Artykuły

Kto otrzyma nagrodę prezydenta? Nominowani

9 kwietnia poznamy laureatów plebiscytu „Gazety Wyborczej" „Strzały 2015" oraz nagród prezydenta Lublina w dziedzinie kultury. Poniżej przedstawiamy wszystkich nominowanych przez miasto.
 

Nagroda Artystyczna Miasta Lublin

Jarosław Koziara

Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych, plenerowych i telewizyjnych, twórca opraw scenograficznych wielu koncertów. Znakiem rozpoznawczym jego prac są kolorowe esy-floresy i motywy geometryczne, często w odcieniach żółci i pomarańczy. Jest też pomysłodawcą festiwalu LandArt, będącego wyrazem „pełnego czułości podejścia do przestrzeni i natury".

Od lat współpracuje z Jerzym Owsiakiem i Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Jego prace możemy podziwiać m.in. w studiu telewizyjnym TVP2 podczas kolejnych styczniowych finałów. Styl Koziary świetnie znają także fani Voo Voo, bo dla tego zespołu projektował okładki płyt oraz scenografie koncertów. Jest też autorem wystroju wnętrz wielu lokali i klubów, jak np. warszawskiej Stodoły. Pomysłodawca i wydawca albumu monograficznego OT KOT poświęconego Andrzejowi Kotowi.

Mateusz Nowak

Od najmłodszych lat szkolnych zajmuje się recytacją, kulturą żywego słowa i teatrem. Laureat kilkudziesięciu indywidualnych nagród na ogólnopolskich konkursach recytatorskich i festiwalach teatralnych. Z wykształcenia jest polonistą, na co dzień pracuje jako kierownik programowy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin". Wcześniej współpracował też m.in. z Centrum Kultury, Ośrodkiem Brama Grodzka — Teatr NN, czy Teatrem im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Od kilku lat zajmuje się teatrem jednego aktora. Z reżyserem Stanisławem Miedziewskim zrealizował trzy spektakle w poetyce teatru jednego aktora: teatralność (2011), Od przodu i od tyłu (2014), Nikt za nas tego nie zrobi (2016). Laureat tytułu „Wydarzenie Kultury Strzały 2014" w plebiscycie lubelskiej „Gazety Wyborczej", Nagrody „Żurawie". Wielokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Lublin i Marszałka Województwa Lubelskiego.

Paweł Passini [na zdjęciu]

Skończył warszawską Akademię Teatralną, ale ma za sobą także etap współpracy z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice". Passini jest szefem „pierwszego internetowego teatru w Europie" neTTheatre i od wielu lat z powodzeniem pracuje w Lublinie. Cztery lata temu reżyser otrzymał nominację do prestiżowej ogólnopolskiej nagrody Paszporty „Polityki". Doceniono go za „konsekwentnie i twórczo realizowany pomysł sondowania w teatrze osobowości wielkich wizjonerów sztuki". Na swoim koncie ma też Nagrodę im. Konrada Swinarskiego (dla najlepszego reżysera sezonu 2012/13) przyznawaną przez miesięcznik „Teatr". Otrzymał ją za reżyserię Morrisona/Śmiercisyna Artura Pałygi w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Paweł Passini w swoich spektaklach przywiązuje dużą wagę do muzyki. Do ciekawostek należy to, że zorganizował jednorazowo festiwal w lubelskiej jesziwie przy ul. Lubartowskiej.

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury

Bartłomiej Bułtowicz

Urodzony w Jarocinie absolwent liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie oraz Politechniki Lubelskiej. W 1989 roku, razem z żoną Bożeną, założył firmę Fotografika, na którą składają się dzisiaj trzy saloniki fotograficzne rozmieszczone w różnych dzielnicach Lublina. Specjalista m.in. od studyjnej fotografii portretowej oraz rekonstrukcji zniszczonych odbitek z albumów rodzinnych. W przeszłości organizator konkursu fotograficznego im. Edwarda Hartwiga oraz właściciel galerii fotografii Prospero. Od lat współpracuje z Muzeum Lubelskim oraz Filharmonią Lubelską.

Wspólnie z Lubelskim Klubem Biznesu firma Fotografika wydała 4500 płyt z Przewodnikiem po Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Bezpłatnie przekazano je do lubelskich szkół, bibliotek oraz domów kultury.

O. Tomasz Dostatni OP

Dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, prezes i założyciel Fundacji Ponad Granicami im. Jacka Odrowąża.

Studiował filozofię i teologię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz uczęszczał na wykłady z literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez sześć lat mieszkał w Pradze, gdzie pełnił funkcje mistrza nowicjatu, proboszcza Polskiej Parafii Personalnej, korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Założył tam Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej.

Autor książek: Złota 9, Duchowe wędrowanie. Teksty osobiste i religijne czy Kościół na łamach paryskiej Kultury w latach 1946-2000.

DDK Węglin

W miejscu, gdzie stoi dziś Dzielnicowy Domu Kultury „Węglin", jeszcze sześć lat temu była polana zarośnięta krzakami. Z inicjatywą stworzenia tu placówki kulturalnej wystąpili sami mieszkańcy skupieni wokół Rady Dzielnicy i Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Węglin Północny. Pomysłem zarazili ówczesnego prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego. Tak rozpoczęła się trwająca ponad rok inwestycja, która dobiegła końca w lipcu 2011 roku, kiedy prezydentem był już Krzysztof Żuk. Na dyrektora DDK „Węglin" wybrano związanego wcześniej m.in. z ośrodkiem Rozdroża i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Opolu Lubelskim Sławomira Księżniaka, który do współpracy w charakterze kierownika programowego zaprosił Mateusza Nowaka, aktora, polonistę i animatora kultury. Obecnie każdego tygodnia przez DDK przewija się ok. 800 osób.

Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności

Henryk Kowalczyk

Założyciel autorskiego Teatru Scena 6, w którym przez lata pełnił rolę kierownika artystycznego i reżysera. Grupa prezentowała spektakle na wszystkich ważniejszych krajowych festiwalach młodego teatru, była też doceniana za granicą (świetne recenzje przedstawień Zesłani do raju, czy Psalmy w Nantes, Edynburgu i Pradze). Po zatrudnieniu w Wojewódzkim Ośrodku Kultury Kowalczyk powołał do życia Fundację Sztuki im. Brunona Schulza. Pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niewielkich, którego celem jest inicjowanie nowych działań z zakresu sztuki scenicznej. Współorganizator Lubelskiej Wiosny Teatralnej, Konfrontacji Młodego Teatru i Festiwalu Teatrów Debiutujących, twórca Międzynarodowego Festiwalu Literacki Czas Poetów.

Bernard Nowak

Pisarz, redaktor i wydawca, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, założyciel Wydawnictwa Test. Debiutował w 1990 roku książką Cztery dni Łazarza, wydaną w Instytucie Literackim w Paryżu. Trzynaście lat później napisał Taniec Koperwasów, za który nominowany był do Paszportów „Polityki" oraz Nagrody im. Józefa Mackiewicza. W 2004 roku otrzymał też Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury oraz Nagrodę Literacką im. Bolesława Prusa. W latach 2006-2011 prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie. Organizator wielu promocji w Muzeum Lubelskim, Bibliotece im. H. Łopacińskiego oraz Muzeum Literackim. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Gazecie Wyborczej". W ubiegłym roku Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Zbigniew Strzałkowski

Poeta, prozaik, grafik, dziennikarz, animator życia kulturalnego, twórca i współzałożyciel wielu tytułów prasowych, mecenas i kolekcjoner sztuki. Współzałożyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie, inicjator Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Lublinie i Nauczycielskiego Klubu Literackiego im. Józefa Czechowicza. W 2013 r. obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. Wtedy też zorganizowano ekspozycję — nawiązującą do historycznej wystawy „kulowskiej" — prezentująca 500 grafik i promująca książkę Strzałkowskiego pt. Miasto na zawsze. Współzałożyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w licznych konkursach.

Nagroda dla Mecenasa Kultury

Perła — Browary Lubelskie SA

Jeden z największych regionalnych producentów piwa w Polsce. Nominacja za finansowe wsparcie wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. festiwali Inne Brzmienia, Dwa Brzegi, Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Kina Perła; programu Muszli Koncertowej, wirydarza Centrum Kultury oraz Mostu Kultury, pleneru malarskiego w Kazimierzu Dolnym oraz wystaw w Galerii Wirydarz, imprez studenckich oraz koncertowej sceny Perły Export, Latającego Klubu Dwójki na Wakacjach (kabareton); 50-lecia ACK „Chatka Żaka", Misterium Męki Pańskiej Passione Christi, czy gali „Lubelski Wzór".

Jan Sęk

Od 2009 roku dyrektor Filharmonii Lubelskiej. Nominacja za ufundowanie stypendium literackiego tłumaczce literatury ukraińskiej na przekład dzieła prof. P. Kraluka Słowacki na Ukrainie, sfinansowanie pobytu w Polsce trzech naukowców i pisarzy białoruskich oraz sfinansowanie nagrody ukraińskiej tłumaczce podczas Międzynarodowej Sesji Literackiej poświęconej Józefowi Łobodowskiemu na Uniwersytecie Wołyńskim.

Radio Lublin

Nominacja za wsparcie merytoryczne i promocyjne Teatru Starego w Lublinie w zakresie promocji i upowszechniania działań repertuarowych w 2015 r.: wtorkowe debaty o kulturze, poniedziałkowa audycja Osobowości, audycje o tematyce filmowej, promocja wydarzeń muzycznych, spoty promujące wydarzenia Teatru Starego, patron medialny własnych produkcji Teatru Starego oraz prezentacja w audycjach płyty z koncertu-spektaklu Wieczorem.


* Komisja do spraw Nagród w dziedzinie kultury obradowała w składzie: prof. Leszek Mądzik (przewodniczący), Michał Krawczyk, prof. Lechosław Lameński, Zbigniew Nestorowicz, Maria Pietrusza-Budzyńska, Anna Ryfka oraz Waldemar Sulisz.

Partnerem projektu jest Miasto Lublin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji