m.in. cyklu "Teatr Eterek", który trwał 10 lat.

W grudniu ubiegłego roku minęła setna rocznica jego urodzin, a w marcu tego roku - 12. rocznica śmierci. W nawiązaniu do tego Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek wspólnie z Książnicą Płocką postanowiło zaprosić Teresę Drozdę. Dziennikarka od kilkunastu lat zajmuje się twórczością Jeremiego Przybory. Jest redaktorką pierwszego tomu "Dzieła (niemal) wszystkie", wydanego właśnie z okazji dwóch wspomnianych wcześniej rocznic. Wspomnijmy tylko, że publikacja liczy ponad tysiąc stron!

"W radiu rozpoczęła się znajomość, współpraca i przyjaźń Jeremiego Przybory z Jerzym Wasowskim, która za sprawą Kabaretu Starszych Panów przeniesiona została do telewizji. Odtąd Wasowski z Przyborą, Przybora z Wasowskim, wymieniani są jednym tchem jako najlepsza spółka autorsko-kompozytorska, ale też jako wcielenie (jedno) elegancji, dobrego wychowania, dystansu, przyjaźni. Przybora w swojej twórczości stworzył świat kompletny. Świat mający swoją dynamikę, zasady, język. Zaludniony przez postaci z piosenek, słuchowisk, opowiadań, Kabaretu i powieści. Przyborę można czytać na wiele sposobów. Bawić się jego twórczością. Szukać w niej powracających wątków i motywów" - napisała Teresa Drozda.

Spotkanie w Książnicy ma być utrzymane w formie gawędy radiowej. Będą w nim wykorzystane materiały dźwiękowe, przeplatane fragmentami piosenek i audycji radiowych.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji